افزایش قیمت دام زنده
افزایش قیمت دام زنده

آیا قیمت دام زنده افزایش می یابد

افزایش قیمت دام زنده و حتی کاهش قیمت این روز ها سوال خیلی از افراد می باشد. بخصوص دامدارن که در حال پرورش دام هستند بیشتر دنبال موضوع پیش بینی قیمت دام زنده هستند که بتوانند در مواقع به موقع و لازم اقدام به خرید گوسفند، گوساله، بز و یا موارد دیگر کنند. از طرفی هم افرادی هستند که انواع دام مختلف را برای مصارف گوشتی نیاز دارند، یا افرادی که قصد خرید گوسفند زنده برای قربانی ، عقیقه، جشن، عقد و … که برای این افراد هم دانستن موضوع اینکه آیا قیمت دام زنده افزایش پیدا می کند؟ آیا قیمت دام کاهش پیدا می کند؟ و بسیاری سوالات ریز و درشت دیگر، که لازم است در ادامه این مقاله مفید با ما همراه باشید.

افزایش قیمت دام کشتار روز
افزایش قیمت دام کشتار روز

افزایش قیمت دام زنده

همانطور که اشاره کردیم اطلاع از قیمت دام برای پرورش و کشتار در دو حالت بسیار مهم می باشد. از این رو افراد هم به جنبه اقتصادی فکر می کنند که مربوط به خرید و فروش دامداران می باشد، و افرادی هم که برای کشتار نیاز به دام دارند با اطلاع و پیش بینی امکان کاهش قیمت یا افزایش آن در بازه زمانی خاصی می توانند اقدام به خرید کنند.

انواع دام زنده شما ( گوسفند ، بره ، گوساله ، گاو ، مرغ ، خروس ، شتر ، بز و … ) می باشد. بیشتر در مورد دام هایی صحبت می کنیم که می تواند برای کشتار از آنها استفاده کرد.

دلایل افزایش قیمت دام چیست؟

دلایل گرانی قیمت دام زنده
دلایل گرانی قیمت دام زنده

بی شک شما هم میدانید که دلایل افزایش قیمت و حتی دلیل کاهش قیمت چیست. یا حداقل می توانید حدس هایی بزنید. زمانی که تعداد دام زیاد باشد به مراتب قیمت کاهش پیدا می کند، اما زمانی که با کم بود تعداد دام زنده در کشور رو به رو می شویم، قیمت ها به صورت باور نکردنی افزایش پیدا می کند. حال مهمترین موضوع مربوط به دلایل مختلف می باشد، چرا که تنها یه موضوع نیست که سبب این همه کاهش و افزایش قیمت می شود. برخی از موارد که در این موضوع دخیل هستند عبارتد از:

 • کاهش و یا افزایش دام در کشور
 • قاچاق دام زنده
  • گوسفند
  • گوساله
  • بره
  • گاو
  • بز
  • مرغ و خروس
 • صادرات بیش از حد
 • واردات دام با قیمت بالا
 • کنترل بازار توسط افراد دلال
 • فروش دام به کشورهای همسایه بخصوص عراق و ترکیه
 • و ….

همانطور که مشاهده می کنید چندین دلیل مختلف وجود دارند که وضعیت بازار دام را کنترل می کنند. حتی یکی از موارد مهم نیز افتادن بازار در دست دلالان می باشد که به مورد خود وضعیت را بسیار خراب می کند.

زمانی که تعداد دام در کشور کاهش پیدا می کند و از طرفی هم اقدام به صادر کردن دام زنده می کنند، کاملا طبیعی است که با افزایش قیمت دام زنده رو به رو خواهیم شد.

قیمت دام در عراق

قیمت دام زنده در عراق و ترکیه
قیمت دام زنده در عراق و ترکیه

یکی از دلایل مهم دیگر مربوط به فروش دام به کشور عراق می باشد. به همین دلیل برخی دنبال دانستن قیمت دام زنده در عراق هستند که در صورت داشتن صرفه اقتصادی دام ها را از کشور خارج کرده و به کشور عراق همسایه ایران صدر کنند. زمانی که وضعیت و شرایط بدی در بازار دام رخ می دهد، افراد و دامداران زیادی به دلیل افزایش درآمد حاصل از فروش گوسفند زنده ، گاو و گوساله زنده و بسیاری دام های دیگر ، از طریق راه های مرزی دام را به کشور همسایه عراق و ترکیه می فروشند.

درست است که برخی بر این باور هستند که با خارج کردن دام زنده از کشور سود زیادی کرده اند، اما به دلیل درست کردن شرایط نا به سامان کشور در زمان های مختلف با گران شدن گوشت قرمز و حتی افزایش قیمت سایر موارد مربوط به دام زنده خواهند بود که همان سود را باید در راه دیگری خرج کنند.

آیا امکان کاهش قیمت دام وجود دارد؟

کاهش قیمت دام زنده
کاهش قیمت دام زنده

دوستانی که برای آنها سوال پیش آمده که آیا کاهش قیمت دام زنده در روزها و ماه های آینده امکان پذیر است لازم است در پاسخ این سوال بگوییم که بله این مورد امکان پذیر بوده و در بازه زمانی های خاصی شاهد کاهش قیمت ها هستیم. اما نکته لازم این است که بدانید در اکثر مواقع ما با افزایش قیمت دام زنده رو به رو هستیم تا کاهش قیمت، در مقاله پیش بینی قیمت دام زنده در رابطه با این موضوع به طور مفصل صحبت کرده ایم. در صورت تمایل می توانید با کلیک روی لینک مربوطه وارد صفحه پیش بینی شده و اطلاعات لازم را مطالعه کنید.

اخبار دام زنده

دامداران عزیز و افرادی که زیاد با خرید دام هایی چون گوسفند زنده، بره زنده، گاو و گوساله زنده سر و کار دارند بهتر است همیشه و یا حداقل چند وقت یکبار در رابطه با این موضوع اخبار جدید مربوط به قیمت و وضعیت بازار دام در شهرهای مختلف دنبال کنند.

همانطور که میدانید برای اولین بار در ایران کانال تلگرام خرید و فروش دام زنده توسط مجموعه ما راه اندازی شده و شما همراهان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه مربوطه و کلیک روی نام کانال اقدام به join کردن خود داخل کانال کنید.

تاثیر افزایش قیمت روی گوشت قرمز

بسیاری از محصولات وجود دارند که وابستگی خاصی به یکدیگر دارند. زمانی که برای ما جای سوال است که آیا قیمت دام زنده افزایش می یابد با این سوال هم طرح کرد که آیا قیمت گوشت قرمز افزایش پیدا می کنید یا خیر؟ بنابراین همه ما به خوبی میدانید که افزایش و گرانی دام ها سبب افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار خواهد شد.

افزایش قیمت گوسفند زنده
افزایش قیمت گوسفند زنده

واردات و صادرات دام

افزایش قیمت دام زنده در بازار همانطور که مشاهده کردید دلایل مختلفی داشت. اما لازم است بدانید که برخی دلایل بسیار تاثیرگذار هستید. یکی از این موارد مربوط به واردات و صادرات دام زنده می باشد. گاهی تعداد بسیار زیادی دام گوسفند زنده به کشور های خارج از ایران صادر می شوند و تعداد دام ها داخل کشور کاهش می یابد. در برخی مواقع صادرات به قدری می باشد که از نظر اقتصادی و تعداد دام در کشور با مشکل مواجه می شویم، به طوری که گاهی مجبور می شویم با قیمت بالاتری اقدام به واردات دام زنده کنیم. خرید دام از سایر کشور با قیمت بالاتر سبب می شود که بعد وارد کردن آنها، با قیمت بیشتری در بازار عرضه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.