گوسفند زنده برای عقیقه
گوسفند زنده برای عقیقه

عقیقه کردن گوسفند برای نوزاد

عقیقه کردن یکی از رسوم دیرینه در اسلام می باشد. در این مقاله سعی داریم تا جزئیاتی در رابطه با اینکه عقیقه چیست ؟ و مواردی که لازم است رعایت شود را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین برخی احادیث و آیات و از امامان بزرگ را در ادامه برای شما خواهیم آورد که در رابطه با دعای عقیقه نیز اطلاعات کافی داشته باشد. البته لازم است فرد ذبح کننده دعا را بلد بوده و هنگام قربانی کردن بگوید.

خرید گوسفند زنده مناسب برای عقیقه کردن از مرکز خرید دام شیپ 98 به راحتی امکان پذیر است.قصاب ماهر ما تمامی مراحل و عملیات ذبح را همراه با دعاهای لازم برای عقیقه را به طور کامل خوانده به با اصول شرعی کار قربانی کردن گوسفند را انجام میدهد.

عقیقه چیست؟

در دین اسلام رایج است که در روز هفتم تولد فرزند پدر یک گوسفند برای فرزند 7 روزه اش قربانی کند. این عمل در مناطق مختلف ممکن است بر اساس آداب و رسوم دارای شرایط خاص دیگری نیز باشد. برخی بر این باور هستند که عقیقه به همان گوسفندی که قرار هست قربانی شود گفته می شود. با این وجود نظرات مختلفی در رابطه با آن وجود دارد. اما لازم است بدانید که عمل عقیقه برای نوزاد بر پدر واجب بوده و حتما باید این کار را در یک هفتگی فرزند خود انجام دهد.

عقیقه در لغت به چه معناست؟

در لغت از “عقّ” گرفته می باشد که به معنای موی سر می باشد. منظور همان مویی هست که نوزاد در بدو تولد با آن متوسط می شود. همای موی کمی روی سر او وجود دارد. به همین دلیل گفته می شود جهت در امان ماندن کودک از هر بلایی در روز هفتم تولد گوسفندی را برای اون قربانی کنند.

عقیقه در فقه

در این قسمت که مربوط به نظریه های فقه می باشد دو نظر مشابه به یکدیگر وجود دارد. یکی از نظرات فقه عقیقه را ” قربانی کردن گوسفند در روز هفتم تولدش می داند” و نظر دیگری هم وجود دارد که اینگونه تعریف می شود ” عقیقه به همان حیوانی گفته می شود که برای نوزاد کشته می شود” در این میان نیز گفته شده است که هیچ تفاوتی ندارد که نوزاد دختر باشد یا پسر.

عقیقه چیست و چرا باید پدر برای فرزند گوسفند عقیقه کند
عقیقه چیست

نوع دام زنده برای قربانی کردن

آیا تا این بخش برای شما سوال پیش آمده که بدانید بجز گوسفند می توان از دام زنده دیگری برای عقیقه کرده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که بله می توان از دام دیگری استفاده کرد. اما باید توجه داشته باشید که حتما قابل قربانی کردن باشد. مثل گوسفند، شتر و … از آنجایی که اکثرا برای عقیقه گوسفند زنده قربانی می کنند بیشتر پیشنهاد بر این است که این نوع دام را انتخاب کنند.

مورد مهم دیگر در اینباره این است که برخی بر این باور هستند که اگر گوسفند در دسترس نبود می توان به سراغ سایر دام های قابل قربانی شدن رفت. بدین منظور که اگر گوسفند در دسترس باشید نیازی به سایر موارد نیست.

پرداخت صدقه بجای قربانی

مواردی وجود دارند که لازم است در رابطه با آنها اطلاعات جامعی کسب کنید. برای مثال سوالی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید مربوط به این است که آیا می توان به جای قربانی کردن گوسفند زنده اقدام به پرداخت همان هزینه گوسفند به صورت صدقه کرد؟ پاسخی که امامان و انبیاء به این سوال داده اند، خیر است. یعنی این امکان وجود ندارد که بخواهید با پرداخت هزینه مشخص دیگر عمل عقیقه را به جای نیاورید.

دلیل نشکستن استخوان عقیقه

یکی از مواردی که در حال حاضر در مناطق مختلف بر اساس آدام و رسوم خاصی در رابطه با آن صحبت می کنند، مربوط به نشکستن استخوان گوسفند عقیقه می باشد. بدین شکل که هنگام قربانی کردن و انجام کار های مربوط به جدا کردن گوشت، نباید استخوان ها شکسته شود. تنها آنها را باید از مفصل ها از جدا کرده و سپس استخوان عقیقه را در زیر خاک قرار داد. بدین منظور که استخوان در زیر خاک باید دفن گردد.

در رابطه با این موضوع نیز مهم است بدانید که هنوز هیچ گونه تایید نظری برای موضوع نشکستن استخوان عقیقه وجود نداشته و هنوز ثابت نشده است. اما با این وجود در مناطق مختلف اعم از سایر کشور و شهرهای مختلف ایران این کار را انجام می دهند.

گوسفند عقیقه برای نوزاد
گوسفند عقیقه برای نوزاد

شرایط صحیح و اصول استفاده از عقیقه

یکی از موضوعات بسیار مهم که حتما باید در رابطه با آن اطلاعات لازم را داشته باشید مربوط به شرایط انجام این کار می باشد. در این بخش قصد داریم تا شما را با نکات لازم خدمت شما توضیح دهیم.

گفته می شود که مستحب است یک سوم گوسفند عقیقه یا یک ران آن را به فرد قابله بدهند. قابله فردی است که نوزاد را به دنیا آورد. توجه داشته باشید که فرد قابله ممکن است دکتر، خود مادر، مادر بزرگ و یا هر کس دیگری باشد. در این صورت باید بعد از عقیقه کردن گوسفند یک ران آن را به قابله بدهند.

در رابطه با مصرف گوشت گوسفند هم باید بدانید که هیچ یک از اعضای خانواده پدری که عمل عقیقه را برای فرزند خود انجام داده است نباید از گوشت آن بخورند. خود نوزاد، مادر، پدر، سایر فرزندان و حتی افراد دیگری که تحت تکفل پدر نوزاد هستند.

شرایط صحیح عقیقه کردن از نظر فقه

در رابطه با اصول و شرایط مربوط به این موضوع در فقه برخی بر این باور هستند که عقیقه واجب و برخی فقه دیگر آن را مستحب می دانند. طبق این اظهارات گفته می باشد که است کسی که خداوند به اون نوزادی بخشیده است (همان پدر نوزاد) باید برای جلوگیری از هر گونه بلا و در امان ماندن فرزند خود اقدام به قربانی کردن یک گوسفند زنده کند. همچنین گفته شده که اگر گوسفند در دسترس نبود می توانند از هر دام زنده دیگری که در دسترس می باشد و البته قابل قربانی کردن است برای عقیقه نوزاد خود استفاده کنند.

همچنین لازم به ذکر است برخی فقه بر این باور هستند که گوشت عقیقه باید در آب و نمک به خوبی پخته شده و از غذای آن به ده نفر غذا بدهند.

خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن در روز هفتم تولد نوزاد
خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن

در صورت انجام ندادن عقیقه توسط پدر چه می شود؟

یکی از موضوعات بسیار مهم و حائز اهمیت که باید حتما بدانید مربوط به سوال اگر پدر برای فرزند خود عقیقه نکند چه می شود است. در رابطه با این سوال باید بدانید که عمل عقیقه گوسفند برای فرزند تازه متوسط شده در روز هفتم تولد واحب بوده و بر اساس نظر برهی فقه مستحب است گوسفندی قربانی شود. پدر فرزند می تواند تا قبل از 18 سالگی برای فرزند خود گوسفند زنده ای را خریداری کرده و به عنوان عقیقه قربانی کند.

در صورتی که فرزند از 18 سالگی گذشته باشد دیگر پدر نمی تواند برای اون گوسفند عقیقه کند. در این شرایط لازم است خود فرزند بعد از گذشت 18 سالگی خودش اقدام به خرید گوسفند زنده کرده و برای خودش عقیقه کند.

دعا هنگام ذبح و بریدن سر گوسفند

امامان و انبیاء اکثرا در رابطه با این مورد پیشنهاد کرده اند که هنگام عقیقه دعا و احادیث خاصی را بخوانند. در این قیمت دعایی امام صادق (ع) فرموده اند قبل از بریدن سر گوسفند عقیقه دعای زیر را بخوانید:

«یٰا قَوْمِ إِنِّی بَرِی‌ءٌ مِمّٰا تُشْرِکُونَ إِنِّی وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمٰاوٰاتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مُسْلِماً وَ مٰا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ إِنَّ صَلٰاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیٰایَ وَ مَمٰاتِی لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ لٰا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذٰلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ اللَّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ بِسْمِ اللهِ وَ اللهُ أَکْبَرُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ تَقَبَّلْ مِنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ»

دعای بعد از بریدن سر گوسفند

دعای بالا همانطور که گفته شد قبل از انجام عمل ذبح (بریدن سر گوسفند) بود. لازم است بعد از انجام این کار ذبح و قربانی کردن گوسفند، طبق فرموده اما صادق (ع) دعای زیر خوانده شود:

«وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمٰاوٰاتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مُسْلِماً وَ مٰا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ إِنَّ صَلٰاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیٰایَ وَ مَمٰاتِی لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ لٰا شَرِیکَ لَهُ اللَّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ اللَّهُمَّ هَذَا عَنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ»

سپس بعد از تمام شدن عمل عقیقه اما صادق علیه السلام می فرمایید فرد ذبح کننده بگوید:

«بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ اللَّهُمَّ عَقِیقَةٌ عَنْ فُلَانٍ لَحْمُهَا بِلَحْمِهِ وَ دَمُهَا بِدَمِهِ وَ عَظْمُهَا بِعَظْمِهِ اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ وِقَاءً لآِلِ مُحَمَّدٍ ص»

امام باقر: هنگام بریدن سر گوسفند عقیقه این دعا را بخوانید

همانطور که عرض کردیم، امامان مختلفی در رابطه با عقیقه کردن گوسفند برای فرزند پیشنهادهایی داشته اند. در این میام امام باقر (ع) نیز گفته است که در هنگام بریدن سر گوسفند و انجام عمل ذبح دعای زیر به زبان آورده شود:

«بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ وَ الْحَمْدُ للهِ وَ اللهُ أَکْبَرُ إِیمَاناً باللهِ وَ ثَنَاءً عَلَى رَسُولِ الله وَ الْعِصْمَةَ لِأَمْرِهِ وَ الشُّکْرَ لِرِزْقِهِ وَ الْمَعْرِفَةَ بِفَضْلِهِ عَلَیْنَا أَهْلَ الْبَیْتِ فَإِنْ کَانَ ذَکَراً فَقُلِ- اللَّهُمَّ إِنَّکَ وَهَبْتَ لَنَا ذَکَراً وَ أَنْتَ أَعْلَمُ بِمَا وَهَبْتَ وَ مِنْکَ مَا أَعْطَیْتَ وَ کُلُّ مَا صَنَعْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا عَلَى سُنَّتِکَ وَ سُنَّةِ نَبِیِّکَ وَ رَسُولِکَ وَ اخْسَأْ عَنَّا الشَّیْطَانَ الرَّجِیمَ لَکَ سُفِکَتِ الدِّمَاءُ لَا شَرِیکَ لَکَ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ»

در بالا دو دعا از امام صادق علیه السلام و امام باقر علیه السلام برای شما قرار دادیم. هیچ تفاوتی ندارد که شما کدام یک را بخوانید. توجه داشته باشید که نیازی نیست پدر یا مادر نوزاد این دعا را بلد باشند. فردی که عملیات ذبح و قربانی را انجام می دهد باید این دعاها را بخواند.

در صورتی که فرد ذبح کننده یا همان فرد قربانی کننده گوسفند هیچ کدام از دعاها را نمی داند می توانید متن دعا را کپی کرده و در گوشی موبایل خود داشته باشید یا آن را روی یک برگه چاپ کرده و به او بدهید.

شرایط قابله تحت تکفل چیست؟

عقیقه کردن گوسفند زنده همانطور که گفت شده در روز هفتم تولد فرزند توسط پدر گوسفندی برای کودک قربانی شود. حال کسی که نوزاد را بدنیا می آورد که به آن قابله گفته می شود نقش مهمی در عقیقه دارد. مستحب اعلام کرده اند که یک ران یا یک سوم یا یک چهارم گوشت گوسفند به قابله داده شود. نکته مهم این که اگر فرد قابله تحت تکفل پدر نوزاد باشد شرایط چطور خواهد شد؟ همانطور که گفته شد کسانی که خرج زندگی آنها بر عهده پدر می باشد حق خوردن از گوشت عقیقه را ندارد.

عقیقه گوسفند در شرایطی قابله تحت تکفل پدر باشد، هیچ گوشتی از گوسفند قربانی شده به وی تعلق نمی گیرد. همچنین لازم است بدانید که اگر نوزاد بدون قابله متوسط شود، یعنی توسط خود مادر به دنیا بیاید، می توان گفت که مادر همان قابله خواهد بود. در این صورت یک سوم از گوشت گوسفند را به مادر نوزاد می دهند. مادر هم به دلیل اینکه نمی توان از گوشت عقیقه شده برای فرزندش استفاده کند، می توان آن را به هر کسی که دوست دارد بدهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.