درصد پراکنش گوسفند ایرانی
درصد پراکنش گوسفند ایرانی

میزان پراکندگی گوسفندان در ایران

میزان پراکندگی گوسفندان در ایران یکی از موضوعات جالبی است که از نظر آماری می تواند اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار دهد. پرورش گوسفند زنده در ایران یکی از مشاغلی است که اکثر توسط روستاییان و عشایر عزیز انجام می شود و در مواردی نیز افراد در حاشیه شهر ها و در دامداری های سنتی و صنعتی به پرورش دام اعم از گوسفند و بز و گوساله و .. مشغول هستند. اما میزان پراکندگی دام و پرورش دام در کدام مناطق بیشتر و در کدام مناطق کمتر است ؟ در ادامه به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم تا از نظر آماری، اطلاعات کاملی در اختیار باشد.

درصد پراکندگی گوسفندان ایرانی

همانطور که می دانید در کشور ایران دامداری ها در انواع مختلف و به دو صورت سنتی و صنعتی وجود دارند و بخش لبنیاتی و تامین گوشت مورد نیاز جامعه از این طرف برطرف می شود. پرورش دام علاوه بر صرفه اقتصادی برای دامداران بر اقتصاد کلی کشور نیز تاثیر گذار است و سبب عدم وابستگی به واردات در قسمت گوشت و لبنیات خواهد شد. بنابراین باید به این موضوع نگاه ویژه ای داشت و در جهت افزایش تعداد و جمعیت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی کوشید تا مشکلات مربوط به کمبود دام و در نتیجه کمبود لبنیات و گوشت و … وجود نداشته باشد.

درصد پراکنش دام سبک ایرانی
درصد پراکنش دام سبک ایرانی

یکی از عواملی که در سال های اخیر سبب افزایش قیمت گوسفند زنده در ایران شد و مشکلاتی را برای دولت به وجود آورد، مسئله قاچاق دام بوده است که در سال جاری تا حد زیادی کنترل شده است. در سال گذشته موارد زیاد قاچاق دام سبب شد تا دام در داخل ایران بسیار کم شود و واردات دام در تعداد و به شکل های مختلف صورت گیرد تا قیمت ها کنترل شوند و مشکلات گرانی گوشت حل شود. این مورد باعث بروز اختلال در نرخ پراکندگی دام در ایران شد و اکنون با توجه به مواردی که در نظر گرفته شده است این مسئله نمود کمتری پیدا کرده است.

میزان تولید کلی دام در ایران

یکی از کشور های پیشرو در عرضه انواع دام در خاورمیانه و حتی سطح جهان، کشور ایران می باشد. ایران با تولید سالانه 50 میلیون راس دام سبک با بهترین نژاد ها می تواند در امر صادرات دام نیز یکی از کشور های برتر باشد. متاسفانه ممنوعیت صادرات سبب شده است تا هیچ گونه دامی به خارج صادر نشود و قیمت دام نسبت به میزان تورم در داخل ایران نیز پایین باشد و از سوی دیگر نیز قیمت مواد مورد نیاز برای پرورش دام نیز بالا باشد.

وجود آب و هوا و اقلیم متنوع در داخل ایران سبب شده است تا زمینه پرورش نژاد های مختلف در داخل ایران مهیا باشد و انواع دام ایرانی با کیفیت بالا در مناطق مختلف مورد پرورش واقع شوند. در مناطق مختلف دام هایی همچون دام گوشتی و دام شیری و پشمی و … مورد پرورش قرار بگیرند. بیشتر کشور های حاشیه خلیج فارس و کشور های همسایه خواهان خرید دم ایرانی هستند اما متاسفانه صادرات دام در سال جاری ممنوع می باشد.

بالاترین نرخ تولید دام

با توجه به آمار اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور، بالاترین نرخ تولید دام سبک در ایران متعلق به استان خراسان رضوی با 13.5 درصد می باشد. بعد از این استان، استان فارس با 7.5 درصد مقام دوم را به خود اختصاص داده است. بعد از این استان ، آذربایجان غربی با 7.2 درصد تولید و پراکندگی دام سبک را به خود اختصاص داده است که عمده دام تولیدی و پرورش یافته در این استان گوسفند نژاد افشاری می باشد که به عنوان یکی از برترین نژاد ها شناخته می شود که می تواند بازدهی فوق العاده ای داشته باشد.

پراکندگی دام در استان ها
پراکندگی دام در استان ها

استان های آذربایجان شرقی، خوزستان، اصفهان، اردبیل، لرستان، خراسان شمالی و کرمانشاه مقام های بعدی را به خود اختصاص داده اند. این استان ها بیشترین میزان پراکندگی دام در کشور را دارند. نیاز های لبنیاتی و گوشتی کشور را بیشتر این استان ها و دام های مورد پرورش تامین می کنند و تعداد زیادی از دامداری های صنعتی و سنتی در این مناطق واقع شده است.

میزان پراکندگی دام در ایران در استان ها با درصد های مختلف خدمت شما عزیزان ارائه شد تا مناطق فعال در زمینه تولید گوشت و لبنیات را بشناسید. جالب است که بدانید اکثر گوسفندان با نژاد های خاص و ویژه در این مناطق پرورش داده می شوند و بیشترین بازدهی را برای دامدار خواهند داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.