خرید گوسفند نژاد افشاری
خرید میش افشاری

گوسفند افشاری

گوسفند افشاری به عنوان یکی از برترین و خاص‌ترین نژاد‌ها در میان انواع نژاد گوسفندان ایرانی شناخته می‌شود که توانسته است با بازدهی بالا و امکان زیست و نگهداری در اقلیم‌ها و آب و هوا‌های متنوع مناطق مختلف ایران به یکی از برترین انتخاب‌های دامداران جهت پرورش تبدیل شود. گوسفند نژاد افشاری نسبت به سایر نژاد‌های ایرانی دارای برتری‌ها و ویژگی‌های منحصر بفردی است که جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در این پست از سایت شیپ98 به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

گوسفند نژاد افشاری

در میان افرادی که با پرورش گوسفنده زنده سر و کار دارند و در میان دامدارانی که به دنبال گوسفند‌های خوب برای پرورش هستند نمی‌توان کسی را یافت که با نژاد گوسفند افشاری آشنایی نداشته باشد. بدون شک یکی از بهترین نژاد‌های گوسفندی در جهان نیز همین گوسفند افشار می‌باشد که در برخی موارد حتی نسبت به نژاد‌های خارجی نیز دارای برتری‌های زیادی است. درآمد‌های حاصل از پرورش این نژاد به نحوی مناسب و پربازده است که دامداران زیادی به دنبال خرید و پرورش این نژاد هستند.

خرید میش افشاری
خرید میش افشاری

از جمله مهمترین دلایلی که سبب محبوبیت خرید این نوع نژاد شده این است که هر دو خصوصیت گوشتی بودن و شیری بودن در این نژاد وجود دارد یعنی می‌توان نگهداری از این نژاد را به منظور‌های مختلف در نظر داشت. بسیاری از افراد به منظور افزایش وزن و بسیاری دیگر به منظور استفاده از شیر و محصولات مشتق از شیر نگهداری گوسفند نژاد افشاری را مد نظر دارند. اصالت دام نژاد افشاری به شهر زنجان برمی‌گردد که بنا به همین موضوع با نام گوسفند افشاری اصیل زنجان نیز شناخته می‌شود، به دلیل ویژگی‌های خاص این گوسفند و امکان زیست در مناطق مختلف علاوه بر زنجان در شهر‌های دیگری نظیر کرمانشاه، همدان، البرز، آذربایجان غربی، اردبیل و … نیز نگهداری می‌شود.

متوسط وزن گوسفند افشاری

با توجه به تیپ بندی و خصوصیات نژاد افشاری باید گفت که وزن گیری سریع و افزایش وزن در صورت مساعد بودن شرایط در این نوع بسیار زود اتفاق می‌افتد، بنابراین متوسط وزن گوسفند زنده افشاری نسبت به سایر نژاد‌های ایرانی کمی بیشتر است. وزن میش بالغ نژاد افشاری در شرایط مساعد بین 65 تا 75 کیلوگرم و وزن قوچ افشاری بالغ در پنج ساله اول زندگی حدود 70 کیلوگرم می‌باشد و در صورت مساعد بودن شرایط در سال‌های بعدی حتی به 90 الی 105 کیلوگرم نیز می‌رسد.

خرید گوسفنده افشاری
خرید گوسفنده افشاری

همچنین متوسط وزن بره افشاری در هنگام تولد 5 کیلوگرم می‌باشد که در صورت مهیا بودن شرایط این وزن در 3 ماهگی به 28 کیلوگرم و به ترتیب در 6 ماهگی به 40 الی 45 کیلوگرم و در 12 ماهگی به وزنی بین 50 الی 60 کیلوگرم می‌رسد. توجه داشته باشید که این نژاد با داشتن این وزن، می تواند مقدار گوشت بیشتر و با کیفیت تری نسبت به سایر نژاد ها داشته باشد. به همین دلیل، اکثر خریداران دام به دنبال خرید این نژاد هستند تا از میزان گوشت بیشتر و با کیفیت تری که دارای چربی کمتری باشد برخوردار شوند.

خصوصیات ظاهری و بدنی

از جمله بارزترین مشخصاتی که می‌توان از روی آن قوچ و میش افشاری را تشخیص داد، این است که هر دو بدون شاخ هستند. رنگ این نژاد قهوه‌ای کمی مایل به قرمز یکدست می‌باشد، همچنین در مواردی به رنگ‌های قهوه‌ای تیره و قهوه‌ای روشن متمایل به سیاه نیز دیده می‌شوند. اندام بزرگ و بلند در بین هر دو جنس میش و قوچ دیده می‌شود که این ویژگی‌ها سبب شده است تا این نوع گوسفند بتواند به راحتی در مناطق کوهستانی و صعب العبور به چرا بپردازد.

خرید بره افشاری
خرید بره افشاری

بره افشاری

افرادی که خواهان خریدن بره هستند بیشتر تمایل دارند تا بره نژاد افشاری خریداری نمایند، و با پرورش و نگهداری از این بره‌ها به میش‌ها و قوچ‌های قدرتمند در باروری و تولید گوشت و شیر دست پیدا کنند. یکی از خصوصیات بارز میش افشاری این است که احتمال چند قلوزایی در آنها بیشتر از سایر نژاد‌ها است. بره افشاری در مقابل انواع بیماری مقاوم است و بر خلاف بره‌های بسیار از نژاد‌های دیگر در اثر ابتلا به بیماری‌های متنوع دچار آسیب و مرگ نمی‌شود.

اصلاح نژاد

در سال های اخیر به دنبال افزایش بازدهی و افزایش سوددهی حاصل از پرورش این نوع گوسفند، راه کار های مختلفی برای این نژاد در نظر گرفته شده است. یکی از راه هایی که در جهت افزایش بازدهی این نژاد از نظر تولید بره و افزایش وزن و بره زایی و حتی تولید شیر بیشتر در این راستا انجام گرفته است، اصلاح نژاد در این گوسفندان می باشد. در این امر سعی شده است تا میش ها و قوچ های این نژاد را با سایر نژاد ها تلفیق کرد تا بتوان نمونه های بهتر و با صرفه تری تولید نمود.

علاوه بر این همواره در طی تحقیقات آزمایشگاهی و میدانی سعی شده است تا با اصلاح ژن و ساختار ژن های این نژاد، دام هایی با کیفیت و سوددهی بیشتر تولید نمود. توجه داشته باشید امر اصلاح نژاد تنها با ترکیب و تلفیق انواع نژاد ها امکان پذیر نیست بلکه باید برنامه مشخص و مناسب توسط کارشناسان این حوزه در پیش گرفته شود. که این امر برای دام افشاری در طی چند سال گذشته آغاز شده است.

انواع واریته در این نژاد

این نژاد در بیشتر مناطق ایران دیده می شود و ممکن است نسبت به وجود در هر منطقه، دارای تفاوت ها و تمایزاتی باشد. از این رو نام های مختلفی برای دام های افشاری که در مناطق مختلف وجود دارند، در نظر گرفته می شود. یکی از این موارد واریته قزل افشار می باشد. معنی کلمه قزل، قرمز سیر و متمایل به قهوه ای است. این نوع بیشتر در گله های آذربایجان غربی و شرقی و زنجان دیده می شود. نوعی از این واریته به رنگ سیاه وجود دارد که با نام قره قزل نیز شناخته می شود.

قزل افشار
قزل افشار

نوع دیگری با نام واریته قاشقا افشار وجود دارد که خصوصیات دام زنده افشاری را دارا است و دارای لکه سفیدی در پیشانی است. واریته قمر افشار نیز در کنار این موارد می باشد و تمامی خصوصیات گوسفندان اصلی افشاری را دارد با این تفاوت که رنگ آن متمایل به خاکستری است. واریته آق افشار نیز نوع دیگری از این دام می باشد که کل رنگ بدن سفید و یک دست و بدون لکه است. مقدار فراوانی این نوع نسبت به سایرین کمتر است.

برای خرید انواع بره افشاری و خرید گوسفند افشاری از جمله خرید میش افشاری و یا شناخت بیشتر این نژاد در بین بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می‌توانید با شماره‌های داخل سایت در تماس باشید تا ضمن ارائه اطلاعات کامل، مقرون به صرفه‌ترین قیمت و با کیفیت‌ترین گوشت را در اختیار داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.