خرید گوسفند نژاد افشاری
خرید میش افشاری

گوسفند افشاری

گوسفند افشاری به عنوان یکی از برترین و خاص‌ترین نژاد‌ها در میان انواع نژاد گوسفندان ایرانی شناخته می‌شود که توانسته است با بازدهی بالا و امکان زیست و نگهداری در اقلیم‌ها و آب و هوا‌های متنوع مناطق مختلف ایران به یکی از برترین انتخاب‌های دامداران جهت پرورش تبدیل شود. گوسفند نژاد افشاری نسبت به سایر نژاد‌های ایرانی دارای برتری‌ها و ویژگی‌های منحصر بفردی است که جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در این پست از سایت شیپ98 به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

گوسفند نژاد افشاری

در میان افرادی که با پرورش گوسفنده زنده سر و کار دارند و در میان دامدارانی که به دنبال گوسفند‌های خوب برای پرورش هستند نمی‌توان کسی را یافت که با نژاد گوسفند افشاری آشنایی نداشته باشد. بدون شک یکی از بهترین نژاد‌های گوسفندی در جهان نیز همین گوسفند افشار می‌باشد که در برخی موارد حتی نسبت به نژاد‌های خارجی نیز دارای برتری‌های زیادی است. درآمد‌های حاصل از پرورش این نژاد به نحوی مناسب و پربازده است که دامداران زیادی به دنبال خرید و پرورش این نژاد هستند.

خرید میش افشاری
خرید میش افشاری

از جمله مهمترین دلایلی که سبب محبوبیت خرید این نوع نژاد شده این است که هر دو خصوصیت گوشتی بودن و شیری بودن در این نژاد وجود دارد یعنی می‌توان نگهداری از این نژاد را به منظور‌های مختلف در نظر داشت. بسیاری از افراد به منظور افزایش وزن و بسیاری دیگر به منظور استفاده از شیر و محصولات مشتق از شیر نگهداری گوسفند نژاد افشاری را مد نظر دارند. اصالت گوسفند افشاری به شهر زنجان برمی‌گردد که بنا به همین موضوع با نام گوسفند افشاری اصیل زنجان نیز شناخته می‌شود، به دلیل ویژگی‌های خاص این گوسفند و امکان زیست در مناطق مختلف علاوه بر زنجان در شهر‌های دیگری نظیر کرمانشاه، همدان، البرز، آذربایجان غربی، اردبیل و … نیز نگهداری می‌شود.

متوسط وزن گوسفند افشاری

با توجه به تیپ بندی و خصوصیات نژاد افشاری باید گفت که وزن گیری سریع و افزایش وزن در صورت مساعد بودن شرایط در این نوع بسیار زود اتفاق می‌افتد، بنابراین متوسط وزن گوسفند زنده افشاری نسبت به سایر نژاد‌های ایرانی کمی بیشتر است. وزن میش بالغ نژاد افشاری در شرایط مساعد بین 65 تا 75 کیلوگرم و وزن قوچ افشاری بالغ در پنج ساله اول زندگی حدود 70 کیلوگرم می‌باشد و در صورت مساعد بودن شرایط در سال‌های بعدی حتی به 90 الی 105 کیلوگرم نیز می‌رسد.

خرید گوسفنده افشاری
خرید گوسفنده افشاری

همچنین متوسط وزن بره افشاری در هنگام تولد 5 کیلوگرم می‌باشد که در صورت مهیا بودن شرایط این وزن در 3 ماهگی به 28 کیلوگرم و به ترتیب در 6 ماهگی به 40 الی 45 کیلوگرم و در 12 ماهگی به وزنی بین 50 الی 60 کیلوگرم می‌رسد.

خصوصیات ظاهری و بدنی

از جمله بارزترین مشخصاتی که می‌توان از روی آن قوچ و میش افشاری را تشخیص داد، این است که هر دو بدون شاخ هستند. رنگ این نژاد قهوه‌ای کمی مایل به قرمز یکدست می‌باشد، همچنین در مواردی به رنگ‌های قهوه‌ای تیره و قهوه‌ای روشن متمایل به سیاه نیز دیده می‌شوند. اندام بزرگ و بلند در بین هر دو جنس میش و قوچ دیده می‌شود که این ویژگی‌ها سبب شده است تا این نوع گوسفند بتواند به راحتی در مناطق کوهستانی و صعب العبور به چرا بپردازد.

خرید بره افشاری
خرید بره افشاری

بره افشاری

افرادی که خواهان خریدن بره هستند بیشتر تمایل دارند تا بره نژاد افشاری خریداری نمایند، و با پرورش و نگهداری از این بره‌ها به میش‌ها و قوچ‌های قدرتمند در باروری و تولید گوشت و شیر دست پیدا کنند. یکی از خصوصیات بارز میش افشاری این است که احتمال چند قلوزایی در آنها بیشتر از سایر نژاد‌ها است. بره افشاری در مقابل انواع بیماری مقاوم است و بر خلاف بره‌های بسیار از نژاد‌های دیگر در اثر ابتلا به بیماری‌های متنوع دچار آسیب و مرگ نمی‌شود.

برای خرید انواع بره افشاری و خرید گوسفند افشاری از جمله خرید میش افشاری و یا شناخت بیشتر این نژاد در بین بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می‌توانید با شماره‌های داخل سایت در تماس باشید تا ضمن ارائه اطلاعات کامل، مقرون به صرفه‌ترین قیمت و با کیفیت‌ترین گوشت را در اختیار داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *