خواص یونجه برای گوسفند و بره

خواص استفاده از یونجه برای گوسفندان

خواص استفاده از یونجه برای گوسفندان یکی دیگر از مقالات و موضوعاتی مرتبط با چگونگی نگهداری و مراقبت از گوسفند زنده می‌باشد. دادن جیره غذایی و خوراک با کیفیت و قوی به انواع دام باعث می‌شود تا آنان بتوانند به رشد بسیار خوب و قابل توجهی دست پیدا کنند. البته در این بین مواد غذایی مختلفی نیز وجود دارند که هرکدام از آنها دارای ارزش غذایی بسیار متفاوتی هستند. به این خاطر در این بخش از سایت شیپ 98 ما به بررسی موضوع خواص یونجه برای استفاده گوسفند خواهیم پرداخت، تا اطلاعات دقیق و بسیار جامعی را در این باره در اختیار دامداران عزیز قرار دهیم.

خواص یونجه برای استفاده گوسفند

همانطور که انسان برای رشد و زندگی کردن به غذا و خوراک مغذی و با کیفیت لازم دارد. گوسفندان و انواع حیوانات برای رشد بهتر نیازمند جیره غذایی و خوراک با کیفیتی هستند، تا رفع نیازهای سوخت و ساز بدن خود بتوانند به زندگی بپردازند. در این بین مواد غذایی مختلفی برای تغذیه دام زنده مانند، کاه، یونجه، علوفه، کنسانتره، ذرت و … وجود دارد. که هر کدام از این مواد غذایی دارای ارزش غذایی مختلف هستند، و دامداران نیز باید در بازه‌های زمانی مختلف و بر اساس نیاز دام هر یک از این خوراک را به جیره غذایی دام اضافه کنید.

فواید یونجه برای دام
فواید یونجه برای دام

در این بین یونجه به عنوان یکی از بهترین و مهمترین مواد غذایی برای انواع گوسفند شناخته می‌شود. این ماده غذایی دارای انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌های لازم برای رشد حیوانات می‌باشد. به این خاطر ما در ادامه به معرفی بهتر این ماده و علوفه بسیار قوی و ارزشمند خواهیم پرداخت. تا دامداران با شناخت این نوع علوفه و اضافه کردن آن به جیره غذایی گله خود بتوانند باعث رشد آنها شوند. یونجه یکی از خوراک‌هایی می‌باشد که برای گوسفندان پرواری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یونجه چیست؟

یونجه یا همان Medicago sativa یک نوع خوراک و علوفه با کیفیت و مغذی می‌باشد. اغلب از یونجه به صورت تر و خشک برای تامین غذای انواع دام استفاده می‌شود، که در کل حدود 60 درصد از کل غذای دام و گوسفندان را تشکیل می‌دهد. این نوع گیاه بسیار باارزش و هضم آن نیز بسیار راحت می‌باشد و همین امر باعث می‌شود تا حیوانات در خوردن و هضم کردن آن دچار مشکل نشوند. در مواقع پروار بندی و برای بالا بردن میزان شیر و وزن گوسفنده زنده بیشتر دامداران از این علوفه بسیار عالی استفاده می‌کنند.

البته در کل انواع متفاوتی یونجه وجود دارد مانند یونجه بمی، یونجه همدانی، یونجه بغدادی و یونجه یزدی. در ایرن نیز شهر همدان دارای بهترین و با کیفیت‌ترین یونجه موجود می‌باشد. به این صورت که حدود 39554 هکتار زمین زراعی در این شهر کشت می شود و برداشت آن 461218 تن می‌باشد.

ارزش غذایی یونجه برای انواع دام

یونجه یکی از خوراک‌های بسیار قوی می‌باشد که شامل مواد معدنی، ویتامین و پروتئین بسیار زیادی می‌باشد. به این صورت که حدود 50 درصد از پروتئین یونجه در داخل برگ‌های این علف وجود دارد. به این خاطر دامدارانی که قصد پروار بندی گوسفندان خود را دارند باید از جیره بندی یونجه و سایر خوراک و علوفه استفاده کنند، تا گوسفند به وزن دلخواه شما دست پیدا کند.

تاثیر یونجه بر تغذیه گوسفند
تاثیر یونجه بر تغذیه گوسفند

موارد موثر بر روی رشد یونجه

یونجه یک نوع گیاه مناسب و بسیار باارزش به شمار می‌رود، که در هر گونه شرایط آب و هوایی می‌تواند رشد داشته باشد. البته برای رشد بهتر یونجه باید شما در زمین‌های حاصلخیز که دارای مواد معدنی و ph هستند، اقدام به کشت چنین محصولی بزنید. البته آبیاری منظم و همچنین استفاده از کودهای طبیعی نیز بر روی رشد گیاه یونجه تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت.

البته شما باید متناسب با هدف خود در دامداری به زمان برداشت این علوفه نیز توجه داشته باشید. به این صورت که برای دام‌های شیر ده مانند گاو و گوسفند باید یونجه در روز 28 برداشت شوند. ولی برای حیوانات پرواری زمان برداشت آن بسیار مهم نیست.

در این مقاله ما موضوع خواص استفاده از یونجه برای گوسفندان را مورد بررسی دقیق و جامع قرار دادیم. تا اطلاعات بسیار جامع و کاملی را در این باره در اختیار دامداران عزیزی که قصد استفاده و کشت یونجه را دارند قرار دهیم.

یک نظر

  1. با عرض سلام و خسته نباشید،
    مطالب ذکر شده بسیار بسیار مفید بود، و کمال قدردانی و تشکر را دارم،
    🙏 🙏 🙏

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.