گاو آنگوس اسکاتلند
گاو آنگوس اسکاتلند

گاو نژاد آنگوس Angus

گاو نژاد آنگوس یکی از بهترین نژاد‌ها در تولید گوشت است که دامداران در جهت افزایش وزن و بهره وری از گوشت، از این نژاد نگهداری می‌کنند. این نژاد با توجه به داشتن خصوصیات و ویژگی‌های مختلف، مورد توجه بسیاری از دامداران می‌باشد. به طوری که اگر کسی قصد پرورش گاو و گوساله زنده از نژاد گوشتی را داشته باشد بدون شک این نژاد را به عنوان نوعی پر بازده و به صرفه در انتخاب‌های خود مورد توجه قرار می‌دهد.

گاو آنگوس

این گاو با نام اهلی آبردین آنگوس Aberdeen Angus شناخته می‌شود و به عنوان یکی از بهترین نژاد‌های گوشتی شناخته می‌شود که می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی وزن زیادی بگیرد. زادگاه اصلی و خاستگاه این نژاد را می‌توان برای اولین بار کشور اسکاتلند دانست. این نژاد برای اولین بار در قرن شانزدهم در اسکاتلند مشاهده شد و بعد از آن با توجه به خصوصیات عالی و منحصر بفرد، برای پرورش و نگهداری به کشور‌های استرالیا و آمریکا نیز صادر شد تا دامداران این مناطق نیز بتوانند از این نژاد استفاده کنند.

گاو اسکاتلندی انگوس
گاو اسکاتلندی انگوس

با توجه به استعداد خاص و تیپ بدنی این گاو برای وزن گیری، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پرواربندی می‌باشد که می‌تواند سود زیادی را نصیب دامداران کند. مقاوم بودن در برابر انواع بیماری‌های مربوط به گاو همچون بیماری کتوزیس در گاو و … در کنار عوامل دیگری نظیر مناسب بودن برای نگهداری در شرایط آب و هوایی مختلف و همچنین عدم وجود شاخ در این نژاد که سبب سالم ماندن پوست می‌شود، سبب شده تا محبوبیت نگهداری و پرورش این نژاد زیاد باشد.

خصوصیات گاو آنگوس

با توجه به اینکه بسیاری از گاو‌ها با استفاده از شاخ، اقدام به زخمی کردن پوست خود می‌کنند و این امر سبب بروز بیماری‌های عفونی و مختلف خواهد شد، این نژاد بدون شاخ می‌باشد و نمی‌تواند از این طریق سبب بروز انواع بیماری شود. این گاو به دلیل اینکه در صورت جفت گیری با سایر نژاد‌ها نیز گوساله‌هایی مناسب و عالی تولید خواهد کرد، بسیار مورد محبوبیت افراد است تا با سایر نژاد‌ها جفت گیری نماید و گوساله‌های مرغوب متولد شوند.

خصوصیات ظاهری

این نژاد عموما به رنگ مشکی بیشتر دیده می‌شوند و دارای پوشش موی صاف و نرمی هستند که پوست آنها را نیز از سایر نژاد‌ها متمایز کرده است. این نژاد با توجه به گوشتی بودن دارای بدنی تنومند و قوی نیز می‌باشد. زایش در این نژاد از گاو‌ها بسیار راحت می‌باشد و زایمان‌های موفق و با درصد مرگ و میر پایینی دارند.

علاوه بر گاو آنگوس که به رنگ مشکی وجود دارند، نوع دیگری از این نژاد به رنگ قرمز وجود دارند که این نوع در صورت بیشتر بودن ژن مغلوب به وجود خواهد آمد و تمام خصوصیات گاو نژاد آنگوس را در خود دارد و تنها تفاوت آنها رنگ است و اینکه نژاد آنگوس قرمز در گرما مقاومت بیشتری دارند و در برابر انواع عوامل مقاوم هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.