دام عربی خوزستان
دام عربی خوزستان

گوسفند نژاد عربی ( قیمت، خرید، مشخصات )

گوسفند نژاد عربی که با نام گوسفند اهوازی نیز شناخته می‌شود یکی از نژاد‌های معروف در بین بهترین نژاد‌های گوسفند در ایران می‌باشد. این دام با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های متعدد در مقایسه با سایر‌ نژاد‌ها در مناطق مختلفی از کشور نگهداری می‌شود و از سودآوری آن استفاده می‌شود. گوسفندان عربی یکی از دام‌هایی هستند که می‌‌توانند در مناطق گرمسیر همچون خوزستان و اهواز با شرایط کاملا سازگار باشند و بدون هیچ مشکلی به زیست خود ادامه دهند. در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به این دام و خصوصیات آن خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

گوسفند عربی Arabic

همانطور که می‌دانید نژاد‌های مختلفی از گوسفندان وجود دارد که با داشتن خصوصیات متنوع در دسته‌های مختلف گوسفندان پشمی، گوشتی، شیری قرار می‌گیرند. امروزه در حدود 200 نژاد مختلف از گوسفندان شناسایی شده است که در رفع نیاز‌های انسان نقش پررنگی دارند. در این میان برخی از گوسفندان توانایی فوق العاده در تولید شیر و گوشت و پشم دارند و به عنوان بهترین نژاد گوسفندان در جهان شناسایی می‌شوند. در کشور ایران نیز نمونه‌های مناسبی وجود دارند که بازدهی خوبی دارند و حتی در خارج از کشور نیز نگهداری می‌شوند.

گوسفندان عربی
گوسفندان عربی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید با وجود اینکه تعداد مختلفی گوسفند از نژاد‌های مختلف در حدود 200 نژاد در سطح جهان گسترده است. اما بیش از 70 درصد از صنعت دامداری جهان متکی به تنها 10 الی 20 نژاد می‌باشد. در ایران نیز حدود 27 الی 30 نژاد مختلف از گوسفندان وجود دارد که یکی از این موارد دام عربی می‌باشد که در مناطق جنوب کشور و در حاشیه کشور‌های خلیج فارس نگهداری می‌شود.

زیست بوم

نژاد بومی گوسفندان عربی در حاشیه غربی و جنوبی خوزستان پرورش داده می‌شوند. برخی اعتقاد دارند که گوسفند آواسی همان گوسفند عربی می‌باشد، اما وجود تفاوت‌هایی سبب شده است تا این باور مورد قبول واقع نشود. حدود 3 میلیون و 400 هزار راس گوسفند در خوزستان وجود دارد که از این تعداد حدود 1 میلیون و 900 هزار راس از نژاد عربی یا دام اهوازی می‌باشند.

خصوصیات ظاهری

رنگ این دام به صورت سفید شکری و سفید روشن، سفید مایل به قهوه‌ای و در مواردی نخودی دیده می‌شود. در روی سر بعضی از دام‌های این نژاد دسته‌ای به نام کاکل وجود دارد. این گوسفندان با توجه به تیپ بدنی و خصوصیاتی که دارند در دسته گوسفندان گوشتی قرار می‌گیرند. پوزه کوتاه و دنبه تقریبا کوتاه و به شکل نیم دایره از جمله خصوصیات این دام می‌باشد. اندازه گوش در این نژاد متوسط می‌باشد و در دو دسته شیری و گوشتی نیز وجود دارند. در هر دو جنس نر و ماده شاخ یا ته شاخ دیده می‌شود و در مواردی نیز میش فاقد شاخ می‌باشد.

خصوصیات تولیدی

شاید بر این باور باشید که گوسفند اهوازی جزو بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا باشد اما باید بگوییم که این طور نیست و درصد دوقلوزایی در این نژاد تنها 5 درصد است. فصل زایش این نژاد اکثرا پاییز است و درصد باروری آن در حدود 75 درصد و درصد زایش نیز در حدود 74 درصد است. 147 تا 154 روز طول دوره آبستنی این نژاد می‌باشد. وزن قوچ این نژاد در هنگام بلوغ در حدود 65 کیلوگرم و وزن میش گوسفند عربی نیز در هنگام بلوغ حدود 45 کیلوگرم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.