گوسفند بلژیکی بلتکس
گوسفند بلژیکی بلتکس

اطلاعات گوسفند نژاد بلتکس گوشتی

گوسفند نژاد بلتکس (Beltex) یکی از معروف‌ترین نژاد‌ها در جهان می‌باشد که با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های منحصر بفرد توانسته است در بین برترین نژاد‌ گوسفندان جهان قرار گیرد. این نوع دام زنده در مقایسه با سایر دام‌های خارجی هم تراز از ویژگی‌های بیشتری برخوردار است به طوری که اگر کسی قصد نگهداری و پرورش یک گوسفند گوشتی را داشته باشد، بدون شک این گوسفند را در میان انتخاب‌های خود قرار می‌دهد تا از مزایا و فواید پرورش و نگهداری این دام بهره ببرد.

گوسفند بلتکس Beltex

همانطور که می‌دانید گوسفندان به صورت کلی در سه دسته بندی گوشتی، شیری، پشمی قرار می‌گیرند. در این میان از نظر محبوبیت و تامین نیاز، بیشتر گوسفندان گوشتی برای پرورش انتخاب می‌شوند. چرا که علاوه بر تولید شیر به میزان مناسب، در افزایش وزن و گوشت گیری نیز استعداد بالایی دارند و می‌تواند سود دو سویه را برای دامدار به ارمغان بیاورند.

گوسفند گوشتی بلتکس
گوسفند گوشتی بلتکس

گوسفند نژاد بلتکس نیز همچون گوسفند سافولک یکی از معروف‌ترین گوسفندان گوشتی می‌باشد که با داشتن خصوصیات ویژه‌ای در بین گوسفندان گوشتی در مقام خوبی قرار گرفته است. این نوع گوسفند یکی از معروف‌ترین نژاد‌ها در کشور بلژیک می‌باشد که بسیاری از افراد خاستگاه و زیست بوم اصلی این دام را کشور بلژیک می‌دانند. که در این منطقه با نام گوسفند تکسل Texel نیز شناخته می‌شود.

بره بلتکس

گوسفندان بلتکس یکی از نژاد‌هایی هستند که قابلیت جفت گیری با سایر نژاد‌ها را دارند. اما اگر میش بلتکس و قوچ بلتکس با هم آمیزش داشته باشند بره حاصله نیز از همین نژاد خواهد بود. این بره نسبت به سایر نژاد‌ها دارای مرگ و میر کمتری است و در مقابل انواع بیماری بسیار مقاوم می‌باشد.

مشخصات ظاهری دام بلتکس

نداشتن دنبه را می‌توان اولین و بارز‌ترین مشخصه برای تشخیص این نوع دام در نظر داشت. این نژاد با توجه به اینکه در دسته گوسفندان گوشتی قرار می‌گیرد، دارای پشم متوسط و به رنگ سفیدی است که در صنایع مختلف نیز مورد کاربرد است. چشم‌های بزرگ و همچنین اندام‌هایی نظیر دست و پای قوی و نیرومند از جمله مشخصه‌های این نژاد است. شاخ در هر دو جنس میش و قوچ وجود ندارد و گوسفند نر در این نژاد در صورت بلوغ تنها 60 سانتی متر قد خواهد داشت و میش نیز حدود 50 سانتی متر قد دارد. گردن و دست و پای کوتاه و در عین حال قدرتمند از سایر ویژگی‌های این گوسفند می‌باشد.

گوسفند نژاد بلتکس beltex
گوسفند نژاد بلتکس beltex

قیمت نژاد beltex

موضوع مهم دیگر که شاید دوست دارید از آن مطلح شوید مربوط به قیمت گوسفند زنده در دنیا می باشد. در این رابطه قبلا برای هر نژادی که معرفی کردیم جزئیات مربوط به قیمت خرید و فروش را توضیح داده ایم. اکنون از آنجایی که این گوسفند یک نژاد خارجی می باشد، شاید تنها در برخی مراکز و شهر های خاص پرورش داده شوند. به همین دلیل قیمت مشخصی نمی شود رو آنها گذاشت. شما دامداران عزیز می توانید به مراکز و بازار خرید و فروش دام ها رفته و وجود این نوع نژاد و قیمت آن را جویا شوید.

وزن گوسفند بلتکس

با توجه به اینکه گوسفند نژاد بلتکس در دسته گوسفندان گوشتی قرار دارد بنابراین به طور متوسط دارای وزن بیشتری نسبت به سایر نژاد‌ها می‌باشد. وزن گوسفند زنده جنس نر در این نژاد حدود 90 کیلوگرم در هنگام بلوغ و وزن میش نیز در هنگام بلوغ حدود 70 کیلوگرم است. همانطور که میبینید متوسط وزن این نژاد نشانه داشتن گوشت زیادی می باشد. برای همین مورد است که آن را در دسته نژاد گوشتی قرار داده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.