سود پرورش گوسفند
سود پرورش گوسفند

معایب و محاسن پرورش و نگهداری گوسفند

معایب و محاسن پرورش و نگهداری گوسفند یکی دیگر از مطالب و مقالات مربوط به دام زنده می‌باشد. ما در این مطلب و مقاله سعی داریم به بررسی تمامی محاسن و معایب پرورش گوسفندان بپردازیم، تا کسانی که علاقمند به دامداری هستند بتوانند با مطالعه این مطلب اطلاعات بسیار جامعی را به دست بیاورند.

نگهداری و پرورش گوسفند زنده همواره دارای فواید و معایب زیادی می‌باشد که در این بین محاسن آن از معایب آن بیشتر می‌باشد. به این خاطر در این بخش از سایت شیپ98 به بررسی بهتر و بیشتر موضوع محاسن و معایب پرورش گوسفند خواهیم پرداخت.

معایب و محاسن پرورش گوسفند

قبل از بررسی موضوع معایب و محاسن پرورش گوسفند باید به این نکته اشاره کنیم، که هر کار و فعالیتی در زندگی دارای معایب و محاسنی می‌باشد. به این صورت که شما برای موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی خود باید از مسائل مختلفی چشم پوشی کنید و بعضی از چیزها را از دست بدهید. به این خاطر شما اگر به دنبال پرورش و نگهداری انواع دام زنده هستید باید معایب و سختی‌های این کار را در نظر داشته باشید، تا بتوانید به نتایج و اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنید.

پرورش گوسفند چه معایبی دارد
پرورش گوسفند چه معایبی دارد

البته ما در ادامه به صورت تخصصی معایب پرورش گوسفند و محاسن پرورش گوسفند را به صورت تکی مورد ارزیابی قرار خواهیم داد، تا شما بتوانید با داشتن اطلاعات تکمیلی بسیار زیاد در این باره دامداری را شروع کنید. قبل از شروع این کار یعنی دامداری شما باید شناخت جامعی درباره گوسفندان و انواع آن داشته باشید، که در ادامه ما به صورت تخصصی به معرفی گوسفند زنده نیز خواهیم پرداخت.

گوسفند چیست؟

گوسفندان یک نوع حیوان اهلی می‌باشند، که انسان‌ها برای اولین بار دست به اهلی و رام کردن آنها زدند. گوسفندان نسبت به سایر جانداران و حیوانات دیگر دارای رفتار و روحیات تهاجمی بسیار کمی می‌باشند. این نوع حیوان در برابر انواع آب و هوا و شرایط اقلیمی مقاوم است و می‌تواند با گذر زمان خود را انواع شرایط آب و هوایی سازگار کند.

گوسفندان در کل دنیا پراکنده شده‌اند و در هر منطقه یک نوع نژاد خاص با ویژگی‌های خاصی وجود دارد. به این صورت در مناطقی نژادهای گوشتی وجود دارد و در مناطقی نیز نژادهای شیری و چند قلو زا وجود دارند. البته ما در مطلب بهترین نژاد گوسفندان ایران به بررسی چند نژاد مختلف دام در ایران پرداخته‌ایم.

در این بین دامداران بیشتر بخاطر استفاده از گوشت، پشم و سایر فرآورده‌های این حیوانات به پرورش و نگهداری از این حیوان می‌پردازند. زیرا با این کار می‌توانند با صرف هزینه بسیار پایینی به درآمد و سود قابل توجهی نیز دست پیدا کنند.

محاسن نگهداری گوسفند زنده

گوسفندان یکی از بهترین منابع تامین گوشت قرمز در جهان به شمار می‌روند، که بیشتر دامداران از نژاد گوشتی آن برای ذبح و کشتار استفاده می‌کنند. اندازه و جثه این نوع حیوان نسبت به سایر حیوانت بسیار کوچک‌تر می‌باشد و همین امر باعث می‌شود تا شما برای پرورش و نگهداری از آن دچار مشکل نشوید و بتوانید با سرعت آنها را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنید.

پرورش گوسفند چه فوایدی دارد
پرورش گوسفند چه فوایدی دارد

این نوع حیوان تمامی اعضای بدن آن قابل استفاده می‌باشد و دامدار می‌تواند با فروش آنها به درآمد و سود قابل توجهی دست پیدا کند. به طور مثال می‌تواند گوشت آن را به قصابی بفروشد، پشم آن را به کارگاه‌های نساجی برای تبدیل پشم گوسفند به خامه قالی بافی یا سایر موارد بفروشد، شیر و سایر فرآورده‌های لبنی آن را بفروشد و از این طریق به کسب درآمد بپردازد.

از لحاظ خوراک و تغذیه گوسفندان نیز باید به این نکته توجه داشته باشیم که شما می‌توانید در هر منطقه‌ای مقدار زیادی علوفه برای خوراک دام خود تهیه کنید. و همچنین گوسفندان نسبت به سایر حیوانات اهلی مانند گاو و شتر برای رشد و افزایش وزن به مقدار بسیار کمتری از غذا نیازمند هستند. از نظر فروش نیز شما در هر شرایط و در هر فصلی می‌توانید به فروش گوسفندان خود بپردازید و فروش آنها مختص به یک زمان و فصل نیست. با جمع بندی این تفاسیر پرورش و نگهداری گوسفندان از محاسن و همچنین سود قابل توجهی برخوردار می‌باشد.

معایب نگهداری گوسفند

در این بین نگهداری و پرورش از انواع گوسفندان نیز دارای معایب متفاوتی می‌باشد. به این صورت که دام زنده همواره در معرض انواع خطرات مختلف مانند حملات حیوانات وحشی مانند گرگ، ببر و … دارند، و ممکن از در طول سال تعدادی از گله شما خوراک حیوانات وحشی شوند. همچنین گوسفندان زنده همواره در معرض انواع بیماری‌های مختلف و خطرناک می‌باشند، که می‌توانند باعث تلف شدن گوسفندان شما شوند. به این دلیل شما باید به بهترین شکل ممکن از گله و گوسفندان خود مراقبت کنید تا از نظر مالی دچار ضرر نشوید.

البته در این بین باید به این نکته نیز توجه داشت که یکی از عوامل اصلی افزایش گاز متان در روی زمین وجود تعداد زیادی گوسفند می‌باشد. به این خاطر شما باید بتوانید همیشه به اندازه به پرورش گوسفند بپردازید تا در استاندارد نگه داشتن سیستم کره زمین نقش مهمی داشته باشید. در کل اگر به صورت جامع نگاه کنیم محاسن نگهداری گوسفندان زنده نسبت به معایب آن کمتر می‌باشد، و همین امر نیز باعث شده تا افراد زیادی به سمت دامداری کشیده شوند.

در این مطب بررسی معایب و محاسن پرورش گوسفند ما به صورت کاملا تخصصی و جامع به بررسی خصوصیات نگهداری از گوسفندان پرداختیم. تا دامداران و همچنین کسانیکه قصد دامداری را دارند بتوانند با مطالعه این مطلب به اطلاعات جامعی درباره دامداری دست پیدا کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.