خروس نژاد سلطان ترکیه
خروس نژاد سلطان ترکیه

مرغ و خروس نژاد سلطان

مرغ و خروس نژاد سلطان یکی از بهترین نژاد‌ها در بین انواع مرغ و خروس زنده در سراسر جهان می‌باشد که علاوه بر این اسم با نام مرغ و خروس عثمانی نیز شناخته می‌شوند. همانطور که انواع گوسفند و گاو با نژاد و خصوصیات مختلف وجود دارد، برای مرغ و خروس نیز نمونه‌هی مختلفی وجود دارد که در وب سایت شیپ 98 به معرفی و بررسی آنها پرداخته ایم و در این بخش نیز سعی داریم یکی از قدیمی ترین و معروف ترین نژاد ها را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم.

مرغ و خروس سلطان

یکی از معروف‌ترین نژاد‌های مرغ و خروس در جهان که در نزدیکی کشور ایران نیز می‌باشد و نمونه‌های زیادی از این نوع را می‌توان حتی در داخل ایران نیز مشاهده کرد، نژاد سلطان می‌باشد. خاستگاه اصلی و مبدا این نژاد مربوط به کشور ترکیه می‌باشد. این نژاد همواره در طول تاریخ محبوب بوده است و در زمان پادشاهی عثمانی نیز توسط سلاطین و پادشاهان در مزارع سرسبز و باغ های اشرافی نگهداری می‌شد و به این خاطر به نژاد سلطانی و یا عثمانی نیز شهرت دارد.

نژاد مرغ و خروس سلطان
نژاد مرغ و خروس سلطان

این نژاد را می‌توان جزو یکی از انواع مرغ و خروس زینتی نیز دانست، چرا که شمایل و ترکیب رنگ و خصوصیات متعددی که این نژاد دارد باعث شده است تا این نژاد نیز در بین انواع موارد زینتی شناخته شود. نژاد خالص از مرغ سلطان و خروس سلطان جزو برترین نژاد‌ها و گران قیمت ترین انواع نیز می‌باشد. شکل منحصر بفرد و کاکل و رنگ و … در این نوع به گونه ای است که سبب شده است تمایز و تفاوت بسیاری با سایر نژاد ها داشته باشد.

خصوصیات

رنگ این نژاد سفید است و پر های سفید زیبایی دارد، داشتن سینه بزرگ و شانه به شکل v، ریش و تاج پر پشت در کنار بال های بلند و با پر زیاد از جمله خصوصیات ظاهری مرغ و خروس سلطان می‌باشد. ران های تکه تکه و همچنین پر زیاد به نوعی که حتی روی پای این نژاد را نیز می‌پوشاند از سایر خصوصیات خروس سلطان و مرغ سلطان می باشد. آمیزش این نژاد با سایر نژاد ها نظیر مرغ و خروس لهستانی سبب بوجود آمدن ترکیباتی از این دو نژاد شده است . همچنین ترکیب این دو نژاد باعث می شود نوع سلطان به رنگ های دیگر نیز همچون سیاه دیده شود.

وزن خروس در این نژاد حدود 3 کیلوگرم و وزن مرغ نیز در حدود 2 کیلوگرم است. این مقدار در مقایسه با سایر نژاد های زینتی مقدار قابل توجهی است. آرام بودن یکی از ویژگی ها این نژاد می باشد. همچنین این نوع برای نگهداری در مناطقی با رطوبت بالا مناسب نمی باشند، بنابراین در مناطقی که رطوبت بالایی دارند بهتر است پرورش داده نشوند.

این نژاد در هر پا دارای 5 انگشت می‌باشد، با توجه به اینکه پر روی پای آن را می پوشاند بنابراین باید نسبت به بهداشت این قسمت از بدن توجه کنید. همچنین لازم به ذکر است که نباید پای نژاد نامبرده با رطوبت تماس زیادی داشته باشد. دوری از سرمای زیاد و گرمای زیاد نیز در حفظ سلامت این نژاد تاثیر گذار است.

پرورش نژاد سلطان

فضای نگهداری از این نژاد در حد 10 متر مربع نیز کافی می باشد، چرا که این نژاد نوعی بسیار آرام هستند و می توان در محیط کوچک و با آرامشی از آن نگهداری کرد. حداقل ارتفاع مکان نگهداری نیز بهتر است 150 سانتی متر باشد تا در صورت پر زدن، آسیبی متوجه پر ها و بال این نوع نباشد. بستری پوشیده از ماسه و علوفه خشک در کنار مواردی نظیر پوشال چوب می‌ تواند برای پرورش و نگهداری از این نوع مناسب باشد. 6 ماهگی سن دقیق رسیدن به بلوغ در این دسته می باشد و تعداد تخم گذاری ها را نیز می توان بین 70 الی 80 عدد در سال در نظر گرفت.

خروس زینتی سلطان
خروس زینتی سلطان

همانطور که گفتیم جذابیت و ظرافت این نژاد به حدی است که سبب شده است به عنوان پرنده زینتی توسط دوستداران این نوع پرندگان مورد پرورش قرار بگیرد. این نژاد دارای جثه کوچکی است و با توجه به این جثه و تعداد تخم گذاری کم می توان گفت که برای استفاده از جنبه اقتصادی به صرفه نیست و تنها برای موارد زینتی کاربرد دارد.

مرغ و خروس نژاد سلطان با داشتن ویژگی های متعدد و خصوصیات متنوع، در بین انواع نژاد زینتی شناخته می شود. این پرندگان توسط عزیزانی که علاقمند به نگهداری از پرندگان زینتی هستند، نگهداری می شود. جهت اطلاع از قیمت مرغ و خروس زنده محلی و زینتی و … با شماره های روی سایت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.