پشم چینی دام
پشم چینی دام

اصول پشم چینی در گوسفندان

آموزش پشم چینی گوسفند با قیچی و همچنین ماشین اصلاح دستگاه برقی را در این بخش مورد بررسی قرار می دهیم. اصول پشم چینی گوسفندان یکی دیگر از مقالات و مطالب جالب ما در زمینه پرورش گوسفند زنده پرواری برای دامداران می‌باشد، که در این بخش به ارائه و بررسی آن خواهیم پرداخت. انواع گوسفندان برای رشد بیشتر و جلوگیری از بیماری‌های پوستی و عصبی باید در طول سال یک یا دو دفعه پشم چینی شوند. به این دلیل دامداران عزیز قبل از این کار باید اطلاعات دقیقی را راجع به پشم چینی انواع دام داشته باشند، تا از این طریق با خیال راحت و معلومات بالا بتوانند پشم گوسفندان خود را بچینند.

پشم چینی گوسفندان

گوسفندان و انواع دام همواره برای رشد بهتر نیازمند مراقبت‌های بهداشتی ، خوراکی و نظافتی مختلفی هستند. تا بدون هیچ مشکلی و بیماری بتوانند بهترین بازدهی ممکن را از خود برجای بگذارند. در این بین پشم زنی گوسفندان یکی از کارهای بسیار مهمی می‌باشد، که دامداران باید در طول سال انجام دهند، تا یک گله بسیار زیبا و سالم داشته باشند. در این بین پشم گوسفندان در انواع صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارد، و همین پشم نیز می‌تواند یک درآمد خوبی را برای دامدار به وجود بیاورد. البته عمل پشم چینی گوسفند زنده نیازمند ابزار و امکانات خاصی می‌باشد که در ادامه به معرفی آنها نیز خواهیم پرداخت.

چگونگی چیدن پشم گوسفندان
چگونگی چیدن پشم گوسفندان

چرا پشم گوسفندان باید کوتاه شود

سوالی که شاید ذهن شما علاقه مندان به پرورش دام و حتی کسانی که دامداری را تازه شروع کرده‌اند. این مسئله می‌باشد که چرا باید پشم گوسفندان را کوتاه کنیم. در پاسخ به این سوال باید گفت که برای رشد بهتر و افزایش وزن گوسفند، زیبایی ظاهری و جلوگیری از بروز انواع بیماری‌ها در گوسفندان شما باید در طول سال پشم گوسفندان گله خود را کوتاه کنید.

شما باید به این نکته توجه داشته باشید که با فرارسیدن فصل گرما وجود پشم زیاد در گوسفندان باعث ایجاد استرس و همچنین ناراحتی و بیماری در گوسفندان خواهد شد. پشم زیاد همچنین می‌تواند باعث ایجاد بیماری پوستی در گوسفندان شود، به این صورت که پشم زیاد باعث خارش در بدن گوسفندان خواهد شد. و آنان برای خاراندن بدن خود از انواع وسیله مانند درخت، سیم خاردار، گیاهان تیغ دار و … استفاده می‌کنند. که این امر باعث می‌شود تا پوست آنان دچار خراش و بریدگی شود، و بعد از مدتی این بریدگی‌ها عفونت کند. همچنین شما با زدن پشم گوسفندان می‌توانید به صورت دقیق سلامت ظاهری و بیرونی گوسفندان را ارزیابی کنید.

موارد استفاده پشم گوسفندان زنده

پشم چینی و فروش پشم گوسفندان می‌تواند یکی از منابع درآمدی دامداران محسوب شود. زیرا شرکت‌ها و صنایع نساجی که مواد اولیه کار آنها پشم می‌باشد برای خرید این نوع کالا حاضرند پول خوبی را بدهند. از پشم انواع دام اغلب در مراکز نساجی، تولید نخ و وسایل نخی که در قالی بافی به کار می‌رود استفاده می‌شود. همچنین در بعضی از مواقع در تولید لباس و پوشاک گران قیمت نیز از پشم گوسفند نیز استفاده می‌شود. بسیاری از دامدارن به منظور فروش پشم اقدام به نگهداری گوسفندان از نژاد پشمی نیز می‌نمایند که بسیاری از انواع بهترین گوسفندان ایران به صورت کلی دارای پشم زیاد و با کیفیتی هستند.

پشم زنی گوسفند
پشم زنی گوسفند

بهترین زمان پشم چینی گوسفند

شما باید در زمان بسیار مناسب که به گوسفندان آسیبی وارد نشود پشم گوسفندان گله خود را کوتاه کنید. به این خاطر در طول سال بازه زمانی مناسبی وجود دارد که شما بدون نگرانی از مریض شدن گله خود می‌توانید دام‌های خود را پشم چینی کنید. به این دلیل بهترین زمان انجام این کار از اوایل بهار شروع می‌شود و تا اوایل تابستان ادامه دارد. در این زمان به دلیل وجود هوای خنک و معتدل بدن گوسفندان به خوبی رشد می‌کنند و دیگر بیمار نخواهند شد.

البته در این بین شما بر اساس نژاد گوسفندان خود و همچنین نوع تغذیه‌ای که به آنها می‌دهید می‌توانید یک الی دو بار گله خود را پشم چینی کنید. پشم گوسفندان ممکن است شامل مقداری گردو خاک، علوفه و حتی فضولات حیوانی باشد، برای از بین بردن آنها شما باید قبل از انجام این کار از طریق آب روان و چشمه به شستن آنها بپردازید تا این آلودگی‌ها از بین بروند. هر چقدر که پشم گوسفندان شما تمیزتر و زیباتر باشند، مصرف کنندگان با قیمت بیشتری آنها را تهیه می‌کنند.

قیمت پشم چین برقی

یکی از نکات مهم دیگر برای دامداران عزیز مربوط به خرید ماشین اصلاح می باشد. در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه ها به صورت اینترنتی و هم به صورت سنتی در مغازه های مربوط به این زمینه کاری یافت می شود. برای اطلاع از قیمت ماشین پشم چینی گوسفند از طریق مراکز مربوط که در زمینه فروش این نوع ماشین ها فعالیت دارند اقدام کنید در صورتی که اطلاعات کافی در زمینه ندارید میتوانید از سایر دامداران آموزش پشم چینی با قیچی را پرسیده و یا این کار را به عهده شخص دیگری بگذارید.

چگونگی چیدن پشم گوسفند زنده

چیدن و زدن پشم گوسفند اصول و قواعدی دارد، که شما باید برای بالا بردن کیفیت کار خود این اصول را رعایت کنید. در این بین البته دو نوع وسیله مختلف برای چیدن پشم انواع گوسفندان وجود دارد، که یکی از این وسایل ماشین برقی می‌باشد که در دامداری‌های صنعتی بیشتر از آن استفاده می‌کنند. و دستگاه دیگر که اکثر دامداران از آن بهره می‌برند قیچی پشم زنی یا همان دو کارد تیز می‌باشد. البته نکته بسیار مهمی که شما باید به آن توجه داشته باشید این مسئله می‌باشد، که پشم چینی نیازمند مهارت بسیار خاصی می‌باشد تا آسیبی به دام وارد نشود.

چگونگی زدن پشم گوسفندان
چگونگی زدن پشم گوسفندان

در سراسر کشور و در مناطق مختلف همواره روز خاصی را برای انجام این کار در نظر می‌گیرند و چندین گله در کنار یک جمع می‌شوند و افراد با نیروی زیاد عمل پشم زنی را انجام می‌دهند. شما برای انجام این کار باید ابتدا سر و گردن گوسفند را در اختیار داشته باشید، تا بتوانید با خواباندن گوسفند پشم چینی را شروع کنید. بعد از خواباندن گوسفند با استفاده از ابزار خود از سمت سینه گوسفند به سمت سر و گردن گوسفند حرکت کنید، و سپس به سمت ناحیه داخل شکم و دست و پای گوسفند حرکت کنید و عمل پشم چینی را انجام دهید.

امکانات لازم برای پشم چینی

  • ماشین پشم زنی برقی یا همان کاردهای( قیچی ) پشم زنی سنتی
  • داشتن چند کیسه تمیز برای نگهداری پشم‌های به دست آمده
  • لباس مناسب این کار مانند ماسک، دستکش و چکمه بپوشید تا با مشکلی مواجه نشوید
  • یک قیچی ساده برای گرفتن و چیدن موهای دور چشم و گوش گوسفند و نقاط حساس همراه خود داشته باشید

در این مطلب ما به صورت کاملا تخصصی و دقیق اصول پشم چینی در گوسفندان را مورد بررسی قرار دادیم. تا دامدارانی که به دنبال کسب اطلاعاتی در این باره هستند بتوانند با مطالعه این مقاله اطلاعات بسیار دقیقی را به دست بیاورند و بیشتر با این کار آشنا شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.