قوچ چیست
قوچ چیست

اصطلاحات رایج در پرورش گوسفند و دامداری

شاید برای شما هم پیش آمده است که قصد خرید گوسفند زنده اینترنتی و یا به صورت حضوری را داشته باشید اما با اصطلاحات و عباراتی که فروشندگان برای دام به کار می گیرند آشنا نباشید. در این بخش در راستای آشنایی شما عزیزان با اصطلاحات و عباراتی که توسط دامداران به کار گرفته می شود به معرفی عبارات و واژه هایی می پردازیم که می تواند در جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دامداری و دامپروری و حتی برای خرید و فروش گوسفند نیز کاربردی باشد.

اصطلاحات رایج در پرورش دام

گوسفند یکی از جانداران حلال گوشت می باشد که از ابتدای خلقت انسان مورد استفاده بشر بوده است و در این راستا از محصولات این جاندار استفاده شده است. و هم اکنون نیز به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نیاز های آدمی در جهان شناخته می شود که در انواع و نژاد های مختلف در مناطق مختلف کره زمین در حال پرورش می باشند و از پشم و گوشت و شیر آنها استفاده می شود. گوسفندان با نژاد های مختلف در دسته های متنوعی همچون گوسفندان گوشتی، شیری، پشمی و … قرار می گیرند. در ادامه اصطلاحات اولیه گوسفندان را مورد بررسی قرار می دهیم تا شما عزیزان با این موارد آشنایی کاملی داشته باشید.

گوسفند بالغ

گوسفندانی که طول عمر آنها بیشتر از یک سال باشد و بعد از مدتی قابلیت باروری داشته باشند را جزو گوسفندان بالغ در نظر می گیرند. برای مثال از نژاد گوسفند افشاری، گوسفندی که بتواند در تولید مثل شرکت کند به عنوان گوسفند بالغ در نظر گرفته می شود.

لغات پرکاربرد در دامداری
لغات پرکاربرد در دامداری

بره

بره ها از گوسفندان بالغ گرفته می شوند و حاصل جفت گیری و تولید مثل دو گوسفند نر و ماده می باشد. به گوسفندان زیر یک سال سن بره می گویند که توانایی تولید مثل و جفت گیری ندارند. خرید بره زنده به دلیل کیفیت بالای گوشت و نبود چربی و … بسیار مورد استقبال افراد می باشد.

قوچ

به آن دسته از گوسفندانی که نر هستند و می توانند در تولید مثل و جفت گیری شرکت داشته باشند نیز قوچ می گویند. خصوصیاتی همچون وزن بالا در این نوع و پشم زیاد و همچنین گوشت زیاد و داشتن شاخ و … از جمله خصوصیات این دام می باشد.

میش

به نوع ماده گوسفندان بالغ که می تواند در امر تولید مثل شرکت داشته باشد نیز میش می گویند. میش ها با توجه به اینکه از چه نوع و نژادی باشند خصوصیات مختلفی خواهند داشت. برخی از میش ها از نژاد هایی می باشند که می توانند در تولید چندین بره شرکت داشته باشند. که از جمله این موارد می توان به بهترین گوسفندان چند قلوزا اشاره نمود که مجموعه ای از گوسفندان ایرانی و خارجی می باشند.

دامدار

آن دسته از عزیزانی که به حرفه و شغل پرورش انواع دام مشغول هستند با نام دامدار شناخته می شوند. دامداران همواره سعی دارند تا از بهترین نژاد ها نگهداری کنند که بازدهی بیشتری برای آنها داشته باشد و در نتیجه سود بیشتری به دست آورند.

دامداری

دامداری را می توان به دو معنی شغل دامداری یعنی شغل پرورش دام و همچنین مکانی برای نگهداری دام اطلاق نمود. دامداری ها در دو نوع سنتی و صنعتی وجود دارند که در دامداری صنعتی از تجهیزات مکانیزه و به روز برای انجام امور استفاده می شود.

کشتارگاه

مکانی که به عنوان محیط مناسب و بهداشتی برای ذبح و کشتار انواع دام شناخته می شود کشتارگاه می باشد. در کشتارگاه ها با رعایت اصول بهداشتی و شرعی در ذبح دام، فرآورده های گوشتی مورد نیاز جامعه تولید می شود.

گله

به گروه و جمعیتی از گوسفندان که به صورت گروهی و دسته جمعی نگهداری می شوند گله می گویند. دامداران در روستا ها و مناطق عشایر گوسفندان و دام های خود را به صورت گله ای برای چرا در مراتع می برند.

میش چیست
میش چیست

سیلاژ

یکی از روش های نگهداری علوفه و تغذیه گوسفندان که می تواند در کیفیت خوراک دام تاثیر گذار باشد سیلاژ است. سیلو کردن یا سیلاژ معنی یکسانی دارند و مواردی هستند که مربوط به حفظ و نگهداری از علوفه و مواد تغذیه ای دام می باشد.

گوسفند داشتی

گوسفند داشتی به نوعی گفته می شود که هدف از پرورش آن تولید بره می باشد و به منظور تولید پشم یا گوشت و شیر از آنها نگهداری نمی شود.

شیشک

به گوسفندانی که بین دوره بلوغ و بره بودن هستند اصطلاح شیشک اطلاق می شود. البته این کلمه ممکن است برای این گوسفندان در این بازه زمانی، در مناطق دیگر ، چیز های دیگری باشد. اما به صورت کلی به گوسفندانی که حدود یک سال دارند و در بازه زمانی بین بالغ شدن و بره بودن قرار دارند شیشک گفته می شود.

آغوز

آغوز یکی از فرآورده های دامی می باشد که دام ماده بعد از تولد بره و یا گوساله و … تولید می نماید و تا حدود 48 الی 72 ساعت ترشح آغوز ادامه دارد. خوردن آغوز برای بره تازه به دنیا آمده بسیار لازم و مفید می باشد. چرا که بسیاری از بیماری ها را از بین می برد و همچنین سبب رشد مناسب و روز افزون بره خواهد شد.

بهار بند

بهار بند به مجموعه ای در دامداری اطلاق می شود که بدون سقف است و اکثر دامداران، گوسفندان و دام های خود را در فصولی همچون بهاری در این محیط نگهداری می کنند تا بر گرما غلبه کنند.

آغل

آغل در مکان نگهداری انواع دام می باشد. تغذیه و خوراک گوسفندان در آغل ریخته می شود و از این طریق به تغذیه می پردازند.

مرتع

منطقه ای که برای چرای دام در نظر گرفته می شود و پوشش گیاهی قابل توجهی دارد مرتع نامیده می شود.

گوسفندان داشتی
گوسفندان داشتی

کاه

کاه یکی از مواردی است که در تغذیه گوسفندان نقش مهمی دارد. کاه در برنامه غذایی دام می تواند انواع مختلف داشته باشد برای مثال کاه جو و کاه گندم یکی از مواردی است که برای تغذیه دام در نظر گرفته می شود.

یونجه

پر قدرت ترین و مقوی ترین نوع علوفه برای دام یونجه می باشد. یونجه با توجه به کیفیت و اهمیت بالایی که دارد نسبت به سایر علوفه نیز کمی گران تر است اما تاثیرات این نوع علوفه بر دام بسیار زیاد است و موجب تقویت دام می شود.

گوسفندان پرواری

گوسفندان پرواری در جهت افزایش وزن و همچنین استفاده از گوشت نگهداری می شوند. رژیم غذایی این نوع به صورت فشرده می باشد به صورتی که باید در مدت زمان کمی وزن بالایی به خود بگیرند.

غلات

غلاتی همچون سویا، جو و … می تواند در برنامه غذایی دام باشد. چرا که در فصل هایی همچون زمستان و پاییز باید از مواردی مقوی و مناسب برای تغذیه دام استفاده کرد که غلات نامبرده می توانند بسیار مناسب باشند.

اصلاح نژاد

برخی از دام ها هستند که برای بهبود ویژگی های رفتاری و فیزیولوژیکی و تولیدی و … با دام های دیگر برای تولید مثل ترکیب داده می شوند که این موارد در جهت تولید و اصلاح نژاد صورت می گیرد. برای مثال برای تولید شیر بیشتر در نژادی، قوچ یک نژاد با میش نژادی دیگر تلفیق داده می شود.

کنسانتره

یکی از ترکیبات صنعتی که در کارخانجات و تولیدی ها برای خوراک دام تولید می شود کنسانتره است که برای تغذیه گوسفند و گاو و … مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاحات در دامداری و پرورش دام به طور مختصر در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه شد تا بتوانید برای خرید و فروش و یا مطالعه مقالات مختلف در رابطه با دام بتوانید از مفاهیم به کار برده شده مطلع شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.