گوشت گوسفند یا گوساله؟
گوشت گوسفند یا گوساله؟

مقایسه گوشت گوسفند با گوشت گوساله

مقایسه گوشت گوسفند با گوشت گوساله از نظر ظاهری و از نظر کیفیتی می تواند تعیین کند که افراد کدام یک از این گوشت های با کیفیت را خریداری کنند. در اختیار داشتن اطلاعاتی راجع به کیفیت و خواص و مزایای انواع گوشت دام زنده می تواند در نظر افراد برای خرید گوسفند زنده و یا گوساله تاثیر گذار باشد. چرا که هر نوع گوشتی دارای خواص مختلفی می باشد که شاید خریداران به دلیل بهره مندی از این خواص نسبت به خرید دام زنده اقدام کنند، بنابراین در این بخش به بررسی انواع گوشت گوسفندی و گاوی می پردازیم.

تفاوت گوشت گوسفند با گوساله

همانطور که می دانید گوشت قرمز دارای خواص و فواید متعددی است، چرا که مواد معدنی و ویتامین هایی که در این نوع گوشت وجود دارد، برای بدن لازم و ضروری می باشد. افراد برای تامین نیاز بدن و انجام درست سوخت و ساز و فعالیت های بدنی باید در برنامه غذایی هفتگی خود، مصرف وعده های گوشت قرمز را داشته باشند. گوشت قرمز شامل گوشت گوسفند، گاو، گوساله، بز و … می باشد که افراد نسبت به فواید این نوع گوشت ها و مزاج خود نسبت به خرید و تهیه آنها اقدام می کنند.

فواید گوشت گوسفند
فواید گوشت گوسفند

اما ملاک خرید گوشت قرمز برای افراد چیست؟ برخی از افراد با مطالعه خواص هر نوع گوشت با توجه به نیاز های بدنی خود و برای بهره مندی از این خواص، نسبت به خرید گوشت اقدام می کنند. اما در این میان ممکن است برخی از افراد نتوانند تفاوت گوشت ها را با همدیگر تشخیص دهند و یا از خواص دقیق آنها مطلع نباشند. از این رو در این بخش به مقایسه گوشت گوساله و گوسفند می پردازیم تا علاوه بر تفاوت های ظاهری از خواص این دو نیز مطلع شوید.

از نظر رنگ

رنگ گوشت گوساله و گاو قرمز تیره و پر رنگ می باشد. در حالیکه رنگ گوشت گوسفندی قرمز روشن و کم رنگ می باشد. در هنگام خرید گوشت از قصابی ها و یا سایر مراکز بهداشتی، می توانید از طریق مشاهده ظاهر گوشت، به نوع آن پی ببرید.

بافت

بافت نرم و لطیف یکی از ویژگی های گوشت گوسفندی می باشد که همین ویژگی نیز سبب شده است تا افراد نسبت به طبخ و استفاده از این گوشت روی بیاورند. این ویژگی سبب شده است تا این نوع گوشت بسیار زود هضم باشد و افراد مصرف کننده آن، دچار مشکلات گوارشی نشوند. از سوی دیگر زود پخت بودن نیز می تواند در انتخاب این نوع گوشت برای آشپزی تاثیر گذار باشد. گوشت گوساله دارای بافت حجیم و عضلانی است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید : تفاوت و تشابه گوسفند و بز

مواد معدنی و ویتامین

از نظر رساندن مواد معدنی و ویتامین ها می توان گفت که تفاوت چندانی ندارند و هر دو نوع می توانند مقدار مناسب و برابری از موادی همچون ویتامین های گروه های مختلف، آهن، کلسیم، فسفر و … را به بدن مصرف کننده برسانند. به صورت کلی خوردن گوشت قرمز از جهت دریافت مواد مورد نیاز و موجود در این نوع گوشت، از هر نوعی لازم و ضروری است. کودکان لاغر و افراد میان سال بهتر است وعده هایی از مصرف این نوع گوشت را داشته باشند. البته بنا به دلایلی توصیه می گردد که از نوع گوسفندی استفاده نمایند.

مزایای گوشت گوساله
مزایای گوشت گوساله

بیماری زایی

از جمله مضرات مصرف زیاد گوشت قرمز نیز می توان به افزایش چربی خون و فشار خون و … اشاره نمود. گوشت گوسفند از هر نژادی دارای چربی درونی و بیرونی می باشد و از این رو می تواند زمینه افزایش کلسترول خون را داشته باشد. گوشت گوساله در مقایسه با این نوع گوشت از چربی و کلسترول پایین تری برخوردار است، از این رو عزیزانی که از بیماری های قلبی و عروقی رنج می برند، بهتر است از گوشت گوساله استفاده کنند.

قیمت

با توجه به موج گرانی هایی که در بازار وجود دارد، گوشت قرمز نیز دارای نوسانات مختلفی بوده است. در همین رابطه افزایش قیمت زیادی بر روی انواع گوشت ها صورت گرفته است. قیمت گوساله زنده بیشتر از گوسفند زنده است اما این قیمت به نسبت وزن است که بیشتر می باشد. در صورت خرید گوشت، مسلما گوشت گوسفند به صورت کیلویی گران تر از گوساله و گاو می باشد.

گوشت گوساله بهتر است یا گوسفند؟

اینکه گوشت کدام یک از دام ها مناسب تر و بهتر است، بستگی به نظر افراد و هدفی که از خرید گوشت دارند، دارد. برای مثال افرادی که به منظور عضله سازی و رساندن مواد مورد نیاز بدن برای ورزش، نسبت به خوردن گوشت اقدام می کنند، بهتر است از گوشت گوساله استفاده نمایند. اما افرادی که می خواهد نسبت به پخت و پز از گوشت قرمز استفاده کنند و هدف تنها درست کردن غذایی خوشمزه با این نوع گوشت است، می توانند به انتخاب و سلیقه خود یکی را انتخاب کنند، چرا که هر دو نوع گوشت با کیفیت و دارای مزه و خواص عالی هستند.

خواص گوشت گوسفندی
خواص گوشت گوسفندی

بسیاری بر این باورند که گوشت انواع گوسفند به نسبت گوشت گوساله بهتر است، چرا که بافت نرم تر  خوشمزه تری دارد و در پخت و پز نیز بهتر و زودتر به مرحله مصرف می رسد. رود هضم بودن و نرم بودن و خوشمزه بودن گوشت گوسفندان سبب انتخاب این نوع گوشت می شود. اما باید بدانید که هر دو نوع گوشت گوساله و گوسفند دارای خواص یکسانی هستند و انواع مواد و ویتامین ها در هر دو نوع وجود دارد. و اینکه کدام یک را مصرف کنید بستگی به مزاج و سلیقه هر خانوار و شخص دارد.

کدام نوع گوشت برای ورزشکاران مناسب است؟

فواید گوشت قرمز برای ورزشکاران بسیار زیاد می باشد، از این رو به خوردن این ماده غذایی روی می آورند. در بین انواع گوشت، گوشت گوساله مناسب ترین نوع برای مصرف ورزشکاران می باشد. این نوع باعث افزایش سطح تستسترون می شود و از سوی دیگر با داشتن چربی کمتر، مواد غذایی با ارزش تری به بدن فرد می رساند. حجم عضلانی این گوشت بیشتر از سایرین است و می تواند بازدهی خوبی برای مصرف کننده داشته باشد.

مقایسه گوشت گوسفند با گوشت گوساله می تواند در انتخاب و خرید شما عزیزان تاثیر گذار باشد. چرا که در این رابطه اطلاعاتی در اختیار خواهید داشت که می تواند در زمینه خرید بهتر و به صرفه تر به شما کمک کند. جهت خرید انواع دام زنده بهداشتی و گوشت با کیفیت با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.