راه تشخیص سن گوساله و گاو
راه تشخیص سن گوساله و گاو

نحوه تشخیص سن گاو از روی دندان و شاخ

نحوه تشخیص سن گاو از روی دندان و یا شاخ یکی از مواردی می‌باشد که دامداران عزیز جهت تشخیص سن انواع دام به آن نیازمند خواهند بود. در هنگام خرید گاو و حتی سایر دام‌ها نیز تشخیص سن یکی از مهمترین عوامل در خرید و یا عدم خرید دام و حتی قیمت گذاری می‌باشد. در همین رابطه در مقالات قبلی اطلاعاتی راجع به نحوه تشخیص سن گوسفندان خدمت شما عزیزان ارائه شده و در این بخش نیز سعی داریم تا آموزش تشخیص سن گاو از روی شاخ و دندان را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

روش تشخیص سن گاو

شاید تا کنون به این مسئله فکر نکرده باشید که سن گاو را چگونه می‌توان تشخیص داد؟ در این رابطه باید گفت که تشخیص سن گاو از روی دندان نیز امکان پذیر است. بدین صورت که گوساله در هنگام تولد دارای 6 یا 8 دندان پیشین است که تا نیمه لثه روی آن قرار گرفته است. پس از گذشت چند روز لثه از روی دندان‌ها کنار می‌رود و دندان‌ها به صورت کامل دیده می‌شوند. بعد از 12 روز لثه از روی دندان‌های مرکزی و بعد از سه هفته از روی دندان‌های میانی و کناری برداشته می‌شود.

شناسایی سن دقیق گاو
شناسایی سن دقیق گاو

در یک و نیم ماهگی اوین سائیدگی برای دندان‌های گوساله رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که این مورد برای دندان‌های شیری رخ می‌دهد. در دو ماهگی دندان‌های وسطی سائیدگی پیدا می‌کنند. این امر در دو و نیم ماهگی نیز برای دندان‌های جانبی رخ می‌دهد و در سه ماهگی گوشه‌ای دندان‌های پیشین دیده می‌شوند.

زمان جایگزینی دندان‌های شیری گوساله

بعد از گذشت چند ماه از تولد گوساله، دندان‌های شیری کاملا سائیده می‌شوند و از بین می‌روند و مراحل جایگزینی دندان‌های اصلی شروع خواهد شد. بعد از ده ماه دندان‌های شیری کاملا سائیده می‌شوند و بین بیست و یک ماهگی تا سی ماهگی روند تکامل دندان‌های اصلی آغاز خواهد شد. جایگزینی دندان‌های شیری به دندان‌های مرکزی اصلی در 21 ماهگی رخ می‌دهد. دندان‌های شیری میانی به دندان‌های اصلی در 30 ماهگی و دندان‌های جانبی در سی و نه ماهگی و دندان‌های گوشه در چهار سالگی با دندان‌های شیری تعویض می‌شوند.

نحوه تعیین سن گاو از روی شاخ

در آن دسته از نژاد‌هایی که دارای شاخ هستند می‌توان از روی شاخ نیز اقدام به تشخیص سن گاو نمود. در این رابطه باید گفت که طول شاخ گوساله از نژاد‌های دارای شاخ در سه ماهگی، حدود دو سانتی متر می‌باشد. رسیدن طول شاخ گوساله به 8 سانتی متر یعنی در 9 ماهگی قرار دارد. به صورت کلی می‌توان رشد یک سانتی متری در هر ماه را در نظر داشت. در گاو‌های ماده در مدت زمان پایان آبستنی، این رشد متوقف خواهد شد و بعد از 5 الی 8 ماه دوباره شروع خواهد شد که پس از آن شروع بوجود آمدن حلقه می‌باشد.

اولین حلقه شاخ در بین دو و نیم تا سه سالگی در گاو پدیدار می‌شود. در هر بار گوساله زایی در گاو‌های ماده، یک حلقه اضافه می‌شود. برای تشخیص سن گاو از روی شاخ می‌توان یک یا دو سال را به تعداد گره‌های شاخ اضافه کرد تا عدد دقیق سن به دست آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.