ویژگی های گوسفند سالم
ویژگی های گوسفند سالم

روش های تشخیص دام سالم و مناسب از دام بیمار

روش های تشخیص دام سالم و مناسب برای تمامی خریداران دام اعم از دامداران و حتی افرادی که قصد خرید گوسفند زنده و … را دارند تا از گوشت آن استفاده کنند، باید مورد توجه باشد. چرا که امروزه انواع بیماری های گوسفندان در نقاط مختلف وجود دارد و گاها زمینه وجود این بیماری ها و امراض در هر نوع دامی همچون بز، گوسفند، گوساله و … وجود دارد. بنابراین باید با اطلاع از مواردی، نسبت به خرید دام اقدام شود. تا دامی سالم و بهداشتی به دور از بیماری های مختلف در اختیار باشد.

راه های شناسایی دام سالم

دامداران به عنوان افرادی که تجربیات خاصی از پرورش و نگهداری دام دارندف در مواردی می توانند خیلی زود تشخیص دهند دامی که می خواهند خریداری کنند سالم است یا خیر. اما برخی از شما عزیزان برای اطمینان حاصل کردن از سلامت گوشت گوسفندی، به جای خرید از قصابی ها و … در جهت تهیه گوشت سالم و بهداشتی نسبت به خرید گوسفند زنده اقدام می کنید. و انتظار دارید در نهایت، گوشتی با کیفیت از بره یا گوسفندی سالم که به دور از بیماری ها باشد در دسترس شما قرار بگیرد. اما چگونه تشخیص دهید گوسفندی که می خواهید بخرید سالم است یا خیر؟

چگونه دام سالم را بشناسیم
چگونه دام سالم را بشناسیم

قبل از هر چیزی، بدون اینکه به مشخصات و ویژگی های گوسفند سالم اشاره کنیم، باید بگوییم، عزیزانی که قصد خرید دام زنده دارند باید قبل از هر چیزی نسبت به مراجعه به مراکز معتبر و بهداشتی اقدام کنند. چرا که در برخی از موارد مشاهده شده است که برخی از مراکز نسبت به واکسیناسیون و حفظ سلامت و بهداشت دام، توجه خاصی ندارند. مجموعه شیپ 98 یکی از مراکز معتبر و قانونی برای ارائه دام در سطح تهران و کرج می باشد. که در خدمت شما عزیزان است تا بتوانید دام سالم و بهداشتی خود را از این مرکز تهیه نمایید.

شاخصه های تشخیص سلامت دام

شاید با دیدن عنوان چگونگی تشخیص گوسفند سالم از گوسفند بیمار، به این فکر بیفتید که من نمی توانم تشخیص دهم. اما با مطالعه این مقاله شما هم می توانید به راحتی بفهمید که چه دامی سالم است. به صورت کلی این تشخیص بر مبنای مشاهدات وضعیت ظاهری و بررسی حالات فیزیولوژیکی دام صورت می گیرد. وجود و عدم وجود برخی از ویژگی ها، نشان دهنده سلامت و یا عدم سلامت می باشد، که در ادامه به بررسی دقیق این موارد می پردازیم.

میزان تحرک و فعالیت

دام هایی که فاقد بیماری باشند و از نظر سلامتی نیز تایید شده باشند، دارای فعالیت و چابکی هستند. واکنش نشان دادن نسبت به اتفاقات و حوادث و همچنین بالا نگه داشتن سر و تحرک کافی، از جمله ویژگی های دام سالم می باشد. دام هایی که از نظر سلامت در یک سطح باشند، به صورت هماهنگ و گله ای حرکت می کنند، بنابراین می توان گفت که عقب افتادن دام از گله و سایر دام ها می تواند نشانه ای مبنی بر بیمار بودن دام باشد.

شناسایی بره سالم
شناسایی بره سالم

شکل ظاهری

شکل ظاهری دام همچون توجه به گوش و چشم ها و … نیز می تواند مبنای مناسبی برای تشخیص سالم بودن آن باشد. توجه داشته باشید که گوش های برافراشته یکی از ویژگی های دام های غیر بیمار می باشد. واکنش نشان دادن به صدا ها و مواردی نظیر تکان دادن گوش ها هنگامی که حشرات بر روی آنها می نشینند نیز باید مورد توجه باشد. چشم های گوسفند سالم باید شفاف باشد و هیچ گونه ترشحاتی از چشم ها خارج نشود. همچنین بینی دام نیز باید فاقد ترشحات خارجی باشد.

وضعیت تغذیه و اشتها

دام های بیمار فاقد اشتها هستند و حتی با دیدن غذا و علوفه نیز به سمت آن نمی روند. در صورتی که دام های بدون مشکل، به محض دیدن غذا به سمت آن می روند و تغذیه منظم و مناسبی نیز دارند. وجود بیماری های گوارشی و حتی وجود زخم دهان و … می تواند عواملی باشد که سبب می شود دام نسبت به خوردن علوفه بی اشتها باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید : راه های تشخیص سلامت قلب دام 

بررسی وضعیت نشخوار

بررسی نشخوار کردن و یا عدم انجام این کار می تواند نشانه ای مبنی بر تشخیص بیمار بودن دام باشد. دام هایی که به خوبی و منظم نشخوار می کنند دام های سالم و عاری از بیماری می باشند. در صورتی که دام مدت زمان زیادی نشخوار نکند، نشانه ای مبنی بر وجود بیماری در دام است که مشکلات گوارشی برای آن به وجود آورده است.

شناسایی گوسفند سالم
شناسایی گوسفند سالم

شکل پوشش خارجی

بررسی پوشش خارجی گوسفند و بز زنده نیز می تواند شواهدی از بیماری و یا عدم بیماری دام را به شما بازگو کند. مو و پشم دام نباید به راحتی کنده شود، البته توجه داشته باشید که در زمستان مقدار کمی از پشم به صورت طبیعی ریزش خواهد داشت. اما این ریزش نباید ادامه دار باشد. پشم گوسفندان باید به صورت مجعد باشد. صاف و یک دست بودن موی سراسر بدن بز نشانه ای بر تایید سلامت آن می باشد. پوست گوسفند و بز باید فاقد هر گونه تورم و زخم و ترشح باشد.

روش های تشخیص دام سالم با استفاده از ترفند هایی که بررسی آنها برای همگان امکان پذیر است، در این مقاله خدمت شما عزیزان ارائه گردید. جهت خرید دام سالم و بهداشتی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.