آبستنی گاو
آبستنی گاو

راه های تشخیص آبستن بودن گاو و گوسفند

راه های تشخیص آبستن بودن گاو و گوسفند برای هر فردی از جمله دامداران و حتی افرادی که می خواهند نسبت به ذبح و یا خرید گوسفند برای قربانی کردن اقدام کنند نیز قابل اهمیت می باشد. آبستن بودن دام زنده از جنبه های مختلفی می تواند مورد اهمیت باشد، بنابراین باید به عنوان کسی که نسبت به پرورش و نگهداری از این موارد اقدام می کند و یا شخصی که نسبت به خرید دام می خواهد اقدام کند، از روش های تشخیص آبستنی گاو و گوسفند اطلاع داشته باشید تا مراقبت های لازم در این زمینه از سوی شما صورت بگیرد.

چگونه بدانیم گاو یا گوسفند آبستن است

بررسی این موضوع را بهتر است به دو مقوله جدا نسبت بدهیم، قبل از هرچیزی راجع به تشخیص آبستنی باید گفت که در مواردی همچون قربانی کردن به مناسبت های مختلف همچون عید قربان و عاشورا و … دامی که برای ذبح انتخاب می شود باید آبستن نباشد و در این رابطه اکثرا از دام نر استفاده می شود اما در مواردی که از گوسفند یا گاو ماده استفاده می شود باید از این موضوع اطمینان حاصل نمود که آبستن نباشد.

فهمیدن آبستن بودن دام
فهمیدن آبستن بودن دام

از سوی دیگر تشخیص آبستن بودن یا نبودن دام در تعیین سیاست های در پیش گرفته برای دام می تواند تاثیر گذار باشد. دامی که آبستن باشد باید تحت مراقبت های ویژه ای قرار گیرد و در مواردی حتی در نوع تغذیه و نوع محل نگهداری و … نیز مواردی در نظر گرفته شود. از این رو رویکرد دیگر اطلاع از این موضوع را می توان نسبت به حفظ سلامت دام و گله مرتبط دانست.

فواید تشخیص آبستن بودن دام زنده

تشخیص اینکه دامی آبستن است یا خیر، می تواند در تصمیمات دامدار و خریدار نسبت به پرورش و نگهداری از دام بسیار تاثیر گذار باشد. تشخیص و شناسایی این موضوع یکی از تخصص هایی است که در حوزه دامپزشکی و این شغل می باشد. از جمله فواید تشخیص به موقع این موضوع می توان به در نظر گرفتن اقدامات بهداشتی و درمانی برای دام و افزایش سطح مراقبت ها، تشخیص بیماری های مربوط به دستگاه تولید مثل، بررسی و کنترل روند آبستنی و سلامت بره و گوساله زنده اشاره نمود. همچنین در صورتی که دامی آبستن نباشد می توان روش هایی برای باردار کردن آن در نظر داشت تا نسبت به آبستن کردن آن نیز اقداماتی صورت گیرد.

اهمیت شناسایی دام آبستن

با توجه به اینکه امروزه قیمت نهاده های دامی و خوراک و … دام به طور سرسام آوری افزایش یافته است، بنابراین عدم آبستن بودن دام می تواند به قیمت متضرر شدن دامدار تمام شود. چرا که در صورتی که دام آبستن نباشد هیچ سود مناسبی برای دامدار به ارمغان نخواهد آمد. با تولد بره یا گوساله و پرورش آن در مدت زمان خاصی و در نتیجه بالغ شدن آن، دامدار می تواند نسبت به فروش آن اقدام نماید و سود مناسبی را برای خود به ارمغان بیاورد. اما در صورتی که این اتفاق نیفتد تنها هزینه ای برای نگهداری از دام مادر بدون هیچ سود دهی صرف شده است.

تشخیص قطعی آبستنی دام
تشخیص قطعی آبستنی دام

تشخیص باردار بودن گوسفند و گاو نیز در هفته های ابتدایی کمی سخت است و بهتر است کمی صبر کنید تا نشانه هایی از آبستن بودن در دام به وجود بیاید. بهتر است برای انجام این کار از افراد ماهر و با تجربه استفاده کنید تا دچار تشخیص اشتباه نشوند.

راه های شناسایی بارداری دام

امروزه تقریبا می توان گفت که باردار کردن دام از طریق های مختلفی همچون طبیعی و مصنوعی نظیر تلقیح مصنوعی، انتقال اسپرم، فحلی و … امکان پذیر است. ابتدایی ترین راه از طریق لمس بدن دام می باشد که این مورد می تواند با خطا همراه باشد و بهتر است توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود. در دقیق‌ترین مورد می توان نسبت به انجام سونوگرافی اقدام نمود. در مورد دیگری می توان با استفاده از روش های زیر نسبت به تشخیص این موضوع اقدام نمود.

تشخیص آبستنی گوسفند

گوسفندان اندکی خواهند بود که بعد از طی چرخه فحلی و سیدر گذاری همون آبستن نشده باشند، که در این میان آبستن نبودن دام را می توان از روی رفتار و بازگشت یا عدم بازگشت میش به فحلی در زمان جفت گیری تشخیص داد .

تشخیص آبستنی گاو

شناسایی این موضوع در گاو به دو روش مشاهده علائم خارجی و مشاهده علائم داخلی آبستنی صورت می گیرد. تشخیص قطعی آبستن بودن یا نبودن را می توان از طریق معاینه و بررسی دقیق از روش هایی نظیر روش لمس لمس از طریق رکتال، سونوگرافی، آزمایش سرولوژیک، بررسی میزان پروژسترون موجود در شیر و … مورد بررسی قرار داد.

راه تشخیص آبستن بودن گاو و گوسفند در این بخش به صورت کلی مورد بررسی قرار گرفت. برای تولد بره ها و گوساله های سالم بهتر است این موضوع را مد نظر داشته باشید که آیا دام مورد نظر آبستن است یا خیر تا اقدامات لازم در این زمینه را به کار بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.