وزن گوسفندان پروار
وزن گوسفندان پروار

جیره گوسفندان پرواری باید چگونه باشد؟

با توجه به اینکه پروار بندی یکی از روش های پر بازده برای افزایش میزان بازدهی گوسفند در کوتاه مدت می باشد، بنابراین همواره دامداران در راستای داشتن گوسفندان بهتر برای سودآوری بیشتر، نسبت به بکار گیری و پرورش گوسفندان پرواری و انواع روش های پروار بندی اقدام می کنند. اما در این میان ممکن است برخی از دامداران با این سوال روبرو باشند که جیره گوسفندان پرواری چگونه باشد؟ در همین رابطه در این مقاله به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم تا با دانش کامل و اطلاعات بالا نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

جیره گوسفند پرواری

قبل از هر چیزی باید تعریف خاصی از این گوسفندان داشته باشیم، گوسفندان پرواری به آن دسته از دام های اطلاق می شود که با داشتن شرایط و ویژگی مناسب و متناسب برای انجام این کار، طی مدتی زیر نظر دامدار قرار می گیرند تا رشد و نموی مناسبی پیدا کنند. پرواربندی نیز به مجموعه ای از کار ها که سبب رساندن دام به شرایط ایده آل و وزن مناسب می شود اطلاق می گردد. با توجه به شرایط امروزه و پیشرفت علم در زمینه های مختلف، امکان و قابلیت به کار گرفتن روش های مختلف برای افزایش بازدهی دام فراهم شده است و پروار کردن گوسفند نیز یکی از این موارد می باشد.

خوراک مناسب دام پرواری
خوراک مناسب دام پرواری

افزایش جمعیت کره زمین همراه با افزایش تقاضا برای مواد غذایی بیشتر همراه خواهد بود بنابراین باید راهکارهایی در جهت افزایش بازدهی مواردی که مورد مصرف انسان هستند را در نظر داشت که در همین رابطه می توان برای افزایش گوشت گوسفندان از روش پروار کردن استفاده کرد. چرا که گوشت گوسفند یکی از خوشمزه ترین و پر طرفدار ترین انواع گوشت ها در جهان می باشد.

عوامل موثر در نتیجه بخش بودن پروار بندی

 • سن دام
 • نژاد دام ( گوشتی یا شیری بودن و … )
 • سالم بودن دام
 • عاری بودن از بیماری های کشنده
 • رعایت اصول بهداشتی در پرورش دام
 • مناسب بودن محیط نگهداری
 • برنامه مشخص برای جیره دام
 • و …

رعایت و عدم رعایت موارد می تواند در میزان نتیجه بخش بودن و یا عدم نتیجه بخشی عمل پروار کردن دام تاثیر گذار باشد، بنابراین باید مواردی که در بالا ذکر شد را با دقت مورد بررسی قرار دهید و در طی زمان پروار بودن گوسفندان این نکته ها را رعایت کنید.

ویژگی های جیره گوسفندان

جیره به مقدار غذایی اطلاق می شود که به صورت شبانه روزی به دام داده می شود، حال چه این مقدار در جهت افزایش وزن گوسفنده زنده در دوران پرواری باشد و یا در جهت نگهدار معمولی. این جیره باید دارای ویژگی هایی باشد که بتواند نیاز های دام را برطرف نماید و همچنین انتظارات دامدار را نیز برآورده نماید. در ادامه به بررسی و معرفی برخی از این ویژگی ها می پردازیم.

 • منابع جیره باید همواره در دسترس باشد
 • جیره خوش خوراک تاثیر زیادی در میزان مصرف و بازدهی آن دارد
 • باید حداقل ضروری ترین موارد مورد نیاز برای تامین انرژی دام را دارا باشد
 • قابلیت افزایش وزن دام را داشته باشد
 • هضم آسان و راحت
 • مواد موجود در جیره نباید به حدی زیاد و یا کم باشد که سبب بروز بیماری های مختلف شود
 • باید از نظر اقتصادی نیز برای دامدار مقرون به صرفه باشد
نوع تغذیه دام پروار
نوع تغذیه دام پروار

موارد ضروری در جیره دام پرواری

همانطور که می دانید جیره و برنامه غذایی دامی که برای پروار کردن در نظر خواهد بود باید دارای تفاوت ها و تمایزاتی با سایر دام ها که به صورت معمولی پرورش داده می شوند باشد، از این رو مواردی ضروری و لازم در برنامه پروار وجود دارند که باید به صورت حتمی رعایت شوند تا نتایج مناسب و درستی برای دامدار حاصل شود.

علوفه

یکی از مورد نیاز ترین و لازم ترین مواردی که باید در برنامه باشد علوفه مناسب و با کیفیت همچون شبدر، یونجه، کاه و انواع سیلو همچون سیلوی ذرت و … می باشد. وجود این مواد قدرتمند و مقوی می تواند نتایج خوبی را برای دامدار حاصل بیاورد. اگر بخواهیم به ترتیب این مواد را درجه بندی کنیم باید بگوییم که یونجه در صدر همه موارد است چرا که خواص متعددی در خود دارد.

کنسانتره

کنسانتره برای پروار بندی بره و گوسفند می تواند معجزه کند، چرا که این ماده بسیار مقوی و سرشار از تمامی مواد معدنی و ویتامین ها و پروتئین های لازم برای پرورش دام می باشد. کنسانتره مورد استفاده می تواند ترکیبی از انواع دانه ها همچون جو، گندم و … باشد، همچنین می تواند ترکیبی از تفاله های چغندر و نیشکر، انواع کنجاله ها همچون کنجاله سویا، آفتابگردان و تخم پنبه و …، انواع مکمل های معدنی نظیر دی کلسیم فسفات،آجر لیسیدنی و نمک و … باشد. مکمل ویتامینی معروف به پودر خون در کنار پودر ماهی و … می تواند در این جیره در نظر گرفته شود.

دسته بندی خوراک

برای انواع خوراکی که در طی بازه زمانی پروار بندی مورد استفاده قرار می گیرد دسته بندی های مختلفی در نظر گرفته شده است که از جمله این موارد می توان به دو نوع دسته بندی به صورت کلی اشاره نمود که شامل همه موارد مورد استفاده می باشد.

خوراک مرتع و خوراک غیر مرتع

خوراک مرتع همانطور که از نامش نیز پیدا است، شامل علوفه و موادی است که دام از طریق چرا در مراتع از آن استفاده می کند و شامل علوفه جنگل و مراتع و دشت ها و .. می باشد که انسان در تولید آنها نقشی نداشته است. این موارد به صورت طبیعی می توانند خواص اعجاب انگیزی بر روی رشد دام داشته باشند. خوراک غیر مرتع به انواع گیاهان علوفه ای و محصولات کشاورزی و باغی، خوراک متراکم کارخانه و صنعتی و … اطلاق می شود. این موارد توسط انسان کشت و تهیه می شوند.

علوفه بره پرواری
علوفه بره پرواری

خوراک حجیم و خوراک غیر حجیم

این نوع دسته بندی نیز در نظر بسیاری از افراد است، از این رو موادی همچون علوفه مرتع، یونجه، حبوبات و … که دارای فیبر خام زیادی هستند، اما از نظر تامین انرژی و پروتئین مورد نیاز دام کمی ضعیف هستند را خوراک حجیم می نامند. مواردی نظیر کنسانتره و انواع دانه ها و کنجاله ها نیز که فیبر پایین ولی پروتئین و انرژی بالایی دارند را نیز خوراک غیر حجیم می گویند.

نمونه جیره برای پروار کردن گوسفند 30 کیلویی

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در رابطه با این موضوع، نمونه جیره غذایی یک گوسفند 30 کیلویی جوان را برای شما عزیزان ارائه داده ایم. جیره معرفی شده می تواند تمامی نیاز های این دام با وزن مشخص را برآورده کند. این مقدار برای مصرف و تامین انرژی در طول 24 ساعت در نظر گرفته است. این جیره غذایی در مجموع شامل 1047 گرم از انواع علوفه و کنسانتره و مواد مورد نیاز دام می باشد.

 • یونجه : 253 گرم
 • جو : 300 گرم
 • ذرت : 300 گرم
 • کنجاله سویا: 130 گرم
 • سبوس : 11 گرم
 • کربنات کلسیم : 6 گرم
 • بی کربنات سدیم : 23 گرم
 • مکمل ویتامینی و مواد معدنی : 20 گرم
 • نمک : 4 گرم

جیره گوسفندان پرواری و نوع مواد مصرفی و اندازه لازم و … در این بخش برای شما عزیزان ارائه شد، البته توجه داشته باشید که در نظر داشتن مقدار مختلف از مواد می تواند با توجه به سن و جنس و نژاد و … متفاوت باشد و در نظر داشتن اندازه درست و مناسب، نیازمند کارشناسی بیشتر است. جهت سفارش گوسفند زنده در تهران و کرج و سایر شهر ها می توانید با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.