گوسفند Dolan
گوسفند Dolan

گوسفند نژاد دولان گران قیمت‌ترین گوسفند جهان

گوسفند نژاد دولان (Dolan) گران قیمت‌ترین گوسفند جهان یکی دیگر از مقالات و مطالبی می‌باشد، که ما در آن به معرفی انواع نژاد دام خواهیم پرداخت. شناخت نژادها مختلف گوسفند زنده برای دامداران می‌تواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. به این خاطر در این بخش از سایت شیپ 98 ما به معرفی نژاد گوسفند دولان خواهیم پرداخت، که به عنوان گران‌ترین دام جهان شناخته می‌شود. این نژاد نیز مانند سایر نژادهای دیگر دام از خصوصیات و ویژگی‌های خاص و متنوعی برخوردار می‌باشد. به این دلیل در ادامه ما به صورت اختصاصی به معرفی این نوع دام خواهیم پرداخت، تا اطلاعات بسیار دقیقی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

Dolan گران قیمت ترین گوسفند جهان

در جهان همواره نژادهای مختلفی از دام وجود دارند که هر کدام از آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های بسیار خاصی می‌باشند. در کشور ایران نیز اگر با دقت نگاه کنید خواهید دید که در مناطق مختلف بر اساس شرایط آب و هوایی انواع گوسفند وجود دارد، که ارزش و قیمت آنها متفاوت می‌باشد. هرکدام از این نژادها مانند نژاد کردی، نژاد سنگسری، نژاد افشار و … بر اساس خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارند از ارزش و قیمت بسیار مختلف و متفاوتی برخوردار هستند.

گران قیمت ترین گوسفند دنیا
گران قیمت ترین گوسفند دنیا

در این بین در جهان نیز نژادهای مختلفی از گوسفندان زنده وجود دارند، که بر اساس خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارند از قیمت و ارزش بسیار متنوعی برخوردار هستند. در این بین نژاد دولان به عنوان باارزش‌ترین و گران قیمت ترین نژاد گوسفند و دام در جهان شناخته می‌شوند. این نوع گوسفند از نظر تمام خصوصیات ظاهری و اندامی نسبت به سایر نژادهای دیگر متفاوت هستند و همین امر نیز باعث تمایز آنها با سایر گوسفندان شده است.

نژادهای مختلف گوسفندان

همانطور که گفتیم در جهان نژادهای مختلفی وجود دارند، که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. بعضی از این نژادها با عنوان نژاد گوشتی شناخته می‌شوند، که دامداران اغلب برای تولید گوشت و فروش دست به پرورش آنها می‌زنند. نژادهای دیگر هستند که با عنوان نژاد شیری و … شناخته می‌شوند، که دامداران برای تولید محصولات دامی مختلف و فروش این نوع فرآورده‌ها دست به نگهداری پرورش آنها می‌زنند. نوع نژاد دیگری نیز وجود دارد که به نژادهای چند قلو زا همچون گوسفند رومانف معروف هستند و اغلب دامداران برای تولید مثل و فروش بره‌ها دست به پرورش این نوع نژادها خواهند پرداخت.

البته باید در این بین به این نکته و مسئله نیز توجه داشت، که نگهداری از هر یک از این نوع نژادها نیازمند اطلاعات دامداری بسیار خاصی می‌باشد. تا دامداران بتوانند به بهترین شکل ممکن بهترین بهره‌وری ممکن را از گوسفندان خود ببرند.

قیمت نژادهای مختلف گوسفند زنده

هر نژاد گوسفند در جهان بر اساس خصوصیات و ویژگی‌های خاصی که دارند قیمت گذاری می‌شوند. در این بین قیمت بعضی از نژادها کم و قیمت بعضی از آنها بسیار زیاد می‌باشد، که همین امر باعث می‌شود تا دامداران بسیار زیادی قادر نباشند تا به خرید و نگهداری از این نوع نژادها بپردازند. در این بین دام دولان به عنوان گران‌ترین نژاد گوسفند در جهان شناخته می‌شود، که تعداد بسیار کمی از این نژاد در جهان وجود دارد. و همین امر نیز باعث شده است تا دامداران انگشت شماری بتوانند این نوع گوسفند را داشته باشند.

دام دولان چین
دام دولان چین

گوسفند نژاد دولان

گوسفند نژاد دولان اگر در بین بهترین نژادهای گوسفند در جهان قرار نگیرند، اما به عنوان گران قیمت ترین گوسفند جهان شناخته می‌شود. این گوسفند اغلب در کشور چین و منطقه کاشغر نگهداری و پرورش داده می‌شوند. و طبق سرشماری‌های انجام شده تعداد کل این نوع در جهان حدود 1000 راس می‌باشد. بیشتر افراد برای استفاده از ژن و نطفه این نوع دام به پرورش و نگهداری از این نوع نژاد قوی و مقاوم می‌پردازند. تا بتوانند از این طریق و با فروش این گوسفند به درآمد خوبی دست پیدا کنند.

ویژگی‌های ظاهری گوسفندان دولان

این نوع دام نیز مانند سایر نژادهای دیگر گوسفندان دارای خصوصیات و ویژگی‌های مختلفی می‌باشد، که باعث تمایز آن با سایر نژادهای موجود در جهان شده است. این دام از ظاهر و هیکل بسیار بزرگ و درشتی برخوردار هستند، که همین امر باعث قوی شدن این نوع دام شده است. این نوع گوسفند دارای وزن بسیار زیادی نیز هستند، به این صورت که در سن شش ماهگی وزن گوسفند زنده دولان آنها به صد کیلو گرم می‌رسد. قد آنها حدود 160 سانتی متر می‌باشد، که این امر نشان دهنده جٍثه بزرگ این نوع دام می‌باشد. همچنین این نژاد گوسفند دارای دنبه گردی شکل می‌باشند که دنبه آنها حالی سفت و محکم دارد که مانند سایر نژاد‌ها شل و افتاده نیست.

از نظر ظاهری نیز این نوع دارای خصوصیات متفاوتی می‌باشند. به این صورت که سر اغلب مشکی رنگ می‌باشد و دم آنها اغلب به رنگ سفید می‌باشد و رنگ پشم بدن این دم نیز متغیر می‌باشد. همچنین رنگ دست و پای این گوسفند زنده تا به شکم به صورت سیاه رنگ می‌باشد، که این ویژگی‌ها باعث زیبایی دام و حیوان شده است. در بره‌های این نوع گوسفندان نیز اغلب گودی کمر وجود دارد، که با بزرگ شدن دام این گودی کمر کم کم از بین خواهد رفت.

هدف نگهداری گوسفند نژاد دولان

بسیاری از افراد برای کسب سود و درآمد قابل توجهی دست به نگهداری و پرورش نژاد گوسفند dolan می‌پردازند. در این بین افرادی هستند با نگهداری این نوع دام و فروش اسپرم آنها که در لقاح مصنوعی کاربرد دارد به درآمد قابل توجهی دست پیدا می‌کنند. زیرا افراد بسیار زیادی هستند که برای دست یابی به اسپرم این نوع گوسفند و اصلاح نژادهای جدید حاضرند مبالغ بسیار زیادی را هزینه کنند. البته بسیاری از افراد منطقه کاشغر به دلیل اینکه قیمت این نوع دام روز به روز افزایش پیدا می‌کنند به خرید و فروش این نوع گوسفند می‌پردازند، تا از این راه در زمان کوتاهی به درآمد قابل توجهی دست پیدا کنند.

گوسفند دولان چین
گوسفند دولان چین

قیمت گوسفندان دولان

همانطور که در بخش‌های بالا نیز اشاره کردیم گوسفند دولان به عنوان گران قیمت ترین دام جهان شناخته می‌شود. به این صورت که قیمت هر کیلو از گوشت این گوسفند حدود چند هزار دلار قیمت دارد و افراد بسیار محدودی در جهان قدرت خرید و مصرف این نوع گوشت را دارند. البته در چند وقت گذشته در کشور اسکاتلند و در یک مراسم یک نوع از این نژاد به قیمت 152 هزار پوند فروخته شد که قیمتی دو برابر ماشین پورشه دارد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت درک این مسئله می‌باشد که قیمت این حیوان همواره ثابت نیست و دچار نوسانات مختلفی می‌باشد. اما در حال حاضر سایت‌های معتبر جهانی در زمینه فروش و خرید گوسفند قیمت آن را حدود یک میلیون و چهارصد هزار پوند ارزش گذاری کرده‌اند.

در این مطلب ما به صورت اختصاصی به معرفی گوسفند نژاد دولان که به عنوان گران‌ترین گوسفند جهان شناخته می‌شود پرداختیم. همچنین شما می‌توانید با ارتباط با شماره‌های مندرج بر روی سایت و مشورت با مشاورین ما بیشتر با خصوصیات این نوع گوسفند آشنا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.