از شیر گرفتن دام
از شیر گرفتن دام

فواید زود شیر گیری گوسفند و بره

فواید زود شیرگیری گوسفند و بره می تواند سبب بازدهی بیشتر دام برای دامداران شود. همانطور که می دانید، یکی از مواردی که در رابطه با گوسفند و بره زنده بسیار مهم و قابل توجه می باشد، زمان از شیر گرفتن بره و زود شیر گیری می باشد. انتخاب زمان درست برای از شیر گیری می تواند تاثیرات بسیار مختلفی بر گوسفند مادر و بره داشته باشد، اگر برای این مورد زمان مناسبی در نظر نداشته باشید و خیلی زود یا خیلی دیر این کار انجام گیرد، می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد. که برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی در این بخش به ارائه اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع می پردازیم.

زود شیر گیری دام

یکی از مهمترین موضوعاتی که بعد از تولد بره مطرح می شود، زمان مناسب برای از شیر گیری آن است که در صورتی که این زمان درست انتخاب شود هم برای گوسفند مادر و هم برای بره فواید و مزایایی دارد. چرا که هر چه مدت زمان شیر دادن دام مادر به بره بیشتر باشد، ضعیف تر و لاغر تر می شود و انرژی بیشتری صرف تولید شیر برای بره خواهد شد و در نتیجه گوسفند مادر با کمبود انرژی و منابع غذایی مواجه خواهد شد.

از شیر گرفتن بره
از شیر گرفتن بره

سایر مواردی که در رابطه با این موضوع قابل توجه می باشد، این است که در صورتی که از شیر گیری دیر تر انجام شود، میش برای تولید مثل بعدی نیز با مشکل مواجه خواهد شد. در صورتی که از شیر گیری دیر انجام شود، دام مادر فرصت کمتری برای آماده شدن برای تولید مثل و زایش بعدی دارد. بنابراین باید زمان مناسبی برای این کار در نظر گرفته شود.

تاثیر شیردهی بر تولید مثل

همانطور که گفته شد شیردهی زیاد سبب ضعیف شدن و لاغر شدن میش می شود. میش لاغر و ضعیف نیز توانایی تولید مثل سالم و مناسب را ندارد، بنابراین باید دام در وضعیت بدنی مناسبی باشد. اگر بازه زمانی شیردهی به بره افزایش یابد، میزان ترشح هورمون پرولاکتین در بدن میش افزایش می یابد و در نتیجه دام در اثر شیردهی زیاد و تولید شیر مورد نیاز بره، در حالت بدنی ضعیفی قرار می گیرد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که شیردهی زیاد و در بازه زمانی طولانی سبب تاثیرات منفی بر روی گوسفند زنده مادر خواهد شد و مانع تولید مثل و بره زایی سالم می شود.

زمان مناسب برای از شیر گیری بره و بزغاله

زمان از شیر گیری مناسب برای بره و بزغاله با توجه به متفاوت بودن خصوصیات و ویژگی های این دو نوع دام که در بخش تفاوت و تشابه گوسفند و بز به صورت کامل به آن پرداخته ایم، با هم متفاوت است. زمان مناسب برای از شیر گیری برغاله ها با توجه به توصیه مراکز معتبر و کارشناسان سن یک تا دو ماهگی است. برای بره ها نیز در بیشتر نقاط ایران، کمتر از 3 ماهگی فرآیند از شیر گیری شروع نمی شود.

شیر گرفتن میش
شیر گرفتن میش

مزایای زود شیر گیری

مهمترین و اصلی ترین فایده از شیر گیری به هنگام، تقویت قدرت باروری و تولید مثل است. به طوری که دام در مدت زمان کمتری برای تولید مثل بعدی آماده می شود. و اگر این فرآیند به خوبی انجام شود امکان 3 زایش در دو سال برای اکثر نژاد ها فراهم خواهد شد. از سوی دیگر بره ای که در زمان درست از شیر گرفته شود، و علوفه مصرف کند می تواند افزایش وزن خوبی نسبت به دوران تغذیه از شیر داشته باشد. در صورتی که علوفه به بره و میش مادر داده شود، هر دو رشد قابل توجهی خواهند داشت و از نظر اقتصادی نیز شیر گوسفند برای فروش می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در نژاد های گوسفند شیری، زود گرفتن بره از شیر سبب می شود تا دامداران مقدار شیر بیشتری برای فروش در اختیار داشته باشند. مکیدن پستان میش توسط بره دارای تاثیرات منفی بیشتری نسبت به دوشیدن پستان است. همچنین زود از شیر گیری مانع کاهش وزن گوسفند زنده می شود. در نتیجه دامداران می توانند در صورت فروش دام، از سود بیشتری برخوردار شوند.

آموزش از شیر گرفتن بره

با توجه به اینکه جدا کردن هر جانداری از چیزی که مدت ها به آن وابستگی داشته سخت است، بنابراین باید توجه خاصی به این مورد داشت. همچنین میزان وابستگی بین میش مادر و بره نیز زیاد می باشد و امر جدا کردن این دو از هم می تواند برای هر دو استرس زا باشد. که این میزان استرس می تواند در بره نسبت به میش بیشتر باشد. در نتیجه باید روشی در پیش گرفت که این میزان آسیب به حداقل برسد. روش تغذیه چرخشی یکی از روش هایی که برای این امر در پیش گرفته می شود.

زمان مناسب از شیر گیری بره
زمان مناسب از شیر گیری بره

در این روش باید محل نگهداری دام های بزرگ از بره و برغاله ها جدا شود. در صورتی که این امکان وجود ندارد، باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که میش مادر به غذای بره دسترسی نداشته باشد. برای این کار می توانید قسمتی را نرده کشی و حصار کشی کنید تا فقط بره ها امکان ورود و خروج به آن قسمت را داشته باشند.

فواید زود شیر گیری گوسفند و بره در کنار معایب و تمامی نکات مربوطه در این بخش به صورت کامل خدمت شما عزیزان ارائه گردید. جهت رشد بره ها و جلوگیری از افت رشد گوسفندان، بهتر است در مدت زمان مناسب و دقیق نسبت به از شیر گیری دام ها اقدام نمایید تا از مزایای این کار بهره مند شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.