علل گرانی دام زنده
علل گرانی دام زنده

چرا مرغ و گوشت گران شد؟

افزایش قیمت مرغ و گوشت در بازه‌های زمانی مختلف و به خصوص در چند هفته اخیر سبب شده است تا موجی از التهابات و سوالات در رابطه با قیمت مرغ و گوشت در میان عموم افراد برانگیخته شود. اینکه چرا قیمت مرغ و گوشت گران شد، ریشه در مسائل مختلفی دارد که تمامی این موارد دست به دست هم داده‌اند تا بازار گوسفند زنده و مرغ و خروس زنده با افزایش قیمت روبرو باشند.در همین رابطه در ادامه به بررسی موضوع گرانی گوشت مرغ و گوسفند می‌پردازیم.

علل گرانی مرغ و گوشت

از جمله بارز‌ترین علت‌های گرانی گوسفند و مرغ و خروس که تقریبا همه درک درستی از آن دارند اوضاع نا بسمان اقتصادی کشور است که همه بخش‌های تولیدی و پرورشی را با مشکلات متعددی روبرو کرده است. گرانی خوراک دام و طیور در کنار افزایش هزینه‌های تولید و نگهداری و خرید دارو و در نتیجه متضرر شدن تولیدی‌ها با عرضه به قیمت اولیه سبب شده است تا قیمت این موارد با افزایش روبرو باشد.

دلیل افزایش قیمت گوشت
دلیل افزایش قیمت گوشت

عدم مدیریت درست و مناسب میان تولید و عرضه یکی از دلایل گرانی مرغ و گوشت می‌باشد. با توجه به اتفاقات اخیر نظیر زنده کشی جوجه‌ها و … اولین پاسخی که در جواب سوال چرا مرغ و گوشت گران شد؟ به ذهن افراد می‌آید، این است که مدیریت و نظارت مناسبی در بازار وجود ندارد. در بازه زمانی یک سال اخیر همواره شاهد افزایش تدریجی قیمت گوسفند زنده و حتی مرغ بوده‌ایم و کاهش این دو همواره بازگشت به قیمت قبلی نبوده و کمی از قیمت افزایشی کمتر آمده است. که این مرد همواره سبب نارضایتی مردم بوده است.

قاچاق دام

یکی از مهم‌ترین عوامل گرانی گوشت گوسفند که بر روی گوشت مرغ و خروس و موارد دیگری نظیر گاو و گوساله زنده نیز بی تاثیر نیست، قاچاق دام است. با توجه به اینکه قیمت دام در مرز و در صورت خارج شدن از کشور با افزایش همراه خواهد بود بنابراین افراد زیادی به قاچاق میلیون‌ها راس گوسفند می‌پردازند. نتیجه این حجم از قاچاق، کمبود دام در بازار و کمبود گوشت برای عرضه و در نتیجه گران شدن قیمت‌ها است.

زمانی که قیمت گوشت گوسفندی با افزایش سرسام آوری روبرو باشد بدون شک قیمت موارد دیگر همچون گاو و گوساله نیز با افزایش همراه خواهد بود. بنابراین یکی از دلایل گرانی گوشت گوسفند، قاچاق آن است که باید تصمیمات مناسبی جهت جلوگیری از انجام این امر اتخاذ گردد.

عدم وجود تقاضا برای خرید

با توجه به ممنوعیت صادرات دام در چند ماهه اخیر جهت کاهش قیمت گوشت گوسفند و اتخاذ راهکار‌هایی برای جلوگیری از قاچاق بیش از حد دام، امروزه در کشور با انباشت دام مواجه هستیم. دام‌هایی که مناسب صادرات هستند و برای تولید داخلی و مصرف داخلی مناسب نیستند. از یک سو انباشت دام‌های غیر مناسب برای بازار ایران و از سوی دیگر عدم فروش گوسفند در میادین خرید و فروش و … سبب شده‌اند تا علی رغم وجود دام، قیمت با افزایش همراه باشد.

قیمت روز گوشت
قیمت روز گوشت

گرانی به دلیل شیوع کرونا!

با توجه به مشکلاتی که امروزه کرونا برای مشاغل و کسب و کار‌های مختلف پیش آورده باید گفت که پیدایش و گسترش این ویروس بر قیمت اقلام پروتئینی مصرفی نظیر گران شدن مرغ و گوشت نیز بی تاثیر نبوده است. با توجه به شیوع ویروس کووید 19 میزان تقاضا برای خرید گوشت گوسفندی و گوشت مرغ نیز حتی کم شد. عدم تقاضا برای خرید باعث وارد شدن ضرر به دامداران و مرغداران شد و از سوی دیگر نیز عدم دسترسی به خوراک و دانه از سوی جهاد و مراکز ذیربط با قیمت کمتر نیز سبب شده تا در چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت در این بازار باشیم.

در مقاله چرا مرغ و گوشت گران شد به بررسی موضوعاتی پیرامون دلیل گران شدن گوسفند زنده و افزایش قیمت مرغ و … پرداختیم. مجموعه شیپ 98 همواره در تلاش بوده تا علی رغم افزایش قیمت در بازار نیز همچنان قیمتی مناسب و منصفانه برای خدمات خود در نظر داشته باشد. بنابراین می‌توانید با خیال آسوده به خرید گوسفند زنده در تهران با بالاترین کیفیت و منصفانه‌ترین قیمت بپردازید.

دلیل گرانی گوشت سفید و قرمز چیست؟

نبود نظارت دقیق بر بازار و عدم عرضه کافی برای رفع تقاضا از دلایل اصلی گرانی مرغ و گوشت می‌باشد.

آیا قیمت گوشت بیشتر می‌شود؟

اگر نظارت‌های دقیق و مکرر بر بازار گوسفند و مرغ صورت نگیرد ممکن است در آینده با قیمت‌های افسار گسیخته‌ای برای گوشت مرغ و گوشت گوسفند روبرو باشیم.

چرا قیمت گوسفند زنده کاهش پیدا نکرده است؟

در مقاله مربوطه دلایل افزایش قیمت گوشت گوسفند و مرغ به طور مفصل توضیح داده شده است، تا زمانی که موارد ذکر شده برطرف نگردد نباید انتظار کاهش قیمت را داشته باشیم.

آیا دلیل افزایش قیمت مرغ و گوشت دامداران و مرغداران هستند؟

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ذکر شد هیچ توجیهی برای این موضوع که دامداران و مرغداران از علل افزایش قیمت هستند وجود ندارد، توضیحات تکمیلی در این رابطه در ادامه ذکر شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.