بیماری فاسیولا در جگر دام

بیماری کپلک گوسفندان و نحوه درمان قطعی ( فاسیولا هپاتیکا )

بیماری کپلک گوسفند یکی از انواع بیماری هایی می باشد که در صورت غفلت دامداران، دامن گیر دام خواهد شد و می تواند آسیب زیادی به دام وارد کند و حتی در صورت پیشگیری و عدم درمان نیز سبب مرگ و میر به تعداد زیاد در گله شود. این بیماری می تواند خیلی سریع در بدن گوسفندان رشد کند و زمینه بروز مشکلات جدی و در نهایت تلف شدن دام را فراهم کند، بنابراین باید اقدامات درمانی مناسب برای این مورد در نظر گرفته شود تا دامدار متضرر نشود. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

بیماری کپلک جگر دام زنده

بیماری کپلک جگر گوسفند و سایر دام ها که با نام فاسیولا هپاتیکا نیز شناخته می شود یکی از بیماری های عفونی انگلی می باشد که ممکن است در دام بروز کند. این بیماری در اثر مصرف علوفه آلوده و یا آب آلوده به این انگل در دام به وجود می آید. در مناطقی که رطوبت زیادی وجود داشته باشد و علوفه مربوطه نیز زمینه وجود انواع بیماری را داشته باشد، این نوع بیماری بیشتر بروز خواهد کرد. برای مثال اگر دام از آب مناطق آلوده به فاضلاب شهری و یا رودخانه هایی با آب نامناسب و علوفه ای که رشد آنها حاصل از استفاده از آب آلوده باشد، تغذیه کند این بیماری به وجود خواهد آمد.

بیمار فاسیولا در گوسفند
بیمار فاسیولا در گوسفند

توجه داشته باشید که این نوع بیماری در بین دام و انسان مشترک است بنابراین زمینه ابتلای انسان به این بیماری از طریق مصرف سبزیجات آلوده و نامناسب نیز وجود دارد. در هنگام مصرف سبزیجات باید موارد بهداشتی به صورت کامل رعایت شود تا درصد ابتلا به این بیماری در شما به صفر برسد.

فاسیولا هپاتیکا

فاسیولا هپاتیکا یکی دیگر از انواع انگل در گوسفندان می باشد که به شکل کرم پهن می باشد که وارد بدن میزبان شده و از خون آن تغذیه می نماید. این نوع بیماری با بروز نوعی کرم در جگر گوسفند باعث بروز مشکلات مختلفی برای دام می شود که در نهایت در صورت عدم درمان سبب تلف شدن دام می شود. بهترین روش برای تشخیص ابتلا به این نوع کرم را می توان از طریق مشاهده تخم های زرد متمایل به قهوه ای در مدفوع دام مشاهده نمود. این نوع کرم از راه بدن خون را می مکد و از طریق دهان نیز مواد زائد را دفع می نماید.

علائم بیماری فاسیولا هپاتیکا

از جمله مواردی که دام در صورت ابتلا به این انگل از خود نشان می دهد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • لاغری
  • کم خونی
  • ضعف
  • تورم در زیر گلو
  • ریزش پشم ها
  • بی اشتهایی
  • کاهش وزن گوسفند
  • اسهال
  • و …

درمان بیماری کپلک جگر گوسفند – درمان بیماری فاسیولای دام

بهتر است قبل از اینکه حتی اقدامات درمانی را برای این مورد در پیش بگیرید، با استفاده از داروی ضد کپلک نسبت به ابتلای دام به این بیماری و انگل پیشگیری لازم را انجام دهید. در رابطه با درمان این مورد بهتر است با دامپزشک مشورت کنید . البته دارو هایی همچون کلوزانتل و یا تری کلابندازول و هپاتک نیز برای درمان این مورد می توانند موثر باشند که نحوه مصرف و مقدار مصرف این موارد را می توانید با توصیه دامپزشک مشخص کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.