خرید گوسفند فشندی
خرید گوسفند فشندی

گوسفند نژاد فشندی ( قیمت، خصوصیات و …)

گوسفند نژاد فشندی یکی دیگر از بهترین نژاد گوسفندان ایران می‌باشد که با داشتن ویژگی‌های متعدد و برتری نسبت به سایر نژاد‌های ایرانی، محبوبیت خاصی در بین دامداران پیدا کرده است. این دام قابلیت این را دارد که در هر دو منطقه گرمسیر و سردسیر زندگی کند، از این رو در اکثر مناطق ایران مورد پرورش و نگهداری قرار گرفته است. گوسفند فشندی مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به سایر نژاد‌ها دارد که در ادامه به صورت کامل به بررسی و معرفی این موارد می‌پردازیم.

گوسفند فشندی

گوسفندان فشندی یکی از نژاد‌های گوشتی-شیری هستند که می‌توانند علاوه بر تولید شیر مناسب و با کیفیت، میزان تولید گوشت بالایی نیز داشته باشند. جمعیت 250 هزار راسی این نژاد نشان از محبوبیت بالای این نژاد دارد، این نژاد مناسب برای نگهداری در اقلیم‌های مختلف و متنوع می‌باشد. مقاومت در برابر عوامل محیطی و سرما و گرما و … و همچنین مقاومت بالا در برابر انواع بیماری‌‌ها سبب شده است تا این نژاد به عنوان دامی پربازده و عالی از نظر سودآوری شناخته شود و پرورش داده شود.

قیمت گوسفند فشندی
قیمت گوسفند فشندی

قدرت شیردهی و تولید مثل و رشد این نژاد بسیار عالی است، سازگاری آن با اقلیم‌های مختلف از جمله مناطق کوهستانی و دشت‌ها سبب شده است تا در هر منطقه‌ای به راحتی به رشد و زیست بپردازد. در صورت تغذیه و چرا در دشت، این نژاد رشد بهتر و در نتیجه جثه بزرگتری خواهد داشت. بره‌های فشندی بسیار مقاوم در برابر انواع بیماری هستند و می‌توانند در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و تغذیه‌ای، بسیار زود وزن مناسبی به خود بگیرند.

زیست بوم

خاستگاه اصلی این نژاد ساوجبلاغ است و در این منطقه جمعیت زیادی از این نژاد وجود دارد. ییلاق این نژاد در کوهستان‌های مرتفع طالقان، کندوان، کرج و شمیرانات و … می‌باشد و قضلاق نیز در حاشیه دشت قزوین و ساوجبلاغ و شهریار می‌باشد. همانطور که می‌بینید این نژاد می‌تواند در مناطق گرمسیر و سردسیر بازدهی خوبی داشته باشد که بازدهی در مناطق گرمسیر به نسبت بهتر خواهد بود.

ویژگی‌های ظاهری

با توجه به نژاد گوشتی، این دام دارای جثه‌ای متوسط تا بزرگ می‌باشد. این گوسفند در رنگ‌های کرم و قهوه‌ای سیر تا قهوه‌ای روشن و قرمز روشن دیده می‌شود. زیر شکم، چهار قلم، سر حیوان رنگ تیره دارد. سر در نژاد فشندی دارای لکه سفید کوچک و نوار سراسری است که گاهی بر روی پیشانی نیز دیده می‌شود. این نژاد دارای دنبه بزرگ با شکاف بین 5 تا 7 سانتی متری می‌باشدو دنبالچه افتاده به سمت پایین می‌باشد. زایش در این نژاد در فصل زمستان خواهد بود و درصد باروری نیز در این نژاد حدود 95 درصد است.

وزن

وزن گوسفند زنده فشندی با توجه به اینکه نژادی گوشتی-شیری می‌باشد، وزن مناسب و خوبی است. وزن بره ماده در هنگام تولد 3.77 کیلوگرم و در پایان شیرخوارگی 24 کیلوگرم است و بعد از شش ماهگی حدود 35 کیلوگرم می‌باشد. گوسفند نر در این نژاد از وزن بیشتری برخوردار است. برای مثال بره نر در هنگام تولد 4 کیلوگرم است و در پایان شیرخوارگی وزن آن به 27 کیلوگرم و بعد از شش ماهگی در حدود 38 کیلوگرم وزن خواهد داشت. در طول دوره شیردهی 132 روزه خود نیز حدود 85 تا 100 لیتر شیر تولید خواهد نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.