درمان نفخ در گوسفندان
درمان نفخ در گوسفندان

راه درمان نفخ در گوسفندان

نفخ در گوسفندان یکی از بیماری هایی می باشد که ممکن است در مواردی برای دام رخ دهد، این مشکل علاوه بر گوسفند زنده در موارد دیگری همچون بز و گاو و … نیز ممکن است رخ دهد. با توجه به اینکه این بیماری در لیست بیماری های خطرناک و نیازمند کنترل و درمان است، بنابراین باید توجه لازم در این رابطه از سوی دامدار نسبت به دام صورت گیرد. چرا که ممکن است در مواردی سبب تلف شدن دام و آسیب به گله شود. در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به نفخ در دام زنده می پردازیم تا با این بیماری بیشتر آشنا شوید.

بیماری نفخ در گوسفند

یکی از عوامل بروز مرگ و میر بسیار در گله را می توان بیماری نفخ دانست که در دسته بیماری های گوارشی گوسفندان قرار می گیرد. بسیاری از جانداران اعم از گاو و گوسفند و بز و … در هنگام هضم و سوخت و ساز مقادیر زیادی از گاز های مختلف را در بدن خود تولید می نمایند. که گاها این تجمع گاز سبب بروز مشکلات متعدد و مختلفی در دام خواهد شد. نفخ در بدن گوسفند در اثر افزایش تراکم گاز ها در قسمت شکمبه در اثر مصرف علوفه و گیاهان تازه همچون شبدر و یونجه صورت می گیرد که زمینه اسیدوز در گوسفندان نیز فراهم خواهد شد.

نفخ در انواع دام
نفخ در انواع دام

ایجاد نفخ تنها منحصر به شکمبه نیست و در قسمت هایی همچون شیردان و روده نیز ممکن است رخ دهد. این بیماری در نوع خود خطرناک و بحران آفرین می باشد اما با در نظر داشتن چندین مورد می توان این بیماری را به صورت کامل کنترل کرد که در این رابطه در ادامه به بررسی راه های پیشگیری از نفخ در گوسفندان و همچنین راه درمان نیز می پردازیم.

تشخیص نفخ در گوسفندان

اولین مشخصه گوسفندانی که دچار نفخ هستند را می توان از برآمدگی و ورم قسمت چپ و راست شکم آن تشخیص داد. برخی از دام ها در یک جا می ایستند و به دفعات به دفع ادرار می پردازند که این مورد نیز یکی از راه های تشخیص نفخ در دام زنده است. از آنجایی که نفخ با حبس شدن بیش از حد گاز در شکمبه ایجاد می شود، بنابراین شکمبه متورم شده و در نتیجه فشار به سینه و دیافراگم دام وارد می شود و فرآیند نفس کشیدن در دام سخت و دشوار خواهد شد.

موارد نفخ آور در دام

  • استفاده بیش از حد کنسانتره در علوفه و نوع تغذیه دام
  • وجود رطوبت و نم در علوفه دام
  • تغییرات ناگهانی و نامناسب در جیره غذایی
  • سرعت بالای مصرف علوفه در دام

درمان نفخ در گوسفندان

علاوه بر موارد تغذیه ای، عوامل دیگری نیز همچون نوع ژنتیک، نحوه علوفه دادن، عوامل باکتریایی و میکروبی، نوع آب و هوا و وارد شدن ترکیبات سمی به بدن دام می تواند از عوامل بروز این بیماری باشد. کنترل این بیماری کمی سخت است اما می توان با کنترل نوع و میزان تغذیه و مواردی همچون کاهش مدت زمان چرا در مراتع و شناسایی قسمت هایی که یونجه و شبدر تازه و زیاد دارند از بروز این بیماری تا حدودی پیشگیری کرد. همچنین یکی از بهترین روش های درمان نفخ در دام این است که در فصل بهار به صورت کم کم اجازه خوردن علف تازه به دام داده شود تا شکمبه حیوان نسبت به وارد شدن این مقدار از گیاه تازه به تدریج عادت کند.

چگونه نفخ در گوسفند درمان می شود
چگونه نفخ در گوسفند درمان می شود

درمان با استفاده از زیره و جوش شیرین

در درمان این بیماری باید ابتدا گاز های محبوس در شکمبه کم شوند و از تراکم آنها کاسته شود و در ادامه با دادن مواردی همچون عصاره زیره و جوش شیرین نسبت به درمان این بیماری اقدام نمود. عصاره زیره یکی از دارو های ضد نفخ شناخته می شود که موجب خارج شدن گاز از شکمبه می شود. استفاده از جوش شیرین به صورت محلول شده با آب در کنار دارو های ضد اسید نیز می تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

جوش شیرین در درمان بیماری نفخ در گوسفندان و گاو نیز بسیار موثر است. به عنوان ماده ای کمک کننده به دستگاه گوارشی که می تواند در تنظیم تغییرات فصلی و همچنین رفع اسیدوز نیز موثر باشد شناخته می شود. در هر صورت بهتر است در صورت بروز چنین مشکلاتی ابتدا با دامپزشک مشورت کنید و طبق دستورات وی نسبت به درمان این بیماری و سایر بیماری ها اقدام نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.