گوسفند نژاد قشقایی
گوسفند نژاد قشقایی

گوسفند قشقایی

گوسفند قشقایی را می‌توان یکی دیگر از بهترین نژاد گوسفندان ایران دانست. که ما در این بخش از مطالب سایت شیپ98 به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت. گوسفند نژاد قشقایی از گوسفندان گوشتی و باارزش ایران می باشد. گوسفند قشقایی نیز مانند سایر نژاد گوسفند های موجود در ایران دارای ویژگی‌های ظاهری و اندامی بسیار خاصی می‌باشد. که ما در این مطلب به بررسی و تحلیل بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب ما اطلاعات دقیقی را درباره زیست بوم و محل نگهداری این نوع گوسفند را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

گوسفند نژاد قشقایی

همانطور که اطلاع دارید در کشورمان ایران، تعداد بسیار زیادی نژاد گوسفند زنده وجود دارد. که هر کدام از این نوع نژاد ها از نظر ظاهر و اندام با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. همچنین هر کدام از این دام ها، سازگار با یک نوع آب و هوای خاصی هستند. که  گوسفند نژاد قشقایی نیز سازگار با یک نوع شرایط آب و هوایی خاصی است. که در این نوع شرایط آب و هوایی می‌تواند به بهترین نحو ممکن رشد و زندگی کند. قرار گیری این نوع دام در شرایط محیطی و آب و هوایی سازگار می تواند بازدهی دو چندانی برای دامدار به ارمغان بیاورد. 

دام زنده نژاد قشقایی
دام زنده نژاد قشقایی

در همین رابطه دامدارانی که به دنبال پرورش و نگهداری گوسفند زنده هستند، باید به زیست بوم و شرایط آب و هوایی منطقه خود برای پرورش و نگهداری گوسفند توجه داشته باشند. در این بین گوسفند قشقایی یکی از نوع گوسفندانی می‌باشد که در شرایط آب و هوایی خاصی پرورش و نگهداری می‌شود که در ادامه به صورت کامل به معرفی بیشتر زیست بوم و ویژگی مختلف نژاد دام نژاد قشقایی خواهیم پرداخت.

زیست بوم دام قشقایی

دام قشقایی را می‌توان از آن دسته گوسفندان گوشتی و پشمی ایران دانست. که بیشتر دامداران برای کیفیت بالای گوشت این دام، به پرورش آن می‌پردازند. در این بین این نوع در استان فارس بیشتر پرورش و نگهداری می‌شود. و اغلب ترک ‌های قشقایی شهرستان فارس این نوع گوسفند را پرورش می‌دهند. دلیل این امر، این است که این گوسفندان با شرایط جوی این منطقه سازگار شده‌اند. و می‌توانند در مقابل بیماری‌ها و شرایط آب و هوایی این منطقه دوام بیاورند، به زبان ساده تر در مقابل سختی‌های شهرستان فارس مقاوم و سازگار شده‌اند.

این دام در صورتی که در مناطق سردسیر و یا کوهستانی نگهداری شود، نمی تواند بازدهی خوبی داشته باشد . شرایط سازگار مناطق گرم و خشک با شرایط و تیپ بدنی این نوع دام، سبب خواهد شد که رشد و بازدهی خوبی در این مناطق داشته باشد. دامدارانی که اغلب در استان های جنوبی کشور مشغول به این شغل هستند، می توانند نسبت به خرید این دام و پرورش آن اقدام کنند. 

ویژگی ‌های ظاهری و اندامی

گوسفندان قشقایی مانند سایر نژاد گوسفندان ایرانی دارای شکل و ویژگی ظاهری و اندامی بسیار متفاوتی هستند. همین تفاوت‌ها باعث شده است تا این نوع دام با سایر نژادهای گوسفند زنده بسیار متفاوت باشد. گوسفندان نژاد قشقایی دارای سر کشیده مثلث شکلی هستند، پوزه گرد و داشتن برجستگی بر روی بینی یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع گوسفند می‌باشد. در دام قشقایی اغلب قوچ‌ها دارای شاخ کشیده هستند و میش‌ها نیز فاقد شاخ می‌باشند. همچنین رنگ پشم این نوع نژاد دام در زمان بره بودن قهوه‌ای تیره و روشن است که با رشد و رسیدن به بلوغ رنگ پشم آنها روشن و حالت شکری رنگ به خود می‌گیرد.

وزن گوسفندان قشقایی

گوسفندان قشقایی از اندام متوسطی برخوردار هستند، که وزن این نوع نژاد در مراحل رشد بسیار متفاوت است. به این دلیل ما در ادامه برای ارائه اطلاعاتی درباره وزن گوسفند قشقایی می‌پردازیم تا دامداران بیشتر با این نوع دام آشنا شوند. متوسط وزن گوسفند نر نژاد قشقایی در حین تولد حدود 3/5 الی 4 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن گوسفند ماده قشقایی در حین تولد در بین 3 الی 3/6 کیلوگرم می‌باشد. وزن گوسفندان شش ماهه نر قشقایی در بین 29 الی 32 کیلوگرم است. و متوسط وزن گوسفند شش ماهه ماده نژاد قشقایی 29 الی 30 کیلوگرم می‌باشد.

گوسفندان نژاد قشقایی
گوسفندان نژاد قشقایی

همچنین متوسط وزن گوسفند نر بالغ نژاد قشقایی در بین 71 الی 73 کیلوگرم می‌باشد. و میانگین وزن گوسفند ماده قشقایی حدود 52 الی 54 کیلوگرم است. و همچنین میزان پشم یک ساله گوسفنده قشقایی در حدود 1/5 الی 2 کیلوگرم می‌باشد. در این نژاد نیز همچون سایر گوسفندان همواره وزن گوسفندان نر از گوسفندان ماده بیشتر است. بنابراین عزیزانی که قصد پروار بندی این نوع نژاد در جهت افزایش وزن و فروش را دارند، می توانند به خرید بره های نر بپردازند. 

قیمت گوسفند قشقایی

یکی از سوالاتی که دامداران با آن روبرو هستند این موضوع است که قیمت گوسفندان قشقایی چقدر است. تا بتوانند با تهیه و پرورش این نوع دام زنده بتوانند به سود قابل توجهی دست پیدا کنند. به دلیل گوشتی بودن دام قشقایی قیمت این نوع گوسفند در بازار همواره دچار نوسانات بسیار زیادی می‌شود. اما شما عزیزان و دامداران که قصد خرید گوسفند نژاد قشقایی اصیل را به صورت تکی و گله‌دارید. می‌توانید با شماره‌های داخل سایت تماس بگیرید و از قیمت گوسفند زنده با هر نوع نژادی با خبر شوید.

شیر و پشم 

این دام علاوه بر اینکه در زمینه تولید گوشت و افزایش وزن در بازه زمانی کوتاه، دام معروف و قابل اهمیتی می باشد. در زمینه تولید شیر و پشم نیز بسیار مورد توجه می باشد. میانگین تولید پشم را می توان در حدود 1 الی 1.5 کیلوگرم در سال دانست. همچنین میانگین تولید شیر به صورت روزانه 195 الی 200 گرم می باشد. طول دوره شیردهی نیز به صورت متوسط 102 روی می باشد و طول دوره آبستنی نیز 149 روز می باشد. 

خرید گوسفند نژاد قشقایی اصیل

در حال حاضر مرکز عرضه دام زنده شیپ98 به عنوان معتبرترین و بهداشتی ‌ترین مرکز شناخته شده در تهران و ایران شناخته می‌شود. که دامداران عزیز می‌توانند برای خرید گوسفند قشقایی اصیل به این مرکز مراجعه کنند. و با خیال راحت این نوع دام را خریداری کنن و در جهت استفاده از مزایای نگهداری، 

در این مطلب دام نژاد قشقایی به صورت دقیق و با جزئیات کامل گوسفندان نژاد اصیل قشقایی را معرفی کردیم. تا دامدارانی که قصد پرورش و نگهداری این دام را دارند، بتوانند به اطلاعات بسیار دقیقی در این باره دست پیدا کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.