علائم و نشانه‌های هیداتیدوز در دام
علائم و نشانه‌های هیداتیدوز در دام

بیماری هیداتیدوز در انواع دام

بیماری هیداتیدوز در انواع دام یکی دیگر از موضوعاتی می‌باشد که در ادامه معرفی انواع بیماری مربوط به گاو و گوسفند و بز به معرفی آن می‌پردازیم. تا با در اختیار داشتن اطلاعات کامل راجع به نوع بیماری و علائم و راه‌های پیشگیری و … بتوانید از گله خود در برابر این بیماری محافظت کنید. با توجه به قیمت گوشت گوسفندی در بازار و مواردی همچون هزینه‌های نگهداری از دام و … در صورت ابتلای دام به هر نوع بیماری، دامدار متضرر خواهد شد بنابراین برای جلوگیری و یا درمان و شناخت بیماری‌ها باید اطلاعاتی در اختیار داشته باشید که در ادامه به معرفی یکی از این موارد می‌پردازیم.

بیماری کیست هیداتید در دام

این بیماری سبب به وجود آمدن انواع کیست عفونی در بدن میزبان می‌شود. که میزبان این نوع بیماری و عامل بیماری انسان و دام‌هایی نظیر گوسفند و گاو هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یک بیماری مشترک در بین انسان و حیوان است که امکان انتقال آن از گوشت حیوانات حلال گوشت به انسان وجود دارد. با توجه به عوارض این بیماری و مشکلاتی که دام زنده در صورت ابتلا با آنها مواجه خواهد شد بهتر است راه‌های پیشگیری و درمان برای این نوع بیماری در نظر گرفته شود.

عامل بیماری

نوعی کرم پهن بند بند عامل اصلی بیماری هیداتیدوز است. بدن این نوع کرم بند بند است که در روده حیوانات وحشی و گوشتخوار وجود دارد، به طوری که بند‌های ابتدایی نابالغ و بند‌های انتهایی بدن بالغ هستند و مکان اصلی اندام‌های جنسی برای تکثیر و رشد در این قسمت قرار دارد. بند‌های پایانی حاوی تخم انگل است که این تخم‌ها از طریق مدفوع حیوان وحشی و گوشتخوار از بدن آن خارج شده و در صورت پراکندگی، آب و علوفه سایر دام‌ها را آلوده می‌کنند.

چرخه انتقال بیماری هیداتیدوز
چرخه انتقال بیماری هیداتیدوز

این انگل برای ادامه زندگی و حیات خود باید میزبان جدیدی را پیدا کند، که خوردن آب آشامیدنی و سبزیجات آلوده به انگل، این امکان را برای آن فراهم نموده است. پس از ورود انگل به روده میزبان جدید، تخم آن باز شده و لارو رشد می‌کند و با سپردن خود به جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌شود و ایجاد کیست می‌کند.

این کیست‌ها بیشتر در کبد و ریه نمود پیدا می‌کنند ولی در موارد زیادی نیز سبب ایجاد کیست در مغز و قلب نیز می‌شوند. در صورت تلف شدن دام آلوده به این انگل، اگر از گوشت آن مصرف شود انگل‌های نابالغ به بدن میزبان مصرف کننده ورود خواهند کرد و در آنجا بالغ می‌شوند.

پیشگیری از بیماری هیداتیدوز

  • دوری از حیوانات گوشتخوار وحشی همچون سگ‌های ولگرد
  • پیشگیری از کشتار غیر اصولی و غیر بهداشتی
  • نظارت بر کشتار انواع دام و سلامت دام قبل از ذبح
  • حذف لاشه دام‌ها و حیوانات مبتلا به این انگل برای قطع زنجیره انتقال
  • درمان سگ‌ها و حیوانات خانگی با واکسن و تحت نظارت دامپزشک و …

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد بیماری هیداتیدوز دام یکی از بیماری‌های مشترک در بین انسان و دام است، بنابراین برای جلوگیری از ابتلای انسان و همچنین پیشگیری از ابتلای دام و متضرر شدن انسان از جنبه جانی و اقتصادی باید اقداماتی در نظر گرفته شود که در این مقاله به صورت کلی به بررسی این موارد پرداخته شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.