قیمت دام ایل دو فرانس
قیمت دام ایل دو فرانس

گوسفند نژاد ایل دو فرانس گوشتی

گوسفند نژاد ایل دو فرانس یکی از معروف ترین گوسفندان خارجی می باشد که به دلیل بازدهی بالا و توانایی های مختلفی که دارد، توسط دامدارن زیادی در خارج از کشور نگهداری می شود. این نژاد به نسبت سایر گوسفندان از ویژگی ها و مزیت های مختلفی برخوردار است، که این ویژگی ها بر میزان محبوبیت این دام برای نگهداری و پرورش افزوده است. در ادامه روند معرفی انواع نژاد گوسفندان در جهان در این بخش به معرفی دام ایل دو فرانس می پردازیم تا اطلاعات کاملی در رابطه با این نژاد در اختیار داشته باشید.

گوسفند ایلدو فرانس

نام این گوسفند برگرفته شده از نام یکی از مناطق فرانسه می باشد. معنی نام این دام اجداد سپیدان می باشد که در ناحیه های شمالی کشور فرانسه پرورش داده می شود. این نوع دام حاصل تلفیق و آمیزش دو نژاد معروف گوسفندان رامبویه مرینوس و دیشلی انگلیس می باشد. این نژاد برای اولین بار در سال 1970 از فرانسه وارد انگلستان شد و به عنوان یکی از بهترین نژاد های گوشتی در مناطق مختلف جهان پرورش داده می شود.

خرید گوسفند ایل دو فرانس
خرید گوسفند ایل دو فرانس

با توجه به اینکه ایل دو فرانس از نژاد گوشتی می باشد، دارای جثه بزرگ و بدن صافی می باشد. به طوری که هیچ گونه گره خوردگی در آن وجود ندارد. از آنجایی که قوچ این نوع دارای قدرت زیادی می باشد، از این رو برای نر نهایی و تولید بره های سالم و بزرگ جثه استفاده می شود. گوسفندان این نژاد علاوه بر تولید گوشت در حجم و مقدار بالا، پشم خوب و مناسبی نیز دارند. همچنین مقدار شیردهی در هر دوره برای این دام، مقدار قابل توجهی می باشد.

ویژگی ها

  • متوسط وزن گوسفند زنده در این نژاد بالا است
  • قوچ و میش در این نژاد فاقد شاخ هستند
  • استخوان بندی قوی و پهن
  • سازگار با انواع شرایط محیطی مختلف
  • متوسط وزن بره های نژاد در 3 الی 4 ماهگی در حدود 21 کیلوگرم می باشد
  • توانایی تولید مثل بالا برای مثال 3 بار در 2 سال
  • توانایی رشد بالا و بلوغ زودرس
  • درصد باروری و دوقلو زایی بالا

با توجه به اینکه این نژاد دارای رشد سریع و قابل توجهی می باشد، بنابراین دامداران می توانند خیلی سریع بازدهی خوبی از این نژاد داشته باشند. برای مثال در 100 روزگی، بره های این نژاد به وزن و جثه قابل توجهی دست پیدا می کنند تا سود خوبی به دامدار برسد. ژنتیک خاص این نژاد سبب شده است تا حدود 9 الی 10 سالگی توانایی تولید مثل داشته باشند.

خرید دام ایل دو فرانس

برخی از دامداران ایرانی نسبت به خرید گوسفند نژاد ایل دو فرانس اقدام نموده اند و می توان نمونه هایی از پرورش و زایش این گوسفند را در نقاط مختلف کشور مشاهده نمود. ویژگی هایی که در این مقاله برای معرفی و برتری این نژاد نسبت به سایر نژاد ها ذکر شد، سبب شده است تا دامداران در هر جای دنیا نسبت به پرورش و نگهداری از این نوع دام تمایل داشته باشند. خرید این گوسفند می تواند سود بسیاری را از نظر تولید پشم، تولید گوشت و شیر و حتی بره زایی نصیب دامداران کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.