حشرات در دامداری های سنتی
حشرات در دامداری های سنتی

دفع حشرات در دامداری ها

دفع حشرات در دامداری ها همواره یکی از دغدغه هایی بوده است که با شروع فصل گرما گریبان گیر دامداران می شود. در صورتی که اقدامات لازم و مناسب برای جلوگیری از ورود حشرات و جانوران موذی به دامداری صورت نگیرد، بدون شک خسارت هایی به گله و در نتیجه به دامدار وارد می شود. در ادامه به بررسی راهکار ها و مواردی می پردازیم که با در نظر داشتن این موارد می توانید نسبت به دفع حشرات موذی از دامداری اقدام کنید و از آسیب های ناشی از این موضوع در امان بمانید.

چگونگی دفع جانوران در دامداری

بیماری های دام عموما منحصر به نوع تغذیه و یا شرب آب آلوده و سرما و گرما و … نمی باشد بلکه در مواردی، اثرات ناشی از نیش حشرات و جانوران سبب بروز انواع بیماری در دام می شود. این موضوع زمانی باعث ایجاد مشکلات بیشتر می شود که در فصل گرما و تابستان، موارد بهداشتی جهت جلوگیری از نفوذ حشرات به دامداری صورت نگیرد. بنابراین دامداران جهت حفظ سلامت و بهداشت دام اعم از گوساله زنده و گوسفند و … باید اقداماتی را مد نظر داشته باشند تا دچار خسارت نشوند.

حشرات در دامداری های صنعتی
حشرات در دامداری های صنعتی

بیماری هایی وجود دارند که از طریق حشرات به دام سرایت می کنند و در ادامه نیز، انسان از طریق دام آلوده به بیماری ناشی از گزش حشرات، می تواند بیمار شود. در هر صورت برای جلوگیری از سرایت بیماری و انتشار بیماری های عفونی و ویروسی و … باید از رشد بیش از حد حشرات در محیط دامداری جلوگیری کرد.

مضرات وجود حشرات در دامداری

تجمع آلودگی، رطوبت و گرما زمینه ساز رشد و تکثیر انواع حشرات و جانوران موذی می باشد. در محیط های دامداری همواره در فصولی همچون تابستان که حشرات نیز به تعداد زیاد وجود دارند، دو عامل گرما و رطوبت وجود دارد، بنابراین برای جلوگیری از نفوذ حشرات باید عامل سوم یعنی وجود آلودگی حذف شود. این امر در صورتی امکان پذیر است که نظافت و حفظ بهداشت دام همواره مورد توجه دامداران باشد و اقدامات لازم برای حمام و گند زدایی از دام و محیط نگهداری نیز مورد توجه واقع شود.

کاهش بهره وری دام در صورت ابتلا به بیماری از طریق حشره ها یکی از مضراتی است که متوجه دام می شود، برای مثال در صورتی که دام از طریق گزش بیمار شود متوسط وزن گوسفند زنده در مدت زمان کوتاهی در اثر بیماری کاهش می یابد. وجود آلودگی در محیط دامداری سبب جذب حشرات می شود و در نتیجه ساختمان های مسکونی نزدیک به محوطه و کارکنان این محوطه نیز ممکن است سلب آسایش شوند. از جمله بیماری هایی که حشرات در ایجاد آنها دخیل هستند می توان به تب کریمه کنگو، ورم پستان و انواع بیماری های ویروسی اشاره نمود.

راه های دفع حشرات در دامداری

توجه داشته باشید که حشرات تنها منحصر به موجوداتی نظیر کنه و مگس و … نخواهد بود بلکه جانورانی نیز همچون موش و … نیز می توانند در دسته مواردی قرار بگیرند که سبب آسیب و زیان می شوند. بنابراین راهکار هایی که در ادامه معرفی می شوند برای هر دو دسته حشرات و جانوران موذی می باشد که سبب بروز مشکلاتی برای دامدار می شوند.

  • استفاده از محافظ توری برای ورودی ها و همچنین استفاده از محافظ لوله برای جلوگیری از ورود موش از طریق سیستم فاضلاب و لوله کشی
  • جلوگیری از ایجاد لجن
  • استفاده از حمام کنه و گندزدایی چند وقت یکبار دام
  • استفاده از مواد ضد عفونی برای جایگاه دام
  • بهره گیری از سیستم تهویه مناسب
  • دفع ضایعات و آلودگی از محیط نگهداری
  • استفاده از گیاهان دور کننده حشرات همچون رزماری و اسطخودوس، تله صوتی و تله نوری و …

راهکار های دفع حشرات در دامداری در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه گردید تا از خرید سموم گران قیمت و خطرناک برای دام و همچنین آسیب های ناشی از حشرات و جانوران موذی که متوجه دام و انسان می شود در امان بمانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.