خصوصیات دام کردی
خصوصیات دام کردی

گوسفند کردی

نژاد گوسفند کردی یکی دیگر از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می‌باشد. که ما در این بخش از مطالب مربوط به سایت فروش گوسفند زنده شیپ 98 به بررسی و تحلیل بیشتر این نژاد خواهیم پرداخت. گوسفندان کردی یکی از برترین نژاد گوسفندان در ایران شناخته می‌شوند که دارای ویژگی‌های بسیار خاص ظاهری و بدنی هستند. در ادامه توضیحات کامل و جامعی در رابطه با این نژاد ارائه شده است تا بتوانید شناخت بیشتری از آن داشته باشید.

نژاد گوسفنده کردی

در ایران نژادهای مختلفی از گوسفند زنده داریم که هر کدام از این نژادها مختص یک منطقه هستند. و شرایط هر نژاد از نظر ظاهر و تیپ بدنی با یکدیگر کاملا متفاوت می‌باشد. دامداران بنا به موقعیت مکانی و اقلیمی که در آن هستند اقدام به خرید و نگهداری از نوع خاصی از گوسفندان که مطابق با شرایط آنان باشد می‌کنند از این رو سعی داریم در این بخش توضیحات کاملی در رابطه با یکی از پرجمعیت‌ترین گوسفندان نژاد ایرانی ارائه دهیم.  

قیمت روز دام کردی
قیمت روز دام کردی

گوسفند کردی در ایران به عنوان گوسفند گوشتی شناخته می‌شود. که دامداران برای پروار بندی و کشتار او این نوع گوسفند را پرورش می‌دهند. این نوع گوسفند همانطور که از اسم آن مشخص است، در مناطق غربی کشور، یعنی مناطق کرد نشین پرورش و نگهداری می‌شود. از نظر اندام و اندازه گوسفند نژاد کردی متوسط می‌باشد. که دارای گردن و دست و پای کشیده و زیبایی می‌باشد.

وجود ویژگی های متعدد که سبب افزایش بازدهی و سوددهی این نژاد شده، در کنار سازگاری این دام با شرایط مختلف سبب شده است تا در مناطق زیادی مورد پرورش و نگهداری واقع شود. دام های نژاد کردی را می توان از نظر خصوصیات و ویژگی بسیار نزدیک به دام افشاری دانست. مناطق و اقلیم هایی که هر دو نژاد در آن نگهداری می شوند نیز تقریبا مشابه و یکسان می باشند. 

گوسفند نژاد کردی

در این بین به خاطر شرایط مختلف آب و هوایی در مناطق غرب کشور که سازگار با گوسفند نژاد افشاری نیز می‌باشد دو نوع مدل از نژاد کردی موجود می‌باشد. که یک نوع نژاد کوهستانی گوسفند کردی می‌باشد. و نوع دیگر نژاد دشت این گوسفند است. که این دو نوع نیز از جهاتی با یکدیگر متفاوت هستند و دارای تغییرات خاصی می‌باشند.

البته وجود این دو نوع، مبنی بر وجود اختلاف و یا خوب بودن و بد بودن یک گونه و برتری یکی از آنها نمی باشد. چرا که این نوع دام به عنوان یکی از بهترین ها شناخته می شود. و در دو گونه ای که از این نژاد گرفته شده، نیز دارای مزایا و بازدهی های خاص خود هستند. 

گوسفندان نوع کردی
گوسفندان نوع کردی

گوسفند کوهستانی نژاد کردی

گوسفندهای نژاد کردی دارای شکل و شمایل خاصی هستند. در این بین در گوسفند کوهستانی کردی رنگ پشم گوسفندان به رنگ شکری است. که دست و پا و کله گوسفند به رنگ قهوه‌ای یا مشکی می‌باشد. این نوع گوسفند نژاد کردی دارای دنبه گرد مانندی می‌باشد. که در وسط دنبه شکاف و شیاری نیز واقع شده. در این نوع گوسفند کوهستان، میش‌ها فاقد شاخ هستند و قوچ نیز دارای شاخ تکمه‌ای می‌باشد. که در بعضی مواقع از این حالت خارج شده و اندازه شاخ یک مقدار رشد می‌کند.  

انواع فنوتیپ :

در میان گله های کوهستان، رنگ در سر و صورت می تواند متغیر باشد و نمونه های مختلفی از این نژاد دیده شود. در ادامه به معرفی برخی از فنوتیپ های این نوع می پردازیم:

  • پر: در این نوع سر و صورت سیاه می باشد. همچنین دست و پا سفید و گاها با لکه های سیاه دیده می شود. 
  • چار: در این گونه، دو طرف صورت به رنگ سیاه یا قرمز، پیشانی سفید، دست و پا سفید با لکه هایی مناسب دیده می شود. 
  • سور ( چرمک سور ) : در این نوع سر و صورت قرمز می باشد، همچنین دست و پا سفید می باشد و گاها نیز لکه های قرمز در آن مشاهده می شود. 
  • ژل یا عینکی : در این گونه دور پوزه و چشم و انتهای دو گوش به رنگ قهوه ‌ای یا سیاه مشاهده می شود.
خرید گوسفندان کردی
خرید گوسفندان کردی

گوسفند دشت کردی

نوع دیگر نژاد گوسفندان کردی که بیشتر در دشت‌های مناطق غربی ایران یافت می‌شود از ویژگی های خاصی برخوردار هستند. گوسفند دشت نژاد کردی نسبت به گوسفند کوهستانی از همین نژاد، دارای گوشت و وزن بیشتری می‌باشد. حتی میزان پشم این گوسفند نیز بیشتر است. رنگ پشم این نوع گوسفند نخودی تیره می‌باشد. همچنین سر، دست و پای گوسفند نژاد کردی دشت بدون مو و به رنگ قهوه‌ای می‌باشد. البته بره‌های این نوع گوسفند زمان تولد قهوه‌ای رنگ هستند. که با رشد و بزرگ شدن تغییر رنگ می‌دهند. همچنین دنبه های گوسفند دشت کردی گرد و جمع و جور تر می‌باشد. البته این نوع گوسفند بیشتر در مناطق شرق خراسان یافت می‌شود.

وزن 

گوسفند کردی در هر دوره از عمر خود دارای وزن خاصی می‌باشد. به این خاطر ما در این بخش به بررسی متوسط وزن گوسفند نژاد کردی خواهیم پرداخت. تا اطلاعات دقیقی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم. وزن تولد این نژاد چیزی در حدود 4/5 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن متوسط گوسفند زنده کردی بعد از شیر گیری حدود 21 کیلوگرم است. همچنین متوسط وزن گوسفند نر در بین 56 الی 64 کیلوگرم می‌باشد. و میانگین وزن گوسفند ماده آن در بین 50 الی 55 کیلو گرم است. در این بین وزن بنا به شرایط نگهداری و نوع غذای دام می‌تواند متغیر باشد. وزن پشم گوسفند بالغ از این نژاد نیز چیزی در حدود 2 الی 3 کیلوگرم می‌باشد.  

قیمت گوسفندان کردی
قیمت گوسفندان کردی

خرید گوسفند زنده کردی

امروزه بسیاری از دامداران و کسانی که به دنبال گوسفند زنده قربانی هستند. به خاطر کیفیت گوشت بالای گوسفند زنده کردی، به دنبال قربانی کردن و پرورش این نوع نژاد گوسفند هستند. به این خاطر مرکز فروش دام زنده شیپ98 برای رفع نیاز مشتریان خود به صورت عمده و خرده به عرضه گوسفند نژاد کردی می‌پردازد. تا شما بتوانید با تماس با شماره‌های داخل سایت نسبت به خرید گوسفند کردی اقدام کنید.

قیمت

قیمت گوسفند کردی در مناطق مختلف ایران بسیار متفاوت است. که شما می‌توانید در هر منطقه و شهرستان با مراجعه به بازارچه‌های عرضه گوسفند از قیمت گوسفند زنده کردی مطلع شوید. همچنین با تماس با مشاورین مرکز شیپ98 از قیمت گوسفند نژاد کردی در تهران و سایر شهرهای ایران باخبر شوید.

گوسفند کردی یکی از بهترین نژاد گوسفند در ایران می‌باشد. که ما در این مقاله به صورت دقیق و جامع، ویژگی‌های ظاهری و بدنی این گوسفند رو بررسی کردیم. تا اطلاعات دقیق و جامعی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.