جلوگیری از بروز زخم دهان گوسفند
جلوگیری از بروز زخم دهان گوسفند

علت ایجاد زخم دهان در دام

علت ایجاد زخم دهان در دام یکی دیگر از مقالات مهم در رابطه با پرورش گوسفند می‌باشد که در این بخش به بررسی دقیق آن می‌پردازیم. تا شما دامداران عزیز بتوانید با مطالعه آن بیشتر و بهتر با درمان زخم دهان دام آشنا شوید. زخم دهان در دام یکی از بیماری‌های رایج در بین انواع دام همچون گوسفند زنده می‌باشد. که این بیماری در دراز مدت باعث تلف شدن انواع گوسفند خواهد شد. به این خاطر شما باید با داشتن اطلاعاتی درباره درمان این بیماری از تلف شدن گله و دام خود جلوگیری کنید.

زخم دهان گوسفند

در گوسفندان و انواع دام زنده بیماری‌های بسیار متنوعی وجود دارد. که این نوع بیماری‌ها در بعضی از مواقع باعث تلف شدن دام زنده خواهند شد. به این خاطر شما با خواندن مقالات مختلفی درباره انواع بیماری گوسفندان و راه درمان آنها می‌توانید از تلف شدن گله دام خود جلوگیری کنید.

علت بروز زخم دهان گوسفند
علت بروز زخم دهان گوسفند

زخم دهان در دام یکی از بیماری‌های رایج و همه گیر در بین انواع گوسفندان می‌باشد. که شما می‌توانید با رسیدگی همیشگی و بازدید از دهان انواع دام، از وجود این بیماری انگل گونه با خبر شوید. و با اقدامات درمانی از رواج و گسترده شدن این نوع بیماری در گله جلوگیری کنید. در ادامه ما به صورت بسیار دقیق این نوع بیماری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علل ایجاد زخم دهان در گوسفندان

بروز زخم دهان در انواع دام می‌تواند علت‌های بسیار متفاوتی داشته باشد. اما یکی از علل اصلی ایجاد زخم دهان در گوسفندان کمبود ویتامین A و ویتامین C باشد. به این دلیل شما باید در نوبت‌های مختلف از طریق تزریق مولتی ویتامین را به بدن گوسفندان تزریق کنید. تا با مقاوم شدن بدن دام آنها مستعد بیماری‌های مختلفی مانند زخم دهان نباشند.

البته در این بین عواملی دیگری نیز باعث ایجاد زخم دهان در گوسفندان می‌شوند. که در این بین مسمومیت با اوره می‌تواند یکی از دلایل مهم دیگر زخم دهان در گوسفندان شود. البته بعضی از مواقع تب برفکی همراه با زخم دهان می‌باشد. به این خاطر شما با دیدن زخم در دهان دام باید فورا با دامپزشک تماس بگیرید. تا او بتواند با تجربیات و علم خود به راحتی تشخیص دهد که زخم دهان به چه دلیل بوده است.

زخم دهان در تب برفکی

یکی از بیماری‌های بسیار خطرناکی که در چندین سال اخیر بین گوسفندان و انسان مشترک بوده است، تب برفکی می‌باشد. از علائم بروز این نوع بیماری در دام، ایجاد زخم دهان می‌باشد. زخم دهان در بیماری تب برفکی با بروز وزیکول‌هایی ایجاد می‌شود، که باعث شکاف‌ها و پارگی‌هایی عمیق در دهان دام می‌شود. که گاهی به علت وخامت این پارگی‌ها گوسفند تلف خواهد شد. نکته دیگر در این باره درک این مسئله می‌باشد که بعد از مدتی این زخم‌ها به سم‌ها و پستان گوسفندان منتقل خواهد شد. بنابراین برای خرید دام زنده بهداشتی و سالم باید به این نکته توجه داشته باشید که دام مورد نظر عاری از هر گونه زخم باشد.

بیماری اوکتیما و زخم دهان

اکتیما نوعی ویروس نسبتا خطرناک می‌باشد. پاراپاکس ویروس از خانواده پاکس ویریده می باشد و معمولا باعث بیماری و ایجاد خراش در اطراف لب های دهان گوسفند می شود. و همین عامل باعث می شود تغذیه گوسفند دچار مشکل شود و دام نتواند به درستی و به مقدار مناسب تغذیه داشته باشد. زخم های ناحیه دهان ممکن است محلی برای تجمع مگس‌ها و بروز بیماری میاز شود، به همین دلیل شما باید فورا بعد از دیدن زخم دهان در گوسفند به درمان آن اقدام کنید.

درمان زخم دهان گوسفند و گوساله
درمان زخم دهان گوسفند و گوساله

نوع دیگری از بیماری زخم دهان که اغلب با نام‌های  پرولیفراتیو و تزایدی یا اصطلاحا گل کلمی شناخته می‌شوند. در اطراف دهان گوسفند ایجاد می‌شوند، که دلیل این نوع بیماری مکیدن پستان گوسفند توسط بره می‌باشد.

درمان زخم دهان دام

موضوع دیگری که ما باید به تحلیل آن بپردازیم، درمان زخم دهان دام و گوسفندان می‌باشد. در بعضی از مواقع بسیاری از دامداران از بنزین، روغن سوخته و بسیاری از موارد دیگر برای درمان زخم دهان استفاده می‌کنند. اما بهترین راه درمان این گونه بیماری اطلاع دادن به دامپزشک می‌باشد. زیرا آنان بر اساس تجربه و معلوماتی که دارند با تجویز دارو می‌توانند از گسترش بیماری زخم دهان در گوسفند و گله جلوگیری کنند.

آیا زخم دهان باعث کاهش وزن گوسفندان خواهد شد؟

در پاسخ به این سوال که آیا زخم دهان در وزن گوسفند زنده تاثیر خواهد شد؟ باید بگوییم که بله زخم دهان باعث کاهش شدید وزن گوسفندان خواهد شد. دلیل این امر نیز این مسئله می‌باشد که وقتی دهان گوسفند زخم می‌شود گوسفند دیگر قادر به خوردن علوفه نخواهد بود. و همین امر نیز باعث می‌شود تا در زمان کوتاهی وزن خود را از دست بدهد. و همچنین وقتی که گوسفندی که دچار زخم دهان می‌باشد به چرا و خوردن علف بپردازد، زخم دهان او گسترش پیدا می‌کند.

برای جلوگیری از بروز زخم دهان در گوسفندان چه باید کرد

برای جلوگیری از بروز و گسترش زخم دهان دام باید شما هر روز به چک کردن دهان گوسفندان بپردازید. تا با این کار اگر گوسفند و یا دامی دچار این بیماری شده بود. فورا او را درمان کنید و مانع از گسترش این بیماری در گله خود شوید.

در این مطلب علت ایجاد زخم دهان در دام ما به صورت کاملا اختصاصی به بررسی این موضوع پرداختیم. همچنین موضوع درمان زخم دهان دام را نیز مورد بررسی قرار دادیم تا شما دامداران عزیز بتوانید از این طریق اطلاعات دقیقی را به دست بیاورید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.