نژاد گوسفندان چند قلوزا
نژاد گوسفندان چند قلوزا

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

نژاد گوسفندان چند قلوزا در جهان بسیار زیاد می باشد. چند قلوزایی یکی از مهمترین مسائل مربوط به دامداری می باشد. فرقی نمی کند که نژاد گوسفند ایرانی یا خارجی باشد. در این مقاله به طور کامل قصد داریم در رابطه با قیمت گوسفند چند قلوزا و همچنین به معرفی بهترین نژاد برای زایش چند بره در یک زایش بپردازیم. تا دامدارانی که قصد خرید چنین دام هایی را دارند کاملا با این موضوع و مباحث مربوطه آشنا باشند. 

از آنجایی که دامداران همواره تمایل دارند تا تعداد گوسفندان گله خود را افزایش دهند یکی از بهترین و به صرفه ترین روش برای آنها خرید گوسفند چند قلوزا می باشد. چرا که با یک بار آبستن شدن چندین بره از همان نژاد زایش خواهد کرد. به همین دلیل اکثر آنها به دنبال این نژادها هستند.

بهترین گوسفند نژاد چند قلوزا

بهترین گوسفندان چند قلوزا ایرانی و خارجی

همانطور که قبلا در سایت مقالات مختلفی در رابطه با انواع نژاد دام زنده قرار داده بودیم، در این بخش قصد داریم به برخی از همین نژادهای چند قلوزا در دنیا اشاره کنیم. لازم به ذکر است که گاهی به دلیل بالا بودن قیمت گوسفندان با ویژگی چند قلوزایی، دامداران زیادی اقدام به لقاح مصنوعی، اجاره قوچ و …می کنند. با در نظر گرفتن این موضوع می توانید به راحتی از طریق لقاح مصنوعی قوچ یا میش چند قلوزا را یا یک گوسفند معمولی ترکیب کرد که حاصل تلاقی این دو می تواند چند بره زنده باشد.

بهترین نژاد های خارجی

در ادامه ابتدا قصد داریم بپردازیم به معرفی چند نوع از بهترین نژاد گوسفندان خارجی در دنیا که جزو محبوب ترین و برترین ها در کل جهان هستند. توجه داشته باشید که نژادهای چند قلوزا در دنیا بسیار زیاد می باشد، ما در این بخش تنها به بهترین موارد اشاره کرده ایم. همانطور که میدانید گوسفند یک حیوان اهلی بوده که از شیر ، پشم و گوشت آن استفاده می شود. بنابراین یکی از اهداف مهم دامداران برای پرورش گوسفند چند قلوزا مربوط به نژاد های گوشتی، پشمی و شیری می باشد.

گوسفند رومانف

گوسفند رومانوف جزو بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا می باشد. این دام رکورد 9 بره را در یک زایش برای خود ثبت کرده است. در بخش های قبلی در رابطه با این نژاد صحبت هایی داشتیم. اینکه زادگاه آن کجا بوده، و در چه کشورهایی پرورش داده می شود. می توانید برای کسب اطلاعات در رابطه با آن به لینک مربوطه در این بند مراجعه کنید. حداقل تعداد بره در هر زایش 2 الی 4 مورد می باشد. بیشترین تعداد 9 و کمتر از 7 بره در یک شکم را تجربه کرده است.

رومانف چند قلوزا

در حال حاضر این نژاد قیمت بسیار بالایی دارد و از طرفی هم به دلیل سنگین بودن قیمت رومانف، دامداران اقدام به اجاره قوچ رومانوف می کنند تا از این طریق بتوانند دیگر نژادها خود را آبستن کنند.

گوسفند سافولک

مورد بعدی مربوط به گوسفند سافولک می باشد که خود را در رده گوسفندان چند قلوزا قرار داده است. به جرات می توان گفت سافولک در تلاقی برخی نژاد بهترین بازخورد را داشته است. امروزه در سراسر دنیا این نژاد در حال پرورش و نگهداری می باشد. همچنین همانند مورد قبلی امکان لقاح مصنوعی در این گوسفند نیز وجود دارد. همانطور که در مقاله مربوط به جزئیات بیشتری در رابطه با این نژاد پرداخته ایم، مشخص شده که دارای ویژگی بسیار خوبی می باشد. جزو نژاد شیری و گوشتی محسوب شده و توان بدنی بسیار بالایی دارد.

گوسفند سافولک چند قلوزا

نکته مهم درباره این نژاد گوسفند چند قلوزا در دنیا مربوط به درصد چند قلوزا بودن آن می باشد. سافولک در این میان امتیاز 1.7 را برای درصد زایش چند بره به خود اختصاص داده است. بدین منظور که حاصل تلاقی این نژاد با سایر نژادها تنها 1.7 درصد ممکن است چند بره به دنیا بیاید.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

نکته مهم در رابطه با این موضوع مربوط به گوسفند نژاد شیری، گوشتی و پشمی می باشد. لازم است این موضوع را نیز بدانید که علاوه بر نژاد گوسفندان خارجی ، برخی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی نیز دارای ویژگی و خاصیت چند قلوزایی می باشند. در ادامه به چند مورد از بهترین نوع دام ایرانی برای پروار بندی اشاره خواهیم کرد.

گوسفند شال

یکی از نژاد های معروف و مرغوب ایرانی که بدون اصلاح زن و دستکاری نیز با داشتن ویژگی های مختلف در دسته گوسفندان برتر ایرانی قرار می گیرد، دام نژاد شال می باشد. این دام با درصد دو قلو زایی نزدیک به 40 درصد همواره از این حیث مورد توجه دامداران می باشد. در نظر گرفتن این نوع دام برای اصلاح ژن و افزایش درصد دو و چند قلو زایی می تواند یکی از برنامه های موفق برای افزایش بازدهی آن باشد. 

گوسفند کردی و مهربان 

 گوسفندان نژاد کردی و نژاد مهربان که هر دو نیز در جهت استفاده از گوشت پرورش داده می شوند نیز در دسته برترین چند قلو زا های ایرانی قرار می گیرند. درصد باروری به صورت دو قلو در این دو نژاد به صورت طبیعی 10 درصد می باشد که این مقدار با استفاده از راه ها و روش های موجود و پیشرفت تکنولوژی و دانش در زمینه دامداری می تواند بیشتر شود. 

گوسفند افشاری

در میان تمامی گوسفندان دنیا برخی نژادهای ایرانی نیز وجود دارند که ویژگی چندقلوزا بودن را دارند. یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی چند قلوزا مربوط به نژاد گوسفند افشاری می باشد. قبلا داخل سایت در رابطه با این نژاد ایرانی صحبت کرده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

میش و قوچ افشاری چند قلوزا

همچنین لازم است بدانید گوسفندان افشاری جزو بهترین نژاد ایرانی بوده و در سراسر ایران در حال پرورش و نگهداری می باشد. از این رو با داشتن شرایط بسیار عالی که شامل نژاد شیری، گوشتی و پشمی ، اکثر دامداران تعداد از این نوع نژاد را در گله های خود دارند.

معرفی تعداد بیشتر این نوع نژاد

در بالا اقدام به معرفی چند نژاد مختلف کردیم. اما لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که این نوع نژاد تنها به این چند مورد محدود نشده و تعداد آنها بسیار زیاد می باشد. ما سعی داریم در بازه زمانی های کوتاه این صفحه از سایت شیپ 98 را بروزرسانی کرده و انواع گوسفند نژاد چندقلوزا را به شما همراهان همیشگی معرفی کنیم.

قیمت گوسفند چند قلوزا

موضوع مهم دیگر مربوط به قیمت دام زنده چند قلوزا می باشد. در صورتی که شما قصد پرورش این نوع نژاد را دارید لازم است ابتدا جستجویی در رابطه با این نژادها داشته باشید. البته لازم است به این نکته هم توجه داشته باشید که ممکن است قیمت گوسفندان چند قلوزا ممکن است در برخی شهرها متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است حتما در شهر خود به محل خرید و فروش دام زنده مراجعه کنید.

بره چند قلوزا

نژاد بره چند قلوزا و ژن چند قلوزایی

افراد زیادی هستند که به جای خرید گوسفندان بالغ اقدام به خرید بره برای پرواربندی می کنند. با خرید بره نژاد چند قلوزا می تواند پس از گذشت دوره لازم اقدام به جفتگیری آن کنید. در مدت رشد سعی کنید به خوبی به تغذیه بره رسیدگی کنید. حتما قبل از جفتگیری اطلاعات لازم در رابطه با نژاد های مختلف که ویژگی چند قلوزا بودن را دارند، اطلاعات کافی بدست بیاورید. یا اگر افراد در نزدیکی شما این نوع نژادها پرورش می دهد می توانید از او در رابطه با موارد لازم سوال بپرسید.

ژن چند قلوزایی

در بخش های مختلف اشاره شد که به دلیل بالا بودن قیمت این نوع نژادها، هم در بین نژاد های ایرانی و خارجی، دامدان قادر به خرید تعداد زیادی از این دام ها نیستند. برخی دیگر از دامدارن اصلا توان خرید آن را ندارند. به همین دلیل از طریق برخی مراکز فروش ژن گوسفند چند قلوزا می توانند اقدام به خرید کنند. هم اکنون در ایران نیز لقاح مصنوعی صورت می گیرد که با قرار دادن ژن قوچ چند قلوزا در بدن میش نژاد دیگر، سبب آبستن شدن و داشتن چند بره در یک زایش، به چندین بره در همان زایش دست پیدا میکنند. به احتمال خیلی زیاد بره ها متولد شده دارای ژن چند قلوزا نیز باشند. از این رو به راحتی می توانید با این عمل با هزینه کم لقاح مصنوعی را انجام دهید.

خرید نژاد گوسفندان چندقلوزا

اگر با بررسی ویژگی های عالی این نوع دام تصمیم گرفته اید اقدام به پرواربندی گوسفند چندقلوزا خارجی و ایرانی کنید، لازم است به مراکز عرضه دام در استان و شهر خود مراجعه کنید.

حتما ببینید : آموزش دو قلو زایی گوسفندان به روش فلاشینگ 

توجه داشته باشید مجموعه گوسفند زنده شیپ 98 خدمات خرید و فروش گوسفندان چند قلوزا را ندارد. لطفا از طریق مراکز فروش دیگر اقدام کنید. این مقاله تنها جهت افزایش آگاهی شما در رابطه با گوسفندان نژاد قلوزا برای پرواربندی و افزایش گوسفندان گله برای شما عزیزان قرار داده ایم.

گوسفند با ژن چند قلوزایی

طرح توجیهی پرورش گوسفندان چند قلوزا 

طرح توجیهی تولید دام چند قلوزا در جهت سودآوری بیشتر و درآمد زایی برای دامداران ارائه شده است. تا طبق آن، با در نظر داشتن اقدامات و تمهیدات متنوعی، امکان تولد چندین بره در هر بار زایش برای گوسفندان از نژاد های مختلف فراهم شود. در سال های اخیر از سوی سازمان دامپزشکی و سایر مراجع مربوط به امر دامپروری در سطح کشور، همواره طرح های مختلفی برای اصلاح ژن گوسفندان ایرانی در راستای افزایش بازدهی تولید گوشت و شیر و همچنین تولید چندین بره در هر برا زایش ارائه شده است. 

در حال حاضر می توان از میان انبوه طرح هایی که برای نژاد های مختلف در نظر گرفته شده، به طرح اصلاح ژن گوسفند افشاری در جهت افزایش بازدهی تولید گوشت و همچنین افزایش درصد چند قلوزایی اشاره نمود. طرح های توجیهی با چشم انداز چندین ساله در نظر گرفته می شوند تا در نهایت دام هایی مرغوب با ژن خاص در اختیار دامدار برای بهره وری قرار داشته باشد. 

خرید و فروش

گوسفندان چند قلوزا در ایران و حتی کشورها خارجی که می توان گفت در کل دنیا دارای محبوبیت بسیاری می باشند. از این رو اکثرا افرادی که این نوع نژادها را دارند و در حال پرورش آنها هستند به ندرت اقدام به فروش نژاد گوسفند چندقلوزا مثل رومانف می کنند. البته برخی مراکز نیز وجود دارند که بره چند قلوزا را به فروش می رساند. یعنی شما می توانید به جای گوسفند بالغ، اقدام به خرید نژاد بره چند قلوزا کنید که حاصل تلاقی میش و قوچ با ویژگی و درصد مشخص چند قلوزایی می باشد.

2 نظرات

  1. سلام خدمت شما
    من به عنوان یک دامدار که چندین سال است در این زمینه فعالیت میکنم در بین همه موارد چندقلوزا مربوط به رومانف به عنوان یک نژاد خارجی و افشاری به عنوان نژاد ایرانی گزینه های خوبی هستند.
    کسانی که در این زمینه تخصص دارند لطفا تجربه هاشون رو در مورد دام دو قلو زا و چندقلو زا بنویسند.

    • با تشکر از انکه تجربه خوب خود را با دیگر همکاران خود به اشتراک گذاشته اید. همانطور که اشاره کردید این دو نژا جزو بهترین ها هستند.
      برای مطالعه اطلاعات بیشتر در رابطه با نژاد گوسفند رومانف چند قلوزا و همچنین گوسفند افشاری می توانید روی لینک درج شده کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.