گوسفند نژاد rambouillet
گوسفند نژاد rambouillet

گوسفند نژاد رامبویه Rambouillet

گوسفند نژاد رامبویه یکی از معروف‌ترین نژاد‌ها در بین گوسفندان می‌باشد که با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های مناسب و بازدهی بالا بسیار مورد توجه می‌باشد. نژاد گوسفندان Rambouillet در بین سایر نژاد‌های گوسفندان خارجی، یکی از بهترین‌ها تلقی می‌گردد که می‌تواند بازدهی و سود بسیار مناسبی برای دامدار به ارمغان بیاورد. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با انواع گوسفنده زنده از نژاد‌های مختلف به بررسی خصوصیات بیشتر این دام می‌پردازیم.

گوسفند رامبویه گوشتی – پشمی

تا کنون بسیاری از نژاد گوسفندان اعم از بهترین گوسفندان ایرانی و خارجی را خدمت شما عزیزان معرفی نموده‌ایم تا با هر گوسفند و خصوصیات هر نژاد آشنایی کاملی داشته باشید. در همین راستا برای کامل کردن آرشیو این بخش در این مقاله به معرفی گوسفند فرانسوی رامبویه می‌پردازیم که با داشتن خصوصیات منحصر بفرد و مناسب برای پرورش به یکی از پر جمعیت‌ترین نژاد‌های گوسفندان برای نگهداری تبدیل شده است.

خصوصیات قوچ رامبویه
خصوصیات قوچ رامبویه

این نژاد در دسته گوسفندان ریز پشم مرینوس قرار می‌گیرد. با توجه به وزن گیری سریع و همچنین تولید پشم مرغوب و زیاد در بازه زمانی کم، این گوسفند در دسته نژاد پشمی – گوشتی قرار می‌گیرد و از این نظر برای پرورش و نگهداری بسیار به صرفه است. استعداد وزن گیری و افزایش وزن در بازه زمانی کم سبب شده است تا این نژاد توسط بسیاری از دامداران غربی جهت پرورش مد نظر قرار گیرد.

خاستگاه و تاریخچه

همانطور که اشاره شد این نژاد از دسته گوسفند مرینوس که خود نژادی کاملا متفاوت و مجزا است مشتق شده است. گوسفندان مرینوس اسپانیایی نژادی مرغوب و با کیفیت هستند که گوسفند رامبویه نیز از آنها مشتق شده است. با آوردن نژاد مرینوس به کشور فرانسه و بروز تغییرات در نسل‌های بعدی این گوسفند، دام رامبویه به وجود آمده است که با نام گوسفند مرینوس فرانسوی و مرینوس رامبویه نیز شناخته می‌شود. جمعیت این نژاد به گونه‌ای افزایش یافته است که می‌توان گفت تا کنون نیمی از گوسفندان آمریکا از این نژاد به وجود آمده‌اند.

خصوصیات ظاهری

این نژاد همانطور که گفته شد در دسته گوسفندان گوشتی قرار می‌گیرد، بنابراین دارای وزن زیادی خواهند بود و از این رو جثه بزرگی را نیز دارند. به طوری که میش رامبویه به عنوان بزرگ‌ترین نژاد ماده ریز پشم شناخته می‌شود که در بیشتر مواقع فاقد شاخ می‌باشد. خصوصیات عالی این میش‌ها سبب شده است تا از آنها جهت تولید بره‌های دو رگه در سایر نژاد‌ها نیز استفاده شود. قوچ رامبویه به صورت عمومی اکثرا دارای شاخ هستند که به صورت مارپیچ و کهربایی رنگ هستند. رنگ این نژاد را می‌توان سفید در نظر داشت در حالی‌که در رنگ‌های دیگر نیز دیده می‌شوند، اما به صورت عمومی دارای رنگ سفید هستند.

گوسفند رامبویه فرانسوی
گوسفند رامبویه فرانسوی

خصوصیات تولیدی

علاوه بر تولید گوشت با کیفیت، که می‌تواند در مواردی برای ذبح و بهره وری از گوشت مورد استفاده قرار گیرد، این نژاد در تولید پشم خالص و مرغوب نیز نقش بسیار مهمی دارد. یکی از مرغوب‌ترین ریز پشم‌ متعلق به این نژاد می‌باشد که در صنایع و موارد مختلف کاربرد دارد. میزان رشد سالیانه پشم این نژاد حدود 9 الی 10 سانتی متر است که این میزان، رقم قابل توجهی برای این نژاد می‌باشد.

وزن گوسفند Rambouillet

وزن گیری در گوسفند نژاد رامبویه به سرعت انجام می‌گیرد به طوری که در مقایسه با سایر نژاد‌های مشابه این نژاد همواره دارای سرعت بیشتری در گرفتن وزن بوده است. متوسط وزن گوسفند زنده رامبویه را برای میش این نژاد می‌توان 70 الی 90 کیلوگرم در نظر داشت و متوسط وزن برای قوچ را نیز 115 الی 135 کیلوگرم در نظر داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *