قوچ رامنی
قوچ رامنی

گوسفند نژاد رامنی romney

گوسفند نژاد رامنی یکی از نژاد‌های برتر در بین انواع گوسفندان می‌باشد که می‌تواند با خصوصیات و ویژگی‌های متعدد خود سود زیادی برای دامداران به ارمغان بیاورد. اولین مشخصه برای توصیف خصوصیات این نژاد، این مورد می‌باشد که همه افراد این نژاد را با نام گوسفندی مقاوم در برابر انواع بیماری‌ها می‌دانند. بنابراین دامدارانی که قصد خرید گوسفند زنده و نگهداری در شرایط سخت و خاص را دارند می‌توانند این نژاد پر بازده را در انتخاب‌های خود جای دهند.

گوسفند رامنی

این دام یکی از گوسفندان متعلق به کشور انگلستان می‌باشد که خاستگاه اصلی آن منطقه رامنی مارش انگلستان می‌باشد. این نژاد با نام‌های دیگری از جمله گوسفند رامنی مارش و گوسفند کنت نیز نامیده می‌شود. همانطور که می‌دانید، بیماری‌ها یکی از مهمترین عوامل از بین رفتن دام زنده و حتی گله هستند، بنابراین دامداران باید همواره بهداشت و سلامت و موارد لازم برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها را برای انواع دام در نظر داشته باشند تا از بروز بیماری در دام و گله خود جلوگیری نمایند.

بره نژاد رامنی
بره نژاد رامنی

نکته قابل توجه در رابطه با گوسفند رامنی انگلیس این مورد می‌باشد که این دام در برابر انواع بیماری‌های دامی از قبیل کپلک کبدی، عفونت سم یا فوت رات، لنگش در گوسفندان و … بسیار مقاوم می‌باشد و کمتر دچار انواع بیماری می‌شود. با توجه به این خصوصیت می‌توان این دام را برای نگهداری در شرایط سخت و آب و هوا و اقلیم مختلف همچون مناطق بارانی و … پیشنهاد نمود چرا که دامی مقاوم در برابر عوامل و بیماری‌ها می‌باشد.

خصوصیات گوسفند romney

این گوسفندان از ابتدا در دسته گوسفندان پشمی قرار داشتند اما در قرن نوزدهم در جهت ارتقای ژن و بهره وری بیشتر از این دام، اقدام به تلفیق میش‌های این نژاد با قوچ لایسستر کردند که نتیجه آن تولید گوسفندانی با داشتن پشم مرغوب و با کیفیت در کنار گوشت با کیفیت بود. امروزه این دام را با نژاد گوشتی-پشمی می‌شناسند. که می‌تواند برای هر دو مورد بسیار سودآور باشد.

با توجه به اینکه این نژاد در دسته گوسفندان گوشتی نیز می‌باشد بنابراین متوسط وزن گوسفنده زنده رامنی نیز بالا می‌باشد. به گونه‌ای که وزن قوچ مربوطه بالغ بین 100 تا 130 کیلوگرم و وزن میش این نژاد در شرایط بلوغ بین 85 تا 100 کیلوگرم می‌باشد که این مقدار برای این نژاد بسیار عالی است و علاوه بر گوشت مرغوب، پشم زیاد و با کیفیتی نیز ارائه می‌دهد. ظرفیت تولید پشم در این نژاد نیز به طور متوسط سالانه 5 الی 6 کیلوگرم پشم مرغوب می‌باشد.

خصوصیات ظاهری

این نژاد فاقد شاخ هستند و سر شکل پهن دارد که تمام سر نیز پوشیده از پشم می‌باشد. دارای صورت پهنی نیز هستند که در قوچ این نژاد، صورت عضلانی می‌باشد. در هر دو جنس نر و ماده چشم‌های بزرگ و درخشان دیده می‌شود. گردن گوسفندان رامنی ضخیم و قوی می‌باشد. با توجه به تنومند بودن این نژاد، قسمت‌هایی همچون گردن و سینه و کپل و … پهن و قوی می‌باشند.

گوسفند نژاد رامنی به عنوان یکی از گوسفندان خارجی از دسته پشمی-گوشتی در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی و معرفی قرار گرفت. تا شما عزیزان در رابطه با انواع گوسفندان و نژاد‌های مختلف اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.