خرید دام سنگسری
خرید دام سنگسری

گوسفند سنگسری

گوسفند سنگسری به عنوان یکی از پربازده‌ترین گوسفندان ایرانی در بین انواع نژاد‌های موجود شناخته می‌شود که بنا به داشتن خصوصیات ظاهری مناسب و قوی بودن برای زندگی در شرایط سخت و حتی مناطق با اقلیم‌های مختلف نیز مناسب می‌باشد. توانایی تحمل شرایط مختلف در کنار مقاومت بالای این نژاد در برابر انواع بیماری‌ها سبب شده است تا به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین گوسفندان که نظر دامداران را به خود جلب می‌نماید شناخته شود، با ما همراه باشید تا ویژگی‌های بیشتری از این نژاد را بازگو کنیم.

گوسفند نژاد سنگسری

افرادی که به دنبال خرید گوسفند زنده جهت نگهداری و استفاده از محصولات آن هستند و حتی افرادی که به منظور بره گیری و حتی استفاده از گوشت گوسفند هستند بدون شک با نام گوسفنده سنگسری به عنوان یکی از برترین گوسفندان ایرانی روبرو خواهند شد. توانایی این نژاد در وزن گیری بالا و حفظ وزن و موارد دیگری نظیر داشتن ژن چندقلوزایی و … سبب شده است تا افراد زیادی حتی به منظور ذبح و استفاده از گوشت هم این نژاد را در نظر داشته باشند.

قیمت روز دام سنگسری
قیمت روز دام سنگسری

آن دسته از عزیزانی که به دنبال خرید گوشت سالم گوسفندی هستند می‌توانند این نژاد را به عنوان گوسفند گوشتی در نظر داشته باشند، چرا که میزان بازدهی گوشت نسبت به وزن در گوسفند سنگسری عالی است و همچنین میزان وجود چربی همراه گوشت بسیار کم است. با توجه به این خصوصیات و جزئیات ذکر شده باید به این موضوع پی برده باشید که این نژاد در دسته گوسفندان گوشتی قرار دارد.

یکی از انواع نژاد هایی که در بین خریداران بسیار محبوب می باشد، این نوع دام می باشد. اکثر مراکز عرضه دام در تهران و کرج، نسبت به خرید نژاد های معروف و به صرفه اقدام می کنند، که در این میان سنگسری یکی از بهترین انواع نژاد ها می باشد. مجموعه شیپ 98 به عنوان بزرگترین مرکز عرضه دام زنده در تهران و کرج همواره بنا به سلیقه های مختلف مشتریان، نسبت به ارائه انواع دام اقدام می نماید که در صورت تمایل می توانید نژاد دام مربوطه را نیز سفارش دهید.

زیست بوم

همانطور که در ابتدای مطلب ذکر شد، گوسفندان نژاد سنگسری اعم از میش سنگسری و قوچ سنگسری توانایی تحمل شرایط مختلف را دارند و به همین منظور در نقاط مختلفی از ایران نگهداری می‌شوند. زیست بوم اصلی این گوسفندان شهر سنگسر در شمال سمنان است که بهترین بازدهی را در این منطقه و با شرایط حاضر دارند. این نژاد برای ییلاق به مناطقی نظیر فیروزکوه، دماوند، شمیرانات و … برده می‌شوند و برای مناطق قشلاقی نیز کویر سمنان و یا ورامین برای چرا در نظر گرفته می‌شود. جمعیت تخمینی این نوع گوسفند را می‌توان 100 هزار راس در مناطق ذکر شده در نظر داشت.

ایل سنگسر که در این مناطق هستند بیشترین جمعیت از این گوسفند را نگهداری می کنند و علاوه بر تولید گوشت، در زمینه تولید لبنیات مختلف نیز از این نژاد استفاده می کنند. تولید انواع پنیر و روغن که در نوع خود بی نظیر هستند و دارای معروفیت بالایی در بین مصرف کنندگان هستند، از محصولات این نوع می باشد.

خصوصیات ظاهری و بدنی

در ابتدا برای تعریف خصوصیات بدنی و ظاهری گوسفندان سنگسری باید گفت که این نژاد رنگی بین قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره دارند و در مواردی نیز می‌توان این دام را در رنگ‌های کبود و نخودی نیز مشاهده کرد. این گوسفندان دارای جثه کوچکی نسبت به سایر گوسفندان نظیر گوسفند افشاری هستند و دارای پاچه‌های ظریف و نازکی هستند. دارای دنبه کوچکی می‌باشند و در بسیاری از موارد فاقد دنبالچه هستند. به صورت کلی در دام سنگسری در هر دو نوع ماده و نر یعنی میش و قوچ سنگسری شاخ دیده نمی‌شود اما در مواردی یک زائده کوچک در روی سر قوچ‌ها به عنوان شاخ وجود خواهد داشت.

مرکز فروش دام سنگسری
مرکز فروش دام سنگسری

وزن گوسفند سنگسری

وزن گوسفند زنده از نژاد سنگسری در این بخش خدمت شما ارائه می‌گردد تا با میانگین وزن این دام نیز آشنا شوید، وزن بره سنگسری هنگام تولد 2 الی 3 کیلوگرم می‌باشد، میانگین وزن زمان از شیرگیری بره‌ها حدود 24 کیلوگرم می‌باشد. وزن گوسفند بالغ سنگسر نیز چیزی بین 55 الی 60 کیلوگرم است که این وزن در مواردی برای قوچ بیشتر هم خواهد بود. مدت زمان شیردهی برای میش این نژاد حدود 60 روز است. و میزان تولید شیر در هر روز حدود 350 گرم است.

روزانه 150 گرم وزن به مقدار وزن اصلی دام در دوره پروار بندی اضافه می شود. بنابراین از این نظر برای نگه داری این نژاد در جهت پروار بندی، برنامه های مختلفی از سوی دامداران در نظر گرفته می شود. درصد لاشه گوسفند سنگسر 46 می باشد که مقدار خوبی برای گوسفندان ایرانی می باشد.

اصلاح نژاد

در راستای اصلاح نژاد دام ایرانی در سال های اخیر، دام سنگسری به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایران در این برنامه در نظر گرفته شده است. در چند سال اخیر اقدامات مختلفی برای اصلاح نژاد این دام در تحقیقات آزمایشگاهی و همچنین تحقیقات میدانی، با تلفیق این نژاد با سایرین صورت گرفته است. این نژاد درصد دوقلوزایی پایینی دارد و از این رو می توان با تقویت این بخش نیز، بر توانایی های آن افزود. در همین رابطه اقدامات مختلفی برای اصلاح نژاد از این نظر صورت گرفته است.

دام سنگسر
دام سنگسر

تلفیق این دام با نژاد گوسفند رومانف، می تواند زمینه تولید گوشت با کیفیت بیشتر و در عین حال، تولد چندین بره در هر بار زایش را منجر شود. در برخی از مناطق، این اقدام صورت گرفته است و در نهایت بره های حاصل از تلفیق این دو نژاد، بسیار با ارزش و گران بها هستند و دامداران زیادی تمایل به خرید این بره ها را دارند.

کیفیت پشم

پشم این نوع دام نیز در کنار شیر و گوشت آن در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر میزان تولید پشم توسط خود عشایر مورد استفاده قرار می گیرد. میانگین تولید سالانه هر راس بین 1 الی 2 کیلوگرم می باشد. قطر پشم در این نوع بین 27 الی 39 میکرون می باشد و طول دسته پشم ها 6 الی 21 سانتی متر است.

گوسفند سنگسری با داشتن خصوصیات منحصر بفرد نسبت به سایر گوسفندان در این بخش از سایت مرکز ارائه دام زنده در تهران ( شیپ98 ) به صورت برای شما عزیزان مورد بررسی قرار گرفت تا این نژاد را نیز در بین انتخاب‌های خود برای خرید دام زنده قرار دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.