خرید دام سنگسری
خرید دام سنگسری

گوسفند سنگسری

گوسفند سنگسری به عنوان یکی از پربازده‌ترین گوسفندان ایرانی در بین انواع نژاد‌های موجود شناخته می‌شود که بنا به داشتن خصوصیات ظاهری مناسب و قوی بودن برای زندگی در شرایط سخت و حتی مناطق با اقلیم‌های مختلف نیز مناسب می‌باشد. توانایی تحمل شرایط مختلف در کنار مقاومت بالای این نژاد در برابر انواع بیماری‌ها سبب شده است تا به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین گوسفندان که نظر دامداران را به خود جلب می‌نماید شناخته شود، با ما همراه باشید تا ویژگی‌های بیشتری از این نژاد را بازگو کنیم.

گوسفند نژاد سنگسری

افرادی که به دنبال خرید گوسفند زنده جهت نگهداری و استفاده از محصولات آن هستند و حتی افرادی که به منظور بره گیری و حتی استفاده از گوشت گوسفند هستند بدون شک با نام گوسفنده سنگسری به عنوان یکی از برترین گوسفندان ایرانی روبرو خواهند شد. توانایی این نژاد در وزن گیری بالا و حفظ وزن و موارد دیگری نظیر داشتن ژن چندقلوزایی و … سبب شده است تا افراد زیادی حتی به منظور ذبح و استفاده از گوشت هم این نژاد را در نظر داشته باشند.

قیمت روز دام سنگسری
قیمت روز دام سنگسری

آن دسته از عزیزانی که به دنبال خرید گوشت سالم گوسفندی هستند می‌توانند این نژاد را به عنوان گوسفند گوشتی در نظر داشته باشند، چرا که میزان بازدهی گوشت نسبت به وزن در گوسفند سنگسری عالی است و همچنین میزان وجود چربی همراه گوشت بسیار کم است. با توجه به این خصوصیات و جزئیات ذکر شده باید به این موضوع پی برده باشید که این نژاد در دسته گوسفندان گوشتی قرار دارد.

زیست بوم

همانطور که در ابتدای مطلب ذکر شد، گوسفندان نژاد سنگسری اعم از میش سنگسری و قوچ سنگسری توانایی تحمل شرایط مختلف را دارند و به همین منظور در نقاط مختلفی از ایران نگهداری می‌شوند. زیست بوم اصلی این گوسفندان شهر سنگسر در شمال سمنان است که بهترین بازدهی را در این منطقه و با شرایط حاضر دارند. این نژاد برای ییلاق به مناطقی نظیر فیروزکوه، دماوند، شمیرانات و … برده می‌شوند و برای مناطق قشلاقی نیز کویر سمنان و یا ورامین برای چرا در نظر گرفته می‌شود. جمعیت تخمینی این نوع گوسفند را می‌توان 100 هزار راس در مناطق ذکر شده در نظر داشت.

خصوصیات ظاهری و بدنی

در ابتدا برای تعریف خصوصیات بدنی و ظاهری گوسفندان سنگسری باید گفت که این نژاد رنگی بین قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره دارند و در مواردی نیز می‌توان این دام را در رنگ‌های کبود و نخودی نیز مشاهده کرد. این گوسفندان دارای جثه کوچکی نسبت به سایر گوسفندان نظیر گوسفند افشاری هستند و دارای پاچه‌های ظریف و نازکی هستند. دارای دنبه کوچکی می‌باشند و در بسیاری از موارد فاقد دنبالچه هستند. به صورت کلی در دام سنگسری در هر دو نوع ماده و نر یعنی میش و قوچ سنگسری شاخ دیده نمی‌شود اما در مواردی یک زائده کوچک در روی سر قوچ‌ها به عنوان شاخ وجود خواهد داشت.

مرکز فروش دام سنگسری
مرکز فروش دام سنگسری

وزن گوسفند سنگسری

وزن گوسفند زنده از نژاد سنگسری در این بخش خدمت شما ارائه می‌گردد تا با میانگین وزن این دام نیز آشنا شوید، وزن بره سنگسری هنگام تولد 2 الی 3 کیلوگرم می‌باشد، میانگین وزن زمان از شیرگیری بره‌ها حدود 24 کیلوگرم می‌باشد. وزن گوسفند بالغ سنگسر نیز چیزی بین 55 الی 60 کیلوگرم است که این وزن در مواردی برای قوچ بیشتر هم خواهد بود. مدت زمان شیردهی برای میش این نژاد حدود 60 روز است.

گوسفند سنگسری با داشتن خصوصیات منحصر بفرد نسبت به سایر گوسفندان در این بخش از سایت مرکز ارائه دام زنده در تهران ( شیپ98 ) به صورت برای شما عزیزان مورد بررسی قرار گرفت تا این نژاد را نیز در بین انتخاب‌های خود برای خرید دام زنده قرار دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *