قیمت روز گوسفند شال
قیمت روز گوسفند شال

گوسفند شال

گوسفند شال یکی از معروف‌ترین گوسفندان در بین نژاد‌های بومی در کشور می‌باشد که با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های متنوع و سازگار با بخشی از اقلیم آب و هوایی ایران در بخش‌های زیادی از کشور نگهداری می‌شود. گوسفندان شال همواره بازدهی خوب و مناسبی را برای دامداران داشته‌اند و سبب سوددهی برای این افراد بوده‌اند. علاوه بر این افرادی که قصد خرید گوسفنده زنده شال را نیز دارند تا برای استفاده از گوشت مرغوب آن دام را ذبح کنند نیز گوشت زیادی در مقابل وزن گوسفند به دست خواهند آورد.

بازدهی لاشه گوشت این نژاد به حدی زیاد می باشد که افراد به دنبال ذبح و استفاده از گوشت قرمز گوسفندی، تمایل زیادی به خرید این نوع دام دارند. همچنین جهت پروار بندی گوسفند شال و بهره وری از بره و … نیز بسیار مورد توجه می باشد. 

گوسفند نژاد شال

بدون شک یکی از به صرفه‌ترین گوسفندان در بین انواع نژاد گوسفندان ایرانی برای نگهداری و ذبح نژاد شال می‌باشد. تا کنون انواع مختلف گوسفندان را در وب سایت شیپ 98 معرفی کرده‌ایم و اکنون نیز سعی داریم یکی از گوسفندان پرجمعیت را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم. گوسفنده شال نیز همچون سایر نژاد‌ها برای بازدهی و سوددهی مناسب نیازمند در اختیار داشتن شرایط و محیط خاصی است.

دام شال قزوین
دام شال قزوین

همانطور که نژاد‌هایی نظیر گوسفند افشاری و … در آب و هوای خاصی همچون کوهستانی و در اقلیم برخی مناطق بهترین رشد و بازدهی را دارند، این نژاد نیز در محیط و شرایط خاصی بازدهی مناسب و قابل قبولی دارد. علاوه بر این یکی از گوسفندانی می‌باشد که با داشتن تفاوت‌های بسیار با سایر نژاد‌ها، مشخصه‌های بسیاری برای تشخیص دارد تا بتوانید این نوع گوسفند را شناسایی کنید که در ادامه به بررسی دقیق این خصوصیات و ویژگی‌ها می‌پردازیم.

ویژگی‌های بدنی گوسفند شال

در تعریف ویژگی‌ها اندامی گوسفندان شال اعم از میش شال و قوچ شال باید گفت که این گوسفندان در تیپ گوسفندان درشت جثه قرار می‌گیرند به گونه‌ای که سر و بدون طویل دارند. قد میش در این نژاد بین 72 تا 75 سانتی متر و در قوچ بین 75 تا 77 سانتی متر است. طول تنه میش بین 80 تا 85 سانتی متر و طول تنه قوچ بین 90 تا 105 سانتی متر است. 

درصد باروری در این نژاد بسیار زیاد می باشد به گونه ای که همواره تولید مثل های موفقی در این نوع دیده می شود. درصد دو قلو زایی در نژاد شال نیز را می توان مقدار متوسطی دانست. درصد دو قلو زایی در گوسفندان شال ایرانی را به صورت میانگین 35 درصد در نظر گرفته اند. 

خصوصیات ظاهری

گوسفندان شال در هنگام تولد دارای رنگ خاکستری تیره و حتی متمایل به سیاه هستند که با رشد بره و بالغ شدن این رنگ به رنگ شیری و خاکستری روشن تغییر پیدا می‌کند. در این نژاد محدب بودن بینی از نیم رخ کاملا مشهود است. منگوله‌هایی از زیر گوش و یا زیر گلو در این نژاد آویزان شده است. همچنین در بسیاری از گوسفندان شال اعم از میش و قوچ، لکه‌هایی بر روی پیشانی وجود دارد که گاها تا پشت سر نیز ادامه دارند.

خرید میش شال
خرید میش شال

گوسفند شال دارای گوش بزرگ و در عین حال افتاده و آویزان هستند. این گوسفندان در تولید پشم استعداد زیادی ندارند و در قسمت‌هایی فاقد پشم هستند به طوری که پوست بدن گوسفند در بخش‌هایی نظیر زیر شکم و دست و پا به طور واضح مشخص است. این نوع گوسفندان در هر دو جنس نر و ماده فاقد شاخ هستند و همچنین دارای دنبه بزرگی نیز هستند.

وزن

استعداد بالای این دام برای وزن گیری و افزایش وزن در کوتاه مدت سبب شده است تا یکی از سود آور ترین دام های ایرانی باشد که دامداران زیادی تمایل به نگهداری از آن داشته باشند. این نوع نژاد می تواند در صورت مهیا بودن شرایط و خوراک و جایگاه پرورش مناسب و بهره وری از ویتامین ها و مواد لازم، بسیار سریع وزن قابل توجهی به دست بیاورد. 

وزن بره شال در هنگام تولد بین 3 الی 3.5 کیلوگرم است و متوسط وزن گوسفند زنده شال بالغ نیز بین 70 تا 75 کیلوگرم است. همچنین این گوسفندان با توجه به میزان شیردهی بالا و همچنین وزن گیری عالی و سریع در دسته گوسفندان شیری – گوشتی قرار دارند.

بره پرواری شال 

وزن بره زنده شال در هنگام تولد بسیار مناسب می باشد. با توجه به اینکه این نوع گوسفندان در دسته گوشتی قرار دارند، بنابراین می توانند در مدت زمان کمی وزن خوبی کسب کنند. از این رو بهترین گزینه برای پروار بندی هستند که دامداران نیز با توجه به همین موضوع نسب به خرید بره هایی از این نژاد اقدام می کنند و با پروار بندی، نسبت به چاق کردن و افزایش وزن بره اقدام می کنند. فروش بره های این نژاد همواره سریع و راحت صورت می گیرد. چرا که یکی از بهترین نژاد هایی می باشند که هم برای ذبح هم برای پرورش مورد توجه قرار می گیرند. 

خرید و فروش گوسفندان شال 

با توجه به اینکه یکی از پر جمعیت ترین نژاد های حال حاضر کشور، که در مناطق مختلفی پرورش داده می شود، شال می باشد. بنابراین خرید و فروش این نژاد در سطح گسترده انجام می شود. به هر دو منظور ذبح و استفاده از گوشت و همچنین پرورش، نگهداری، بره زایی و … این دام معامله می گردد. خرید و فروش به صورت حضوری در میادین فروش دام صورت می گیرد. 

میش و بره شال
میش و بره شال

عزیزانی که به دنبال خرید یا فروش این نوع به صورت اینترنتی هستند نیز می توانند با اخذ اطلاعات لازم از فروشنده از قبیل وزن، رنگ، وضعیت سلامت، قیمت و … از ایمن بودن خرید خود اطمینان حاصل پیدا کنند تا در دام افراد سودجو و کلاهبردار نیفتند. در صورت انجام این نوع خرید، حتما عکس میش شال یا قوچ یا بره را قبل از خرید دریافت کنید. 

پیشنهاد می کنیم بخوانید : مقایسه گوسفند شال با افشار

زیست بوم

زیست بوم اصلی گوسفندان شال را می‌توان استان قزوین و شهرستان‌هایی نظیر بوئین زهرا و منطقه ای با اسم شال دانست. با توجه به محل اصلی پرورش این گوسفندان و همچنین خصوصیات فیزیکی و اندامی این دام باید گفت که به هیچ عنوان در مناطق سرد و کوهستانی بازدهی و رشد خوبی ندارند و برای این نواحی گوسفندانی نظیر گوسفند کردی و … مناسب هستند. مناطقی با آب و هوای متعادل و نزدیک به آب و هوای گرم می تواند برای پرورش این دام مناسب ترین گزینه باشد. 

جهت خرید گوسفند شال و اطلاع از قیمت روز گوسفنده زنده و همچنین کسب اطلاعات راجع به انواع نژاد گوسفندان می‌توانید از طریق شماره‌های داخل سایت با مشاورین مجموعه شیپ 98 در تماس باشید.

یک نظر

  1. حسن اسفندیاری

    سلام من ۱۰۰عددبره ریزشال میخوام ۷۰تاماده۳۰تانر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.