علائم آگالاکسی در انواع گوسفند
علائم آگالاکسی در انواع گوسفند

بیماری آگالاکسی در دام

بیماری آگالاکسی در دام یکی از بیماری‌های مشترک در بین گوسفند زنده و بز می‌باشد که سبب بروز مشکلات مختلفی برای دام خواهد شد. این بیماری یکی از بیماری‌های واگیردار و شایع در بین انواع دام می‌باشد که درصد تلفات آن نیز در صورت عدم پیشگیری و درمان صحیح بالا خواهد بود. بنابراین باید اطلاعات مناسبی در رابطه با این موضوع داشته باشید، در همین راستا در ادامه به ارائه اطلاعاتی در رابطه با این بیماری خواهیم پرداخت.

آگالاکسی در گوسفند و بز

این بیماری ممکن است در هر نوع دامی از هر نژادی و در هر سن و سالی رخ دهد و هر دو نوع بز و گوسفند را درگیر خواهد کرد. عامل اصلی بروز این بیماری میکروب مایکوپلاسما است که از طریق دستگاه گوارشی دام و یا نوک پستان وارد بدن می‌شود. با مبتلا شدن یک دام، به مرور این بیماری در بین تمام گله پخش خواهد شد و همه گوسفندان به آن مبتلا خواهند شد. از سایر عوامل انتقال این بیماری نیز می‌توان به شیردوشی گوسفندان در یک گله اشاره نمود.

درمان آگالاکسی گوسفند
درمان آگالاکسی گوسفند

با توجه به اینکه در صورت مبتلا شدن گله به این بیماری، درصدی بین 10 الی 30 درصد از گوسفندان تلف خواهند شد بنابراین بهتر است از ابتلای گوسفندان به بیماری آگالاکسی جلوگیری شود. میکروب مربوطه که عامل بروز این بیماری می‌باشد در شیر و ترشحات چشم و حتی مفاصل نیز تا مدت‌ها وجود خواهد داشت. عامل این بیماری بلافاصله بعد از ورود به بدن دام، وارد خون شده و قسمت‌های مختلف نظیر چشم و مفاصل و پستان را درگیر خواهد کرد.

علائم بیماری آگالاکسی در انواع دام

از جمله ابتدایی‌ترین علائم این بیماری می‌توان به تب شدید، کم اشتهایی و بی قراری و کاهش ترشح شیر در دام اشاره نمود. در صورت ابتلای دام، ترشحات چرکی بجای شیر از پستان خارج می‌شود و بعد از مدتی غدد پستان دام فیبروز شده و هیچ گونه ترشحی صورت نمی‌گیرد. بعد از گذشت این دوره، سایر علائم نظیر ضایعات چشمی و مفصلی و همچنین مشکل در راه رفتن و درد مفاصل و … به وجود خواهد آمد. همچنین این بیماری می‌تواند سبب مرگ بره و یا سقط جنین شود.

علاوه بر مشاهده این علائم که مبنی بر وجود و بروز این بیماری می‌باشد، راه‌های دیگری برای تشخیص آن وجود دارد که از جمله این موارد می‌توان به آزمایش ثبوت عناصر مکمل اشاره نمود که با آزمایش خون و برداشت بافت از پستان انجام می‌شود. در روش دیگری نیز انجام آزمایش الایزا برای شناخت دام‌های حامل بیماری انجام می‌پذیرد.

راه پیشگیری و درمان بیماری آگالاکسی

انجام واکسیناسیون مرتب دام مهمترین عامل در پیشگیری از بروز این بیماری می‌باشد، واکسن مربوطه حاوی میکروب ضعیف شده این بیماری به همراه ماده کمکی ساپونین است. با توجه به اینکه دام‌های جوان بیشتر در معرض این بیماری هستند بنابراین بهتر است که در سن 3 ماهگی و برای دو بار مرتب در طی دو هفته انجام گیرد.

درمان آگالاکسی بز
درمان آگالاکسی بز

تزریق این واکسن باید به صورت زیر جلدی باشد و در هر مرتبه به میزان یک میلی متر تزریق صورت گیرد. با توجه به اینکه ایمنی ایجاد شده توسط این واکسن 6 ماه می‌باشد. بنابراین باید واکسیناسیون دو بار در طول یک سال انجام پذیرد. در مورد میش‌های آبستن نیز بهتر است دو ماه قبل از زایش واکسن دریافت کنند.

در این مقاله به صورت کلی در رابطه با بیماری آگالاکسی در دام و راه درمان و … اطلاعاتی ارائه شد، برای درمان بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. در مواردی استفاده از تایلوزین یا اریترومایسین در درمان دام بسیار تاثیرگذار است. همچنین استفاده از داروی اکسی تتراسایکلین می‌تواند از شدت بیماری بکاهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.