سالم بودن قلب گوسفند
سالم بودن قلب گوسفند

روش های تشخیص سلامت قلب دام

قلب مهمترین عضو بدن می باشد که سلامت و کارکرد سایر اندام های بدن نیز مرتبط با کارکرد قلب می باشد. روش های تشخیص سلامت قلب دام باید در ابتدای تولد بره مورد دقت واقع شود تا در صورت بروز مشکل در کارکرد قلب دام، اقدامات لازم صورت بگیرد. بررسی سلامت قلب گوسفند زنده و گوساله زنده باید همواره توسط دامداران ارزیابی شود، اما چگونه ؟ در این بخش به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم ت پیرامون موضوع قلب دام و نحوه کارکرد و … اطلاعات مفیدی در اختیار داشته باشید.

بررسی سلامت قلب گوسفند

قلب در هر جانداری اعم از انسان و حیوانات در انواع مختلف، مهمترین وظیفه بدن یعنی پمپاژ خون به اندام های دیگر را بر عهده دارد. زنده بودن و کارکرد سایر اندام ها وابسته به نوع کارکرد قلب می باشد. در صورت بروز مشکل در کارکرد قلب، بدون شک سایر اندام ها نیز با چالش جدی روبرو خواهند شد. مکان اصلی قلب در انواع دام حفره صدری و در حد فاصل دنده های 3 تا 6 می باشد که صدای قلب در دام دو مرحله است. برای ارزیابی سالم بودن قلب گوسفند زنده باید این دو صدا مورد بررسی قرار بگیرد.

بیماری قلبی گوسفند

صدای اول قلب

صدای اول کمی بم، طولانی و بلند می باشد. این نوع صدا که با نام صدای اول نیز شناخته می شود را سیستولیک یا صدای عضلانی دریچه ای می گویند. قسمت بالایی بطن مکان اصلی شنیده شدن این صدا می باشد. انقباض بطن، انقباض میوکارد و بسته شدن دریچه های دهلیزی بطنی مجموعه فرآیند هایی هستند که با انجام آنها، این صدا شنیده می شود. وجود هر گونه ناهنجاری در صدا می تواند نشان از وجود اختلال و مشکل در قلب دام باشد.

صدای دوم قلب

صدای دوم قلب که با نام دیاستولیک یا دریچه ای شناخته می شود، نسبت به صدای اول کمی آهسته تر و کمتر است. با بسته شدن دریچه های سینی شکل در قلب دام این صدا تولید می شود. این صدا از قسمت بالایی قاعده قلب شنیده می شود. فاصله بین صدای اول تا دوم در مقایسه با شنیده شدن هر دوره صدا بسیار کوتاه تر می باشد. تولید مناسب این دو نوع صدا نشان از سالم بودن قلب دام می باشد.

تشخیص سالم بودن قلب گوسفندان

تنها راه تشخیص سالم بودن قلب دام برای دامدار، شنیدن صدای اول و دوم می باشد تا با توجه به میزان صدایی که می شنود، از کارکرد درست قلب مطمئن شود. لازمه تشخیص صدای درست و مناسب، شناخت انواع صدا های قلب ناشی از بستن و باز شدن دریچه ها می باشد که در ادامه به معرفی انواع دریچه قلبی می پردازیم:

  • دریچه سه بخشی : بخش راست، بین مفصل شانه و آرنج
  • دریچه دو بخشی : بخش چپ، پایین خط فرضی گذرنده از مفصل شانه
  • دریچه ششی : بخش چپ، وسط فاصله بین مفصل آرنج و شانه
  • دریچه آئورتی : بخش چپ، پایین خط فرضی گذرنده از مفصل شانه

بیماری های قلبی دام زنده

همانطور که انواع بیماری های قلبی برای انسان وجود دارد، برای دام نیز اعم از گوسفند و بز و گاو و … نیز موارد از ناهنجاری های قلبی وجود دارد. تشخیص بیماری های قلبی دام به صورت نهایی توسط دامپزشک تایید می شود. اما دامداران نیز می توانند با استفاده از راه هایی به وجود این نوع بیماری ها پی ببرند. در ادامه به بررسی دو بیماری رایج قلبی در بین دام ها می پردازیم.

تشخیص امراض قلب دام
تشخیص امراض قلب دام

بیماری مورمور

شنیده شدن صدا های اضافه، علاوه بر صدای اول و دوم قلب که توضیح داده شد، می تواند نشان از وجود بیماری مورمور باشد. مورمور ممکن است آندوکاردی یا پریکاردی باشد. کم خونی، خونریزی، آشفتگی جریان خون در اثر تنگ بودن یا بسته شدن دریچه قلب، مشکلات مادرزادی و تغذیه نامناسب می تواند از عوامل بروز این بیماری باشد.

بیماری تاکی کاردی

میزان ضربان قلب دام تعیین کننده وجود یا عدم وجود این بیماری می باشد. دقت داشته باشید که تعداد ضربان قلب در دام می تواند در زمان های مختلف، متغیر باشد. بهتر است سنجش تعداد ضربان را در هنگام استراحت انجام دهید. اگر تعداد ضربان از مقدار مشخص بیشتر و یا کمتر باشد نشان دهنده این است که عارضه قلبی وجود دارد. بیماری تاکی کاردی در گاو به دلیل عفونت سپتی سمی و یا نارسایی در گردش خون ایجاد می شود. تعداد ضربان قلب برای ابتلا به این بیماری بر اساس محدوده زیر مشخص می شود:

  • گاو بالغ، بیش از ۹۰ ضربه
  • گاو جوان، بیش از ۱۰۰ ضربه
  • گوساله، بیش از ۱۲۰ ضربه

روش های تشخیص سلامت قلب دام بر اساس معیار های مختلف در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه گردید تا بتوانید بر اساس اطلاعات و تجربیات خود به بررسی سالم بودن قلب دام زنده بپردازید و در صورت نیاز به اطلاع دامپزشک برسانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.