علائم میازیس در دام
علائم میازیس در دام

بیماری انگل مگس گوسفند ( میازیس ) و راه درمان

بیماری انگل مگس گوسفند که با نام بیماری میازیس در گوسفند نیز شناخته شده می باشد، یکی از انواع بیماری هایی است که می تواند زمینه بروز بیماری های عفونی در بخش تنفسی دام را به وجود بیاورد، بنابراین باید اقدامات لازم جهت پیشگیری و درمان این بیماری توسط دامدار در نظر گرفته شود. این نوع بیماری تقریبا در هر ناحیه و هر نوع اقلیمی بروز می کند، در همین رابطه باید دامداران اطلاعات لازم و آگاهی مورد نیاز را در رابطه با این نوع انگل داشته باشند تا از بروز تلفات در گله جلوگیری شود.

بیماری میازیس گوسفندان

ابتلای دام به برخی از بیماری ها می تواند خسارات جبران ناپذیری از جمله درگیر کردن تمام گله و در نهایت تلف شدن تعداد زیادی از گوسفندان شود، بنابراین باید همواره اقدامات نظارتی و بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها به کار گرفته شود. در همین رابطه بیماری میازیس یکی از امراض خطرناک برای دام می باشد که باید نسبت به پیشگیری و درمان آن اقدامات لازمه در نظر گرفته شود.

روش درمان میازیس گوسفند
روش درمان میازیس گوسفند

یکی از بیماری هایی که در صورت سرفه گوسفند می توان احتمال ابتلای دام به آن را در نظر داشت، بیماری میازیس دام زنده می باشد که زمینه بروز سرفه و عفونت در سیستم تنفسی دام را فراهم می آورد. در صورت سرفه کردن، اکثر افراد ذهنشان به سراغ بیماری هایی همچون سرماخوردگی و یا ذات الریه در گوسفند می رود. که در این رابطه باید گفت بیماری انگل مگس گوسفند نیز می تواند زمینه ساز بروز و ایجاد عارضه سرفه شود.

بیماری انگل مگس گوسفند

همانطور که گفته شد یکی از عوامل بروز سرفه در دام را می توان میازیس دانست که این سرفه ها را می توان از طریق پوشاندن سطح زخم با روغن پارافین و … درمان نمود. عامل اصلی بروز این بیماری نوعی انگل مگس گوسفندی به نام استروس اویس می باشد. ورود این انگل به بدن دام با ورود آن به بینی و تخمک گذاری در ناحیه سینوسی بینی آغاز می شود. این انگل در نواحی دیگر همچون چشم و گوش و بینی و دهان که دارای زخم های سطحی نیز باشند ورود پیدا می کند و زمینه ساز بروز سرفه و سایر عارضه های ناشی از ابتلای دام به این بیماری می شود.

علائم بیماری میازیس گوسفند

عمده علائم ابتلای دام به این بیماری را می توان در سرفه های مکرر خلاصه کرد، اما ممکن است علائم دیگری نیز در رابطه با این بیماری در دام بروز کند از جمله :

  • بروز مشکل تنفسی در دام
  • التهاب در ناحیه حلق
  • التهاب در تار های صوتی و تولید صدا های نا متعارف
  • آبریزش بینی
  • و …

راه های پیشگیری

یکی از راه های ورود این انگل به بدن دام از طریق زخم های سطحی می باشد. یکی از روش هایی که می تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد، پوشاندن زخم ها و ضد عفونی کردن انواع زخم حتی در حد سطحی در دام می باشد. همچنین رعایت اصول بهداشتی در نگهداری و محل پرورش دام می تواند در پیشگیری از این بیماری و سایر بیماری ها نیز موثر باشد.

سرفه در گوسفندان
سرفه در گوسفندان

درمان بیماری انگل مگس گوسفندان

در صورتی که تمامی علائم مربوط به این بیماری را در دام مشاهده کردید، سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنید. برای درمان می توانید در ابتدا تمامی زخم های سطحی بدن گوسفند را با روغن هایی همچون پارافین و یا مواد ضد عفونی مناسب بپوشانید. در ادامه می توانید لارو های مربوط به بیماری را از داخل زخم بیرون بکشید. ریختن روغن ولرم به داخل گلوی دام نیز می تواند سبب رهایی مخاط گلو از شر لارو های انگل شود. در صورت به کار بردن این روش ها و نتیجه نگرفتن نسبت به مشورت با دامپزشک خوب اقدام کنید.

خرید گوسفند سالم و بهداشتی

با توجه به اینکه امروزه دام ها زمینه ابتلا به انواع بیماری ها را دارند، خرید گوسفند سالم و بهداشتی برای خانوار و استفاده از گوشت سالم بسیار مورد اهمیت می باشد. در این رابطه، مجموعه شیپ 98 امکان خرید گوسفند زنده در تهران و کرج را برای شما عزیزان فراهم آورده است تا بتوانید از طریق تماس با این مجموعه، دام سالم و بهداشتی را تهیه نمایید و برای مصارف خود از این مورد استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.