میش سات دان
میش سات دان

گوسفند نژاد سات دان

گوسفند نژاد سات دان یکی از برترین و معروف‌ترین نژاد‌ها در بین انواع گوسفندان می‌باشد که با داشتن خصوصیات متعددی به عنوان دام محبوب و حتی صادراتی در نزد دامداران شناخته شده می‌باشد. گوسفندان سات دان می‌توانند با توجه به ژنتیک خاص و منحصر بفردی که دارند، در شرایط محیطی مناسب و در دسترس بودن موارد مورد نیاز برای رشد، سود زیادی را برای دامدار به ارمغان بیاورند. در این مقاله در ادامه معرفی انواع نژاد گوسفند در جهان به معرفی این دام می‌پردازیم.

گوسفند سات دان پشمی-گوشتی

همانطور که می‌دانید علاوه بر نژاد‌های مختلفی از گوسفندان که در ایران وجود دارد و با عنوان بهترین نژاد گوسفندان ایران شناخته می‌شوند، موارد متنوع دیگری نیز وجود دارند که در خارج از مرز‌های کشور نگهداری و پرورش داده می‌شوند و در مواردی حتی بهتر از نمونه‌های داخلی هستند. تا کنون بسیاری از انواع دام را مورد بررسی قرار داده‌ایم و در این مقاله نیز سعی داریم که شما را با یکی از انواع گوسفندان پشمی-گوشتی آشنا سازیم که بنا به داشتن خصوصیات متعدد، بسیار مورد توجه می‌باشد.

دام سات دان انگلستان
دام سات دان انگلستان

یکی از قدیمی‌ترین نژاد گوسفندان که با انتخاب در بین گله گوسفندان و پرورش صحیح و درست تثبیت شده و اکنون به عنوان یکی از پر بازده‌ترین نژاد‌ها شناخته شده می‌باشد، دام سات دان است. علاوه بر این نژاد، مطمئنا با نژاد‌هایی همچون گوسفند همشایر و گوسفند نژاد سافولک و … آشنا هستید. که نکته قابل توجه در رابطه با این دام این است که نظریه‌هایی مبنی بر تاثیر دام سات دان در تولید نژاد‌های نامبرده وجود دارد.

زیست بوم گوسفنده سات دان

این گوسفند از جمله دام‌های معروف کشور انگلستان می‌باشد که خاستگاه اصلی آن را می‌توان منطقه سات دان واقع در منطقه ساسکس در جنوب شرقی انگلستان است. انبوه گوسفندان موجود در این منطقه همواره در طول تاریخ به دلیل کیفیت بالای گوشت و تولید گوشت مرغوب معروفیت دارند. با توجه به آب و هوای موجود در این منطقه و شرایط محیطی، این نژاد از گوسفندان در برابر عوامل مختلف دارای مقاومت بالایی هستند.

وزن گوسفند southdown

این نژاد در دسته گوسفندان پشمی و گوشتی قرار دارند بنابراین با توجه به این موضوع، وزن بالایی به خود می‌گیرند. گوسفندان این نژاد دارای بدنی تنومند و قوی هستند و استعداد بالایی نیز در وزن گرفتن دارند به طوری که وزن قوچ سات دان بین 90 تا 120 کیلوگرم و وزن میش سات دان بین 60 تا 85 کیلوگرم است. بره‌ نژاد سات دان حاصل از آمیزش این نژاد، بره‌هایی با وزن بالا و ویژگی‌های مناسب هستند. قوچ‌های این نژاد به علت جثه کوچک برای جفت گیری مناسب نیستند بنابراین دامداران از قوچ سایر نژاد‌ها اغلب برای جفت گیری استفاده می‌کنند.

گوسفندان سات دان
گوسفندان سات دان

پشم نژاد سات داون

پشم این نژاد یکی از برترین و مرغوب‌ترین پشم‌ها برای استفاده در صنایع مختلف است. پشم کوتاه و متراکم و ظریف این دام برای مصارف مختلف کاربرد دارد. رنگ پشم در قسمت‌هایی صورت و گوش و ساق به رنگ خاکستری می‌باشد و در برخی گونه‌ها نیز به رنگ خاکستری روشن و قهوه‌ای روشن می‌باشد. پشم بدن نیز به رنگ سفید می‌باشد. میزان تولید پشم در این گوسفندان سالیانه 0.9 الی 1.8 کیلوگرم می‌باشد که درصد خلوص آن بین 45 تا 55 درصد می‌باشد.

خصوصیات

توانایی این نژاد در تولید شیر بسیار زیاد نمی‌باشد و میزان تولید شیر کمی دارند. درصد دوقلوزایی و چند قلوزایی در این نژاد نسبت به سایرین در حد متوسط می‌باشد. هر دو نوع قوچ و میش در این دام فاقد شاخ هستند. چشم‌های درشت و روشن و سر پهن و مسطح از جمله ویژگی‌های این دام می‌باشد. گوش‌ها با مو‌های کوتاه پوشیده شده است و دست و پا نیز در این نژاد کمی کوتاه و به سمت بیرون کشیده شده است.

در این مقاله به صورت کامل به معرفی گوسفند نژاد سات دان پرداختیم و خصوصیات و ویژگی‌های این دام را خدمت شما عزیزان بیان کردیم، در سایر مطالب میز انواع نژاد گوسفندان را معرفی کرده‌ایم و در ادامه مقالات نیز موارد دیگری را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.