تلف شدن بره
تلف شدن بره

علت مرگ ناگهانی گوسفندان و راه های پیشگیری

علت مرگ ناگهانی گوسفندان یکی از موضوعاتی است که قصد داریم تا در این بخش به بررسی دقیق تر آن بپردازیم تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همواره دامداران با موارد و اتفاقات مختلفی روبرو خواهند شد، یکی از این موارد می تواند مرگ ناگهانی دام باشد که این مورد تنها در اثر بروز بیماری هایی است که می توانند زمینه ساز مرگ دام شوند. اما چه بیماری هایی باعث بروز این مورد می شوند و راه پیشگیری از بروز این اتفاق چیست؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی موارد مرتبط به این موضوع بپردازیم.

دلیل مرگ ناگهانی دام زنده

مرگ ناگهانی دام بدون هیچ علت و دلیلی نیست و بدون شک بیماری پنهان یا بیماری مدت دار در دام وجود داشته است که سبب بروز این اتفاق شده است. به عنوان یک دامدار باید این موارد را در نظر داشته باشید تا شاهد مرگ ناگهانی گوسفندان خود نباشید و ضرر این اتفاق را به جان نخرید. در نظر داشتن مواردی که در ادامه ارائه می گردد می تواند به میزان قابل توجهی مرگ و میر ناشی از بیماری و تلف شدن را کاهش دهد.

دلایل مرگ دام به صورت ناگهانی
دلایل مرگ دام به صورت ناگهانی

در سایت شیپ 98 به بررسی بسیاری از بیماری های دامی پرداخته ایم و انواع امراض مربوط به دام را خدمت شما عزیزان معرفی کرده ایم، اما در این میان می توان دو بیماری را به عنوان عوامل بروز مرگ ناگهانی گوسفندان در نظر داشت که در هنگام تلف شدن دام به صورت ناگهانی، بیشتر موارد در اثر بروز این دو نوع بیماری می باشد. بیماری شاربن و بیماری آنتروتوکسمی می توانند در بروز این اتفاق بسیار موثر باشند.

بیماری آنتروتوکسمی

با توجه به میزان خطر این بیماری و درصد تلفات بالا باید در هنگام خرید بره زنده و گوسفند از سالم بودن آن و عدم ابتلای دام به این نوع بیماری اطمینان داشته باشید، درمان آنتروتوکسمی امری زمان بر و با احتمال صد درصدی نیست. بنابراین بهتر است از خرید چنین مواردی امتناع کنید. بیشتر مرگ بره ها در بدو تولد و تا چند هفته بعد از تولد نیز بر اثر این بیماری می باشد. اسهال خونی در بره و گوسفند در کنار درد شدید در شکم می تواند از علائم این بیماری باشد که در صورت کنترل نکردن موجب مرگ آن می شود.

در صورتی که بره و دام در اثر این بیماری تلف شوند مواردی نظیر به وجود آمدن مایع کاهی رنگ در دور قلب، وجود مایعات خونی در حفره بطن قلب، روده ها و همچنین دستگاه گوارشی پز از خون در جسد دیده می شود. در مقاله بیماری آنتروتوکسمی گوسفند و راه درمان توضیحات بیشتری در رابطه با این بیماری ارائه شده است تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به پیشگیری از این بیماری اقدام کنید.

بیماری شاربن

یکی از انواع بیماری هایی که سبب تلف شدن ناگهانی دام می شود، شاربن است که با بروز علائم خاصی می تواند در طی 1 الی 2 روز دام را در هر سن و از هر جنسیتی تلف کند. دفع شدن خون سیاه از منافذی همچون بینی، گوش و سایر منافذ می تواند از نشانه های ابتلای دام به این بیماری باشد. با توجه به احتمال انتقال این بیماری و میزان خطرناک بودن آن باید در صورت تلف شدن به دام دست نزنید و بری دفع و دفن کردن نیز از پوشش مناسب دستکش و … استفاده نمایید.

علت اصلی تلف شدن گوسفند
علت اصلی تلف شدن گوسفند

لازم به ذکر است که لاشه دام تلف شده با رعایت نکات بهداشتی برای فرد، باید در عمق دو متری خاک دفن شود. گوشت و جگر و پوست و … دامی که در اثر این بیماری تلف شده باشد، قابل استفاده نیست. سفت و خشک نشدن گوشت، متورم شدن طحال و از بین رفتن آن، ادرار تیره در صورت بررسی مثانه دام و … از جمله نشانه هایی است که در لاشه دام حاوی این بیماری دیده می شد.

در این بخش به صورت کامل به بررسی علل مرگ ناگهانی دام پرداختیم تا اطلاعات مناسبی در اختیار دامداران عزیز قرار بگیرد. جهت خرید دام زنده در تهران به صورت بهداشتی و سالم با مجوز های لازم، با شماره های موجود در سایت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.