گوسفند نژاد سافولک
گوسفند نژاد سافولک

گوسفند سافولک بهترین نژاد شیری و گوشتی

گوسفند نژاد سافولک یکی از بهترین نژادها برای مصرف شیر و گوشت می باشد. در اصل محل اصلی این نژاد را برخی کشور فرانسه و برخی دیگر شرق انگلستان می دانند. گوسفند سافولک به دلیل دارا بودن ویژگی های عالی یکی از بهترین گزینه ها برای پروار بندی می باشد. در مقاله پیش رویتان به طور کلی در رابطه با Suffolk sheep به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

لازم است بدانید که این نژاد از تلاقی میش های Norfolk و قوچ های Southdown به وجود آمده است. همچنین نکته حائز اهمیت این است که سافولک دارای توان تولیدی بیشتری نسبت به والدین خود می باشد.

پرورش سافولک در ایران
پرورش سافولک در ایران

معرفی والدین سافولک

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، حال جفت گیری دو نژاد Norfolk و Southdown سبب به وجود آمدن این نژاد اصیل شده است. گوسفند نژاد southdown بدون شاخ بوده و دارای رنگ تیره در پاها و صورت می باشد. همچنین جثه این نژاد بسیار بزرگ است اما از طرفی دارای استخوان ها کوچک و ریز می باشد. همچنین مورد بعدی کوچک بودن گردن آن می باشد . گوسفندان نژاد Norfolk جزو یکی از نژادهای وحشی با توان بالا می باشد. در حال حاضر جزو نژاد کمیاب محسوب می شود. نورفولک جزو گوسفندان پشمی بوده و دارای وزنی کم است. برخلاف ساوتداون هر دو جنس ماده و نر آن دارای شاخ می باشند.

ویژگی های ظاهری سافولک

از نظر ظاهری اگر بخواهید به ویژگی های آن بپردازیم می توان به رنگ سیاه پاها و سر آن اشاره کرد. ویژگی دیگر مربوط به وزن بالای آن می باشد که هدف اصلی از پرواربندی و پرورش گوسفند سافولک همین وزن بالای آن می باشد که دارای گوشت زیادی می باشد. بیشتر غذای مصرفی سافولک به موارد پروتئینی در بدن آن تبدیل می شود. همچنین جزو بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا نیز محسوب می شود.

آشنایی با گوسفند سافولک
آشنایی با گوسفند سافولک

وزن گوسفند سافولک (Suffolk)

بخش مهمی از این مقاله مربوط به وزن بره سافولک ، ماده و نر سافولک که همان میش و قوچ می باشد. در ادامه به طور کامل در رابطه با وزن و زمان شیرگیری بره ها توضیحات لازم را خدمت شما ارائه می دهیم. در رابطه با موضوع از شیرگیری لازم است بدانید که نرها در 35 کیلو گرمی و در بره ماده در وزن 32 کیلو گرم می باشد. همچنین میزان رشد در دوران قبل از شیرگیری بره نر چیزی حدود 335 گرم و ماده چیزی حدود 309 گرم افزایش وزن دارند.

حدود وزن بالغ مربوط به قوچ­ سافولک چیزی حدود ۱۱۳ الی ۱۵۹ کیلو گرم می باشد. و همچنین متوسط وزن میش­ سافولک چیزی حدود ۸۱ تا ۱۱۳ کیلو گرم می باشد. اگر بخواهیم به وزن پشم این نژاد هم اشاره ای داشته باشیم ، می توان گفت که چیزی حدود دو نیم تا سه نیم کیلوگرم دارای پشم می باشد. وزن بره نر هفتاد روزه در صورتی که تک قل باشد حدود 31 کیلو گرم است.

اهداف اصلاحی سافولک

یکی از دلایل اصلی اصلاح نژاد در این گوسفندان برای تولید گوشت می باشد. از طرفی هم به دلیل رشد و بلوغ زودرس بره های گوشتی که دارای چربی نسبتا کمی بوده و می توان گفت چربی اضافه ندارند. این نژاد استعداد بسیار بالایی در وزن گیری دارد. از طرفی هم دارای پشم بسیار مرغوب و خوبی می باشد که جزو یکی از اهداف پرورش محسوب می شود.

ویژگی های نژاد سافولک
ویژگی های نژاد سافولک

دلیل اصلی پرواربندی

مطمئنا با مطالعه توضیحات بالا متوجه شده اید که دلیل پروار و پرورش گوسفند نژاد سافولک چیست. همانطور که گفته شد سرعت رشد بسیار بالایی دارند و در مدت زمان کمی از نظر گوشتی نیز دارای رشد خوبی می باشند. از طرفی هم جزو بهترین نژاد گوسفندان شیری و گوسفندان چند قلوزا نیز می باشد. سایر ویژگی های عالی در این نژاد سبب شده است در مناطق مختلف دامداران اقدام به پرورش آن کنند. همچنین لازم است بدانید که عادت کردن این نژاد به هر نوع موقعیت جغرافیایی بسیار سریع اتفاق می افتد. پس در نتیجه می توان به راحتی در هر منطقه ای از آن استفاده کرد.

خرید و فروش گوسفند سافولک در ایران

هم اکنون در شهرهای مختلف ایران نژاد سافولک خرید و فروش می شود. توجه داشته باشید که مجموعه مرکز خرید گوسفند زنده شیپ 98 تنها گوسفندان مخصوص کشتار را برای فروش دارد. در این بخش هدف تنها معرفی و آشنایی شما با نژاد گوسفندان سافولک همراهان عزیز می باشد.

خرید و فروش بره ، میش و قوچ سافولک در ایران
خرید و فروش سافولک در ایران

ویژگی چند قلوزایی

گوسفند سافولک علاوه بر ویژگی های ظاهری و مزایای پروار بندی دارای قابلیت چند قلوزایی نیز می باشد. البته لازم است بدانید که درصد آن چیزی حدود 1.7 می باشد. در رابطه با این قابلیت نگاهی به مقاله معرفی گوسفند نژاد رومانف که دارای درصد چندقلوزایی بسیار بالایی می باشد نگاهی بیندازید. برخی مواقع بره دوقلوی سافولک بدنیا می آید و برخی مواقع تک قلو می باشد. این مورد هم یکی از دلایل مهم پرواربندی می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *