محل نگهداری دام زنده
محل نگهداری دام زنده

محل مناسب نگهداری گوسفندان

محل مناسب نگهداری گوسفندان، یکی از مباحثی می‌باشد که کسانی که تازه می‌خواهند وارد عرصه دامداری شوند باید به ان توجه داشته باشند. زیرا انواع دام‌ها بنا به نوع خصوصیاتی که دارند نیازمند محل مناسبی برای پرورش و نگهداری هستند. به این دلایل در این مقاله از سایت شیپ 98 به بررسی بهتر جایگاه مناسب برای نگهداری گوسفند زنده خواهیم پرداخت. تا با ارائه اطلاعات بسیار دقیق و جامعی درباره خصوصیات محل مناسب پرورش دام‌ها کمک بسیار شایانی به دامداران عزیز بکنیم.

انواع دام‌ها برای رشد و زندگی علاوه بر مراقبت‌های بسیار خاص نیازمند محل مناسبی برای نگهداری می‌باشند. تا به دور از هرگونه استرس، سرما، گرما، باران و برف بتوانند بهترین بازدهی ممکن را از خود به جای بگذارند.

محل مناسب برای نگهداری گوسفند
محل مناسب برای نگهداری گوسفند

جایگاه مناسب برای نگهداری گوسفند زنده

دامداران عزیز و همچنین کسانیکه می‌خواهند دامداری را شروع کنند باید ابتدا اطلاعات بسیار جامعی را درباره این کار داشته باشند. تا در صورت مواجه با هر موقعیت و مشکلی بتوانند با تصمیم درست، از مشکل پیش آمده به خوبی عبور کنند. به این خاطر شما باید اطلاعات دقیقی درباره مکان مناسب برای پرورش گوسفندان و انواع دام داشته باشید. تا با ایجاد یک محیط بسیار مناسب و بهداشتی بتوانید بدون دغدغه به پرورش و نگهداری تعداد بسیار زیادی گوسفند بپردازید.

زمانیکه شما بتوانید یک مکان بسیار مناسب برای نگهداری دام و گوسفند ایجاد کنید، مطمئن باشید به نتایج و بازدهی بسیار عالی دست پیدا خواهید کرد. به این دلایل ما در ادامه شرایط و خصوصیات یک مکان مناسب برای پرورش و نگهداری دام را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اهمیت مکان نگهداری گوسفندان در دامداری

برای دامداری اصولی که بر پایه پیشرفت بنا شده باشد، شما باید بتوانید فاکتورهای بسیار مهمی را در کنار یکدیگر قرار دهید تا به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید. دامداری در حال حاضر مانند گذشته نیست بلکه نیازمند اطلاعات و علم دامداری می‌باشد. شما باید در کنار استفاده از نژاد اصیل گوسفند زنده، علم دامداری و خوراک و علوفه غنی از یک جایگاه مناسب برای پرورش و نگهداری انواع دام استفاده کنید. تا بدون هیچ مشکلی و با رعایت قوانین و اصول مهم دامداری به سود و درآمد بسیار قابل توجهی در زمان کوتاهی دست پیدا کنید.

البته ایجاد مکان مناسب نگهداری گوسفند می‌تواند از چند جهت بر روی سلامت ظاهری و همچنین سلامت داخلی گوسفندان تاثیر داشته باشد. زمانی که گوسفندان در جای مناسب و با ابعاد مناسب قرار می‌گیرند بدون شک بهترین بازدهی ممکن را از خود به جای خواهند گذاشت. به این دلیل داشتن دامداری و مکان مناسب دامداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نگهداری گوسفند زنده
نگهداری گوسفند زنده

ساختمان محل نگهداری انواع دام

شما باید برای ساخت محل نگهداری گوسفندان و انواع دام اصول مختلفی را رعایت کنید. به این صورت که باید بر اساس ابعاد محل خود به خرید گوسفند زنده بپردازید، زیرا کم بودن گوسفند در محل نگهداری و همچنین زیاد بودن آنها می‌تواند مشکلات متعددی را به وجود بیاورد. همچنین باید سقف آنها دارای ارتفاع مناسب همراه با محل‌های تهویه هوا باشد، تا در تنفس حیوانات مشکلی پیش نیایید. همچنین وجود آخور‌ها یا همان محل‌های چرا مناسب و کافی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی تغذیه حیوانات داشته باشد.

به این خاطر باید جایگاه و مکان پرورش و نگهداری دام اصولی و بر اساس قواعد خاصی طراحی و ساخته شود. تا علاوه بر دام و حیوانات خود دامدار نیز دچار مشکلات و سختی نشود. البته در ادامه به صورت تخصصی به بررسی ویژگی‌های محل نگهداری انواع گوسفند خواهیم پرداخت. تا شما بیشتر با اصول ساخت چنین محل‌ها و بناهایی آشنا شوید.

ویژگی‌های مکان نگهداری انواع گوسفند

هر مکان و محیط نگهداری گوسفند و دام باید خصوصیات و ویژگی‌های بسیار خاصی داشته باشد. تا گوسفندان در برابر سرما، گرما، بارش‌های جوی و همچنین شب در امان باشند، و حیوانات وحشی نیز نتوانند به آنان صدمه برسانند. از جهات دیگر وقتی یک محل مناسب برای پرورش دام داشته باشید، قادر خواهید بود به راحتی به امور بهداشتی، رسیدگی و همچنین دادن علوفه و آب به آنها برسید.

 • در وهله اول باید مکان نگهداری دام از محل سکونت فاصله داشته باشد، تا بو و همچنین فضولات و صدا های حاصل از حیوانات باعث ناراحتی افراد دیگر نشود
 • فاصله دامداری نیز نباید با محل زندگی دامدار فاصله زیادی داشته باشد، که در زمینه رفت و آمد فرد دچار مشکلات زیادی شود
 • شما نباید زمینی را که نزدیک به زمین‌های کشاورزی می‌باشد برای دامداری انتخاب کنید، و همچنین از مکان‌هایی که احتمال وقوع سیل وجود دارد دور باشید
 • محل نگهداری باید بر اساس اصول مهندسی طراحی شده باشد، یعنی دربرابر انواع عوامل طبیعی مانند زلزله، سیل، باد و … در امان باشد
 • کف محل نگهداری گوسفند زنده باید مکم و غیر قابل نفوذ باشد، تا مشکلی برای دام ایجاد نشود
 • از تمامی فضاهای موجود در دامداری خود استفاده کنید، و مکان‌های مورد نیاز دام را درست کنید
 • باید حتما مکانی جدا را به عنوان اتاق زایشگاه برای گوسفندان خود در نظر داشته باشید، تا دام‌ها در محلی جدا و بهداشتی عمل زایمان را انجام دهند
 • تجهیزات لازم برای اطفای حریق را در محل‌های مختلف دامداری قرار دهید، تا در زمان وقوع آتش سوزی بتوانید با سرعت زیاد و زمان کوتاهی از گسترش آتش جلوگیری کنید
 • همچنین دیوارهای انباری و محل نگهداری خود را برای جلوگیری از نفوذ حشرات موذی عایق بندی کنید
 • محیط مناسب برای چرای گوسفند در نظر بگیرید
 • محیط و فضای جداگانه برای آشامیدن آب برای گله خود بسازید
جایگاه مناسب برای نگهداری دام
جایگاه مناسب برای نگهداری دام

انواع محل‌های نگهداری گوسفند در ایران

در حال حاضر در ایران و حتی در جهان روش‌های مختلف و جایگاه‌های مختلفی برای نگهداری گوسفند وجود دارد که هر کدام از آنها دارای خصوصیاتی هستند. و افراد بنا به شرایط خود یکی از این روش‌ها را برای نگهداری گوسفند در نظر خواهند گرفت.

روش سنتی یک نوع روش بسیار قدیمی می‌باشد، که بدون در نظر گرفتن بهداشت و تعداد گله خود افراد در ان تعداد زیادی گوسفند را نگهداری می‌کند. در این روش میزان درصد بیماری و همچنین مرگ و میر دام‌ها بسیار زیاد می‌باشد.

روش نوسازی شده در این روش محیط سنتی و قدیمی یک مقدار دچار تغییرات شده است و شکل و شمایل بهداشتی به خود گرفته است. . دامدار نیز بر اساس اطلاعات خود بر اساس تراکم فضا به نگهداری انواع دام خواهد پرداخت.

روش بهسازی شده در این روش بر اساس اصول و قواعد مدرن دامداری افراد مختلف به نگهداری و پرورش انواع نزاد گوسفند می‌پردازند. تا بتوانند در مدت زمان مشخص و کوتاهی به درامد مورد نظر خود دست پیدا کنند.

در این مقاله موضوع محل مناسب نگهداری گوسفندان را با تمام جزئیات مورد نقد و ارزیابی قرار دادیم. تا شما عزیزانی که می‌خواهید به تازگی دامداری را شروع کنید، یا به فکر نوسازی و بهسازی جایگاه خود هستید بتوانید اطلاعات بسیار دقیقی را به دست بیاورید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.