نحوه تولید نخ قالی از پشم
نحوه تولید نخ قالی از پشم

مراحل تبدیل پشم گوسفند به خامه قالی بافی

مراحل تبدیل پشم گوسفند به خامه قالی بافی یکی از مطالب و مقالاتی می‌باشد، که ما به بررسی و تحلیل جامع آن خواهیم پرداخت تا اطلاعات بسیار دقیقی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم. یکی از نیازهای اصلی انسان نیاز به پوشاک است، تا از این طریق بتوانند در برابر هوا و حوادث مختلف از بدن و سلامت فیزیکی خود محافظت کنند. در این بین مواد اولیه ساخت انواع لباس و محصولات دیگر نخ می‌باشد که از مو و پشم دام زنده به دست می‌آید. به این خاطر در این بخش از سایت شیپ 98 به بررسی بهتر این موضوع می‌پردازیم، تا شما بیشتر با مراحل این کار آشنا شوید.

مراحل تبدیل پشم به خامه

خامه یا همان نخ قالی بافی یکی از مواد اولیه ساخت قالی می‌باشد که دارای رنگ و نوع بسیار متفاوتی می‌باشد. در این بین ساخت خامه و نخ برای تهیه قالی بافی و همچنین نخ برای تولید پارچه دارای مراحل بسیار متفاوتی می‌باشد. به این خاطر در ادامه ما به صورت کاملا جامع و تخصصی به معرفی و بررسی تبدیل پشم دام به خامه می‌پردازیم. البته به این کار نیز نساجی می‌گویند که در گذشته افرادی از دست برای نساجی و تبدیل پشم به نخ استفاده می‌کردند ولی امروزه کارخانجات زیادی به وجود آمده‌اند که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته به کار تولید خامه و نخ مشغول هستند.

نحوه تولید نخ
نحوه تولید نخ

در این بین بنا به کیفیت و نوع پشم گوسفندان خامه و نخ‌های زیادی با کیفیت‌های متفاوتی تولید و ساخته می‌شوند. به این دلیل یکی از عوامل اصلی تولید نخ و خامه با کیفیت پشم با کیفیت و زیبا استفاده از پشم و موی عالی از گوسفندان می‌باشد. امروزه نژادهای پشمی زیادی وجود دارند که دامداران برای تولید پشم و فروش آنها به مراکز تولید نخ به نگهداری و پرورش آنها می‌پردازند، و با انجام پشم چینی در گوسفندان، پشم مورد نیاز خود را به دست می‌آورند.

انواع پشم گوسفندان

پشم گوسفندان نیز از درجه بندی و انواع مختلفی برخوردار می‌باشد، که هرکدام از آنها دارای ارزش و کیفیت خاصی به خود می‌باشند. به این صورت که از پشم با کیفیت و درجه یک می‌توان خامه قالی بافی و نخ بسیار خوب و با کیفیتی به دست آورد. و همچنین با استفاده از پشم گوسفند زنده درجه دو می‌توان یک نخ و خامه‌ای را به دست آورد که دارای کیفیت نسبتا پایینی می‌باشد. به این خاطر اگر دامدار بتواند به درستی از دام خود مراقبت کند و به خوراک و تغذیه آن توجه داشته باشد می‌تواند با فروش پشم درجه یک درآمد و سود قابل توجهی را نیز به دست بیاورد. در ادامه ما به صورت جزئی به معرفی انواع پشم گوسفندان خواهیم پرداخت.

  • پشم سفید درجه یک: این نوع پشم به موی بدن گوسفند بجز موی دست و پای گوسفندان تعلق می‌گیرد، که خامه و نخ با کیفیتی از آن به دست می‌آید ( همچون پشم گوسفند آواسی ).
  • پشم سفید درجه دو: این نوع کیفیت نیز به پشم و موی دست و پای گوسفندان اشاره می‌کند.
  • پشم الوان
  • پشم مشکی
  • پشم شکری

مراحل مختلف تبدیل پشم گوسفند به خامه

تبدیل پشم به نخ و خامه قالی بافی دارای مراحل مختلفی می‌باشد، که هر کدام از این مراحل دارای خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی نیز می‌باشد. ما در ادامه تمامی مراحل تولید پشم به خامه را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما عزیزان علاقه‌مند بیشتر با این کار آشنا شوید.

در مرحله اول باید دامداران با استفاده از تجربه خود به پشم چینی گوسفندان گله خود بپردازند. به این صورت که آنها قبل از این کار به گرده شوری گوسفندان گله خود می‌پردازند، به این صورت که دام‌های خود را از یک محلول آب و صابونی رد می‌کنند تا پشم گوسفندان به خوبی تمیز شود. بعد از پشم چینی گوسفندان، پشم آنها را از یکدیگر تفکیک می‌کنند، بعد از این کار با باز کردن بافت پشم‌ها و ریختن آنها بر روی دستگاهی به نام دوک به تولید پشم می‌پردازند.

تولید نخ از پشم با دستگاه
تولید نخ از پشم با دستگاه

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که دستگاه دوک روش سنتی و بسیار قدیمی می‌باشد، که الان افراد بسیار کمی از آن استفاده می‌کنند. امروز برای تولید نخ از پشم از دستگاه‌های بسیار پیشرفته و با کیفیتی استفاده می‌کنند. در این روش کاملا اتوماتیک از دستگاهی به نام کار دنیک یا کرمیل برای تولید انواع خامه و نخ استفاده می‌شود. به این صورت که پشم گوسفندان را همراه با آب و روغن مخصوصی داخل این دستگاه‌ها می‌ریزند و در آنجا فعل و انفعالاتی انجام می‌شود و پشم گوسفند به نخ با کیفیت تبدیل خواهد شد.

دلایل تولید خامه و نخ با کیفیت

یکی از دلایل اینکه نخ و خامه با کیفیت به دست می‌آید، پشم با کیفیتی است که از گوسفندان گرفته می‌شود. به این خاطر دامداران برای اینکه بتوانند به پشم بسیار خوب و با کیفیتی دست پیدا کنند باید به صوت اصولی از گوسفندان خود مراقبت کنند. به این صورت که شما هر چقدر به گوسفندان نژاد پشمی خود خوراک و غذای با کیفیت بدهید، پشم و موی با کیفیت و بهتری را به دست می‌آورند. به این دلیل شما باید با مطالعه اصول نگهداری انواع گوسفند بتوانید اطلاعات بسیار جامعی را به دست بیاورید، و در کار و کسب خود به نتایج و موفقیت‌های بسیار زیادی دست پیدا کنید.

در این مطلب مراحل تبدیل پشم گوسفند به خامه قالی بافی، ما به صورت جامع به بررسی و تحلیل این موضوع پرداختیم. به این خاطر شما عزیزان می‌توانید با مطالعه این مطلب بهتر و بیشتر با مراحل کار نساجی و تولید انواع نخ و خامه با خبر شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.