گاو بومی ایران
گاو بومی ایران

انواع نژاد گاو ایرانی با توضیحات کامل

گاو نیز همچون گوسفند یکی از جانداران موثر و مفید برای بقای آدمی محسوب می‌شود و میزان اهمیت برابری با سایر دام‌های موثر در زندگی انسان دارد. آشنایی با انواع گاو از جمله انواع نژاد گاو ایرانی یکی از مواردی است که برای هر دامدار و حتی افرادی که قصد خرید گاو و گوساله زنده دارند نیز لازم است. بنابراین علی رغم معرفی انواع گاو از نژاد‌های مختلف در سطح جهان در این بخش قصد داریم تا نژاد‌هایی که در ایران، جمعیت زیادی را شامل می‌شوند خدمت شما معرفی کنیم.

بهترین نژاد گاو در ایران

گاو‌ها نیز همچون گوسفندان بخش بزرگی از نیاز‌های انسان را برآورده می‌کنند. برای مثال گاو‌ها نیز در دسته‌های مختلف همچون گاو‌های گوشتی نظیر گاو سمینتال و نژاد‌های شیری همچون گاو هلشتاین و … دسته بندی می‌شوند و در مواردی در هر دو دسته قرار می‌گیرند. انواع نژاد‌ گاو‌ها می‌توانند در تولید شیر مورد نیاز انسان برای مصرف و حتی تولید گوشت با کیفیت نقش موثری داشته باشند و بخش بزرگی از این نیاز‌ها را برطرف نمایند و حتی در صورت ذبح نیز چرم و پوست آنها در مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

گاو‌های ایرانی
گاو‌های ایرانی

با توجه به اینکه تنها درصد بسیار کمی در حدود 1 الی 2 درصد از گاو‌ها قادر به دوقلوزایی هستند، بنابراین انتظار چند قلوزایی از گاو‌ها در نژاد‌های مختلف از جمله انواع گاو ایرانی بسیار کم است و بیشتر تمرکز روی تولید شیر و گوشت می‌باشد. وجود بهترین نژاد گوسفندان ایرانی با داشتن خصوصیات منحصر بفرد و قابل مقایسه با نژاد‌های معروف در جهان می‌تواند گواه مناسبی بر وجود نژاد‌های مناسب و پربازدهی از انواع گاو باشد که در ادامه به معرفی این موارد می‌پردازیم.

گاو تالشی

خاستگاه اصلی این نژاد را می‌توان منطقه تالش دانست، که علاوه بر این منطقه اکنون در سایر مناطقی نظیر بخش‌های دیگر استان گیلان تا استان اردبیل نیز پرورش داده می‌شود. این نژاد را می‌توان در دسته بندی گاو‌های شیری-گوشتی دانست که میزان تولید سالیانه شیر آنها و همچنین استعداد خاص در وزن گیری و تولید گوشت با کیفیت بی نظیر است.

رنگ گاو نژاد تالشی بین قرمز آجری تا سیاه می‌باشد که در اکثر موارد به هر دو رنگ دیده می‌شود. در مواردی نیز به رنگ زرد و سفید آهویی نیز دیده می‌شود. این گاو به طور متوسط در هر دوره شیردهی می‌تواند حدود 700 لیتر شیردهی داشته باشد و از این حیث در بین انواع نژاد‌ها در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

گاو سیستانی

این نژاد را می‌توان جزو گاو‌های گوشتی که می‌توانند وزن بالایی بگیرند دانست. میزان تولید شیر این نژاد کم می‌باشد و می‌توان جهت استفاده از گوشت و بهره وری از آن، به پرورش این نژاد مشغول شد. این نژاد استعداد بسیار خاصی در افزایش وزن دارد به طوری که روزانه قابلیت افزایش 1320 گرم وزن دارد. میزان تولید شیر در این نژاد در طول دوره شیردهی حدود 150 کیلوگرم می‌باشد. این مقدار در مقایسه با سایر نژاد‌ها همچون نژاد تالشی بسیار کم است.

گاو نژاد سیستانی
گاو نژاد سیستانی

گاو دشتیاری

نژاد گاو دشتیاری یکی از معروف‌ترین و پر سود‌ترین نژاد‌های گاو است که در داخل کشور پرورش داده می‌شود. این دام در دسته گوشتی-شیری قرار دارد و از این رو با داشتن جثه بزرگ و عالی می‌تواند مقدار گوشت بالا و با کیفیتی تولید نماید. همچنین این گاو می‌تواند در طول مدت دوره شیردهی حدود 950 الی 1000 لیتر شیر تولید نماید. که این مقدار بسیار عالی و سودآور است. رنگ قهوه‌ای سوخته و رنگ‌هایی بین سیاه، حنایی، طوسی و ابلق نیز در این نژاد دیده می‌شود.

گاو سرابی

یکی از پر جمعیت‌ترین نژاد در بین انواع نژاد گاو ایرانی و جزو دسته بهترین گاو‌های ایرانی، گاو سرابی می‌باشد. جمعیت این نژاد حدود 60 هزار راس در داخل کشور است که اکثرا در مناطق کوهستانی پراکنده شده‌اند. متوسط افزایش روزانه گاو سرابی حدود یک کیلوگرم می‌باشد و میزان تولید شیر در طول دوره شیردهی حدود 1500 لیتر می‌باشد که با توجه به این ارقام، این گاو در دسته شیری-گوشتی قرار دارد. رنگ این نژاد بین زرد روشن تا قهوه‌ای سوخته و دور چشم آنها رنگی بین سفید تا قهوه‌ای دارد. این نژاد را می‌توان برای مناطق کوهستانی انتخاب نمود، چرا که بازدهی فوق العاده‌ای در این مناطق دارند.

گاو نژاد سرابی
گاو نژاد سرابی

گاو نجدی

یکی دیگر از بهترین نژاد‌های گاو ایرانی را می‌توان گاو نجدی دانست. متوسط تولید شیر در این نژاد در طول دوره شیردهی برابر با 500 الی 800 کیلوگرم می‌باشد. افزایش وزن و استعداد بالای این گاو در وزن گیری و جثه بزرگ آن سبب شده است تا در دسته گاو‌های گوشتی-شیری قرار بگیرد. گاو نژاد نجدی بیشتر به صورت قرمز حنایی دیده می‌شود و در مناطقی نظیر خوزستان بیشتر دیده می‌شود.

گاو گلپایگانی

این نژاد یکی از برترین نژاد گاو در ایران می‌باشد که استعداد بسیار خوبی در تولید شیر و گوشت دارد به طوری که می‌تواند روزانه حدود 900 گرم وزن گرفته و مقدار تولید شیر در طول دوره شیردهی این نژاد حدود 600 لیتر می‌باشد. آن دسته از دامدارانی که به دنبال نژادی عالی جزو دسته شیری-گوشتی هستند، می‌توانند این گاو را در بین انتخاب‌های خود قرار دهند.

انواع نژاد گاو ایرانی شامل بهترین نژاد گاو ایرانی در دسته‌های مختلف در این مقاله خدمت شما عزیزان معرفی گردید. دوستان و عزیزانی که می‌خواهند نسبت به خرید گاو و گوساله ایرانی اقدام نمایند، می‌توانند این موارد را در بین انتخاب‌های خود داشته باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.