انگل ریوی گوسفندان
انگل ریوی گوسفندان

شناخت انواع انگل در گوسفندان

شناخت انواع انگل در گوسفندان یکی از مقالات و مطالب بسیار مفید در زمینه دامداری می‌باشد، که در آن ما به معرفی و بررسی چند انگل معروف و بیماری‌زا در بدن گوسفندان خواهیم پرداخت. در حال حاضر دامداری به این معنی نیست که شما با تهیه غذا و خوراک آنها به پرورش و نگهداری این نوع حیوانات بپردازید. بلکه باید اطلاعات جامعی درباره مسائل بهداشتی و مراقبتی آنها نیز داشته باشید، تا بتوانید به بهترین نتایج ممکن در این زمینه دست پیدا کنید. به این دلیل در این بخش از سایت شیپ98 به عرضه مطلب آشنایی با انگل‌های گوسفندان می‌پردازیم، تا اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار دامداران عزیز قرار دهیم.

انگل‌های بیماری‌زا در گوسفندان

دامداری به این معنی نیست که شما با تهیه انواع خوراک و غذا به پرورش و نگهداری از انواع دام بپردازید. بلکه شما برای دامداری باید اطلاعات بسیار جامعی درباره بهداشت و انواع بیماری‌های گوسفندان در اختیار داشته باشید. تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات در مواجهه با مشکلات مختلف دام به بهترین شکل ممکن برخورد کنید، و از ضرر مالی و جانی که می‌تواند گله شما را معرض خطر قرار دهد جلوگیری کنید. در این بین انگل‌ها یکی از عوامل اصلی ایجاد بیماری در انواع دام و گوسفند زنده هستند، که می‌توانند باعث بروز انواع بیماری داخلی و خارجی در حیوان شوند.

انواع انگل در دام زنده
انواع انگل در دام زنده

در این بین انگل‌های مختلفی وجود دارند، که هر کدام از آنها باعث بروز بیماری و مشکل خاصی در گوسفندان همچون بروز بیماری سنوروس سربرالیس گوسفند خواهد شد. البته شناخت علائم مربوط به هر بیماری کار بسیار سختی می‌باشد، که نیازمند تجربه بالا می‌باشد، اما ما در این بخش به بررسی علائم و خصوصیات انگل‌های بیماری‌زا در انواع دام خواهیم پرداخت. تا شما آشنایی بیشتری را در این باره به دست بیاورید و بتوانید در زمان مناسب به درمان بیماری گله و حیوانات خود بپردازید.

نحوه ابتلای انواع دام به بیماری‌های انگلی

تنها راه ورود انگل به بدن انواع گوسفندان از طریق دهان و بینی آنها می‌باشد. به این صورت که با چرای گوسفندان در مراتعی که خاک آن دارای انواع انگل هستند. این انگل‌های بیماری‌زا از طریق گیاه و علوفه وارد بدن گوسفند می‌شوند و با زندگی در بدن میزبان خود و آسیب رساندن به آن باعث بیماری در بدن حیوانات خواهند شد ( مشابه بیماری هیداتیدوز در دام )، در بعضی از اوقات نیز این انگل‌ها می‌تواند باعث تلف شدن گوسفندان خواهد شد. به این خاطر شما باید قبل از بردن حیوانات به مراتع مختلف از پاک بودن آنها مطمئن شوید تا با خیال راحت بتوانید به پرورش و نگهداری گله خود بپردازید.

آشنایی با انواع انگل‌های گوسفندان

همانطور که در بالا نیز گفتیم انگل‌های مختلفی وجود دارند، که هرکدام از آنها باعث بروز بیماری‌های خاصی در انواع حیوانات خواهند شد. به این دلیل در ادامه چند نوع انگل شایع و بیماری‌زا گوسفندان را به شما معرفی خواهیم کرد، تا شما با علائم این نوع بیماری‌ها آشنا شوید. این نوع انگل‌های شامل کپلک، تنیای روده و انگل‌های معدی و ریه می‌باشند، که در ادامه به بررسی جامع آنها می‌پردازیم.

انگل تنیای روده گوسفندان

یکی از انگل‌های شایع در بین گوسفندان و حتی سایر حیوانات انگل تنیای روده می‌باشد. این انگل از طریق علوفه وارد بدن میزبان خود خواهد شد و به روده حیوان می‌رسد و در این مکان به تخم ریزی و زیست می‌پردازد و بیماری‌های متنوعی را به وجود خواهد آورد. علائم وجود چنین انگلی در بدن حیوانات اسهال، درد شدید شکم و همچنین لاغری بیش از حد گوسفند است. که دلیل لاغر بودن گوسفند این امر است که مواد غذایی که گوسفند خورده است را این انگل‌ها استفاده می‌کنند.

علائم وجود انگل دامی
علائم وجود انگل دامی

البته راه از بین بردن این انگل در بدن حیوانات داروی ضد انگل می‌باشد که بهترین زمان مصرف، اواخر خرداد ماه می‌باشد. اگر این انگل دوباره از بین نرفت و در داخل شکم دام ماند دو هفته دیگر نیز باید به گوسفند داروی ضد انگل بدهید، تا تمامی انگل‌ها از بین بروند.

انگل کپلک داخل بدن انواع دام

یک دیگر از انگل‌های بیماری‌زا در بین انواع دام، کپلک می‌باشد که به داخل بدن میزبان می‌رود و باعث بروز بیماری خواهد شد. این انگل اغلب در داخل کبد ( جگر سیاه ) گوسفند ایجاد خواهد شد، و از علائم وجود این انگل در داخل بدن حیوان لاغری، تورم زیر گلو، ضعف بدنی، ریزش مو و همچنین کم خونی گوسفند زنده می‌باشد. این انگل در بعضی از مواقع باعث تلف شدن دام‌های شما نیز خواهد شد، به این خاطر شما باید قبل از پروار بندی گله ، به گوسفندان پرواری داروی ضد کپلک بدهید. تا با این کار از بروز چنین بیماری در گله خود جلوگیری کنید.

انگل‌های معدی و ریوی گوسفندان

انگل‌های معدی و ریوی از نوع استرونژیلوس‌ها می‌باشند که علائم بسیار زیادی را همچون مشکلات تنفسی، لاغری، ضعف بدنی، اسهال سیاه و قهوه‌ای و همچنین شکستگی مو و پشم حیوانات را به دنبال خواهد داشت. این انگل‌ها اغلب در مناطق شمالی ایران و مناطقی که بارش باران در طول سال بسیار زیاد است وجود دارد، و از طریق خوراک وارد بدن و ریه حیوانات خواهد شد. برای از بین بردن این نوع انگل خطرناک که می‌تواند باعث تلف شدن گوسفندان شود شما باید از داروهای ضد انگل استفاده کنید.

انگل‌های خارجی بدن گوسفندان

علاوه بر وجود انگل‌های داخلی بدن، انگل‌های بیرونی و خارجی بدن حیوانات همچون شپش و کنه وجود دارند. که با چسبیدن به بدن حیوانات و وارد شدن به بدن آنها باعث بروز بیماری‌های مختلفی در گوسفندان خواهند شد. در این بین وجود کنه بر روی بدن حیوانات در بعضی اوقات که دامدار مراقبت‌های لازم را انجام ندهد باعث تلف شدن گوسفند خواهند شد. به این خاطر شما برای از بین بردن این انگل‌ها باید از حمام‌های ضد کنه و حمام‌های دارویی مختلف استفاده کنید.

انواع انگل در نژاد گوسفندان
انواع انگل در نژاد گوسفندان

به این خاطر توصیه ما به شما دامداران این مسئله می‌باشد که بعد از پشم چینی شما حیوانات را به حمام ضد انگل ببرید، تا از این طریق انگل‌های خارجی بدن گوسفندان را از بین ببرید. شما برای این کار می‌توانید از محلول‌های حشره کش و فسفر دار استفاده کنید.

جلوگیری از ابتلای گوسفندان به انگل

در این بین مراقبت‌ها و راه‌هایی وجود دارد که شما با رعایت آنها خواهید توانست از ابتلای گوسفندان خود به انواع انگل جلوگیری کنید. به این خاطر ما برای بالا بردن اطلاعات دامداری شما در ادامه به معرفی چند روش جلوگیری از ابتلا به انگل در گوسفندان خواهیم پرداخت.

  • تمیز کردن و ضد عفونی کردن آبشخور و آخور گوسفندان
  • نگهداری و پرورش تعداد مناسبی از گوسفندان
  • دادن داروهای ضد انگل دو هفته قبل از بردن آنها به مراتع
  • بعد از آوردن آنها از چرا داروی ضد انگل را به گوسفندان خود بدهید
  • گوسفندان خود را در ماه‌های دوم و سوم واکسیناسیون نکنید

شناخت انواع انگل در گوسفندان یکی از مطالبی می‌باشد که باید دامداران حتما به مطالعه آن بپردازند، تا از این طریق بتوانند اطلاعاتی درباره انواع بیماری گوسفندان به دست بیاورند. همچنین آنها می‌توانند با شناخت انواع انگل و علائم آن به مراقبت بهتر از گله گوسفندان خود بپردازند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.