وزن گوسفندان نژاد ایرانی
وزن گوسفندان نژاد ایرانی

وزن گوسفند زنده

وزن گوسفند زنده یکی دیگر از مباحثی می‌باشد که ما در سایت شیپ98 به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت. تا اطلاعات بسیار دقیق و جامعی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم. گوسفند زنده و بره زنده از نظر شکل و اندام بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. به این خاطر وزن گوسفنده زنده و وزن بره زنده با یکدیگر بسیار متفاوت است، که در همین رابطه در ادامه به ارائه توضیحات مختصری پیرامون این موضوع می‌پردازیم.

متوسط وزن گوسفند زنده

وزن میانگین گوسفند زنده در حال حاضر بر اساس معیارهای مختلفی مانند نژاد گوسفند،محل نگهداری، غذای دام و … سنجیده می‌شود. به این خاطر ما در ادامه سعی می‌کنیم تا اطلاعات بسیار دقیق و کاملی را درباره وزن نژادهای مختلف گوسفند زنده در اختیار شما قرار دهیم. تا شما عزیزان علاقه‌مند به دامداری، و همچنین کسانی که به دنبال ذبح و قربانی گوسفند زنده و بره زنده هستند بتوانند در این رابطه اطلاعات جامعی را به دست بیاورند.

وزن گوسفند ایرانی
وزن گوسفند ایرانی

گوسفند زنده

قبل از اینکه ما در ادامه مطلب وزن دام زنده بر اساس نوع نژاد گوسفند و بره به بررسی وزن انواع گوسفند و بره زنده بپردازیم. تعریفی جامع و اندک از گوسفند در اختیار شما قرار می‌دهیم، تا شما در این باره اطلاعات جامعی را به دست بیاورید. گوسفند به عنوان اولین حیوان اهلی در تاریخ شناخته می‌شود. که انسان‌ها از تمامی محصولات لبنی و گوشتی آن استفاده می‌کنند. اگر شما با دقت نگاه کنید خواهید فهمید که هیچ یک از اعضا گوسفند زنده همچون حیوانات حلال گوشت دیگری نظیر گوساله و گاو زنده دور ریختنی نیست. و دارای کاربری خوراکی، صنعتی و دارویی می‌باشد.

به طور مثال از گوشت گوسفند زنده به عنوان خوراک و غذا استفاده می‌شود. که با نام گوشت قرمز نیز شناخته می‌شود. و حامل مقدار پروتئین بسیار بالایی می‌باشد که این نوع گوشت جایگاه خاصی در سبد غذایی انسان‌ها دارد. همچنین پشم گوسفند در صنایع مختلف مانند ریسندگی، نخ بافی و … کاربرد فراوانی دارد. که این امور نشان دهنده گوسفند زنده می‌باشد.

وزن متوسط گوسفند زنده

در ایران نژادهای مختلف گوسفند و بره زنده وجود دارد. که هر کدام از این نژادها دارای وزن و ویژگی بسیار خاصی می‌باشند. در ادامه این بخش به صورت تخصصی و کامل به بررسی متوسط وزن نژادهای مختلف گوسفند زنده می‌پردازیم. تا اطلاعات بسیار خوبی را خدمت شما عرضه کنیم. همچنین شما می‌توانید با تماس با شماره‌های از وزن متوسط گوسفند زنده اطلاع حاصل نمایید.

وزن دام زنده
وزن دام زنده

وزن گوسفند بختیاری

گوسفند زنده بختیاری نوعی دیگر از نژاد گوسفند می‌باشد. در این بین نیز وزن نژاد گوسفند بختیاری نر شش ماهه چیزی حدود 40 الی 42 کیلوگرم می‌باشد. و وزن دام ماده بختیاری ماده چیزی در حدود 35 الی 37 کیلوگرم می‌باشد. وزن متوسط گوسفند بالغ نر بختیار نیز در حدود 75 الی 77 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن متوسط گوسفند ماده بختیاری بالغ در حدود 55 الی 58 کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن نژاد کردی

نژاد گوسفند زنده کردی نیز یکی دیگر از نژادهای گوسفند می‌باشد. که ما در این مطلب به بررسی متوسط وزن گوسفند زنده کردی خواهیم پرداخت تا اطلاعات دقیقی را درباره وزن دام کردی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که از نام این گوسفند پیدا است نژاد این گوسفند مربوط به مناطق غربی کشور و استان‌های کورد نشین می‌باشد. که این نژاد بر اساس آب و هوا و شرایط زندگی دارای ویژگی های خاصی هستند.

وزن متوسط گوسفند نر کردی شش ماهه چیزی در حدود 31 الی 33 کیلوگرم می‌باشد. و میانگین وزن ماده کردی شش ماهه چیزی در حدود 29 الی 30 کیلوگرم می‌باشد. میانگین وزن نژاد نر کردی بالغ 50 الی 53 کیلوگرم می‌باشد. همچنین متوسط وزن ماده کردی بالغ در بین 39 الی 41 کیلوگرم می‌باشد.

وزن نژاد گوسفند مهربانی

نژاد گوسفند زنده مهربانی یکی از کمیاب‌ترین نژادهای گوسفند در ایران می‌باشد. که دارای گوشت با کیفیت و خوشمزه‌ای هست. به این خاطر ما در این مطلب متوسط وزن گوسفند زنده به بررسی وزن نژاد مهربانی به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی خواهیم پرداخت. میانگین وزن نژاد نر مهربانی شش ماهه 33 الی 36 کیلوگرم می‌باشد. و وزن متوسط گوسفند ماده مهربانی شش ماهه در بین 25 الی 27 کیلوگرم است. همچنین متوسط وزن دام نر مهربانی بالغ چیزی در حدود 65 الی 69 کیلوگرم می‌باشد. و وزن  ماده مهربانی بالغ 53 الی 55 کیلوگرم است.

وزن نژاد مهربانی
وزن نژاد مهربانی

متوسط وزن دام فراهانی

وزن نژاد نر فراهانی شش ماهه در بین 26 الی 28 کیلوگرم است. و وزن ماده فراهانی شش ماهه چیزی در حدود 27 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن نوع نر فراهانی بالغ 52 الی 54 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن دام ماده فراهانی بالغ در حدود 40 الی 42 کیلوگرم است.

وزن گوسفند افشاری

گوسفند زنده امروزه به صورت نابالغ شش ماهه یا همان بره و باغ بالای شش ماه یعنی 15 ماهه شناخته می‌شوند. که هر کدام از آنها دارای وزن متفاوتی هستند. گوسفند افشاری به عنوان یکی از بهترین نژاد‌های ایرانی در این بین گوسفند نر افشاری شش ماهه وزنی حدود 35 کیلو گرم الی 37 کیلو گرم دارد. همچنین وزن دام ماده افشاری شش ماهه بین 32 الی 34 کیلو گرم می‌باشد. همچنین میانگین وزن نژاد افشاری بالغ در نوع نر چیزی در حدود 65 الی 68 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن ماده افشاری بالغ بین 50 الی 52 کیلوگرم می‌باشد.

وزن گوسفد سنجابی

وزن متوسط گوسفند سنجابی نیز در دوره‌های مختلف بالغی و نابالغی آن متفاوت می‌باشد. به این دلیل ما در این مطلب متوسط وزن گوسفند زنده به بررسی وزن نژاد سنجابی خواهیم پرداخت. وزن نر سنجابی شش ماهه در حدود 31 الی 33 کیلوگرم می‌باشد. و  وزن ماده سنجابی شش ماهه 31 الی 32 کیلوگرم است. همچنین وزن دام نر سنجابی بالغ چیزی در بین 55 الی 57 کیلوگرم است. وزن ماده سنجابی بالغ 53 الی 55 کیلوگرم است.

وزن نژاد سنجابی
وزن نژاد سنجابی

متوسط وزن گوسفند بهمنی

میانگین وزن نر بهمنی شش ماهه در بین 31 الی 33 کیلوگرم است. وزن نژاد ماده بهمنی شش ماهه نیز 32 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن دام نر بهمنی بالغ چیزی در حدود 60 الی 63 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن ماده بهمنی بالغ در بین 40 الی 45 کیلوگرم است.

متوسط وزن گوسفند سنگسری

نژاد گوسفند سنگسری از نوعی می‌باشد که اندام و اندازه آنها کوچک است و در عوض دارای گوشت با کیفیت و لذیذی می‌باشد. در این بین متوسط وزن دام نر سنگسری شش ماهه 23 الی 25 کیلوگرم می‌باشد. وزن ماده سنگسری در بین 20 الی 22 کیلوگرم است. همچنین وزن نر سنگسری بالغ در بین 44 الی 48 کیلو گرم می‌باشد. و وزن ماده سنگسری بالغ در بین 42 الی 44 کیلوگرم است.

متوسط وزن دام مغانی

نژاد گوسفند مغانی یکی از پرطرفدارترین نژاد گوسفند می‌باشد. که گوشت گوسفند زنده مغانی از نظر کیفیت دارای ارزش بالایی می‌باشد. وزن نر مغانی شش ماهه چیزی در حدود 32 الی 34 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن دام ماده مغانی شش ماهه 30 الی 32 کیلوگرم است. همچنین میانگین وزن گوسفند نر مغانی بالغ در بین 60 الی 62 کیلوگرم است. وزن ماده مغانی بالغ در بین 50 الی 52 کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن گوسفند تالشی

نژاد گوسفند تالشی نیز از نوع نژاد های کوچک اندام در ایران می‌باشد. که بیشتر در مناطق شمالی کشور نگهداری و پرورش داده می‌شود. وزن متوسط گوسفند نر تالشی شش ماهه 20 الی 22 کیلوگرم می‌باشد. وزن  ماده تالشی شش ماهه نیز در بین 18 الی 20 کیلوگرم است. همچنین وزن نر تالشی بالغ 46 الی 48 کیلوگرم است. و وزن ماده تالشی بالغ در بین 40 الی 44 کیلوگرم می‌باشد.

وزن نژاد تالشی
وزن نژاد تالشی

وزن بره شش ماهه

وزن بره شش ماهه نیز بنابر شرایط مختلف و نوع نژاد آن متفاوت است. و ما در بالا به صورت جامع توانستیم وزن بره شش ماهه زنده در انواع نژاد، و همچنین وزن گوسفنده بالغ در انواع نژاد را توضیح دهیم. که شما می‌توانید با مطالعه بخش بالایی از وزن بره شش ماهه مطلع شوید.

معیار های اثر گذار بر وزن دام زنده

در حال حاضر معیارهای بسیار زیادی بر روی نسبیت وزن به سن گوسفند تاثیر گذار می‌باشد. اما نوع نژاد گوسفند، تاثیر بسیار زیادی بر روی وزن آن دارد. همچنین شرایط نگهداری و شرایط آب و هوایی می‌تواند نقش بسیار تاثیر گذاری بر روی وزن دام داشته باشد. یعنی در شرایط آب و هوایی خوب وزن  افزایش پیدا می‌کند. و در شرایط آب و هوایی بد وزن گوسفند کاهش پیدا می‌کند. نوع غذای طیور نیز می‌تواند بر وزن گوسفند زنده تاثیر گذار باشد. به صورتی که هرچه کیفیت غذای گوسفند زنده زیاد باشد وزن دام زنده نیز افزایش پیدا می‌کند.

چند درصد وزن دام گوشت است؟

سوالی که به ذهن بیشتر افراد در مورد وزن نژاد‌های مختلف گوسفند خطور می‌کند. این سوال است که چند درصد وزن دام گوشت است؟ در واقعیت حدود 50 الی 60 درصد وزن فقط شامل گوشت است. و مابقی وزن او را پوست، کله پاچه،جگر، قلوه، روده، سیرابی و محتویات داخل روده و سیرابی و … تشکیل می‌دهند. در این بین مقداری نیز چربی در بین اعضای بدن حیوان وجود دارد.

در مقاله وزن گوسفند زنده به صورت دقیق به بررسی متوسط وزن انواع نژاد گوسفند زنده پرداختیم. تا شما با مطالعه این مطلب جامع اطلاعاتی را درباره وزن بره شش ماهه به دست بیاورید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به مطالب بره زنده، گاو و گوساله زنده و مرغ و خروس زنده چگونگی خرید از مرکز کشتار دام زنده را بدانید.

یک نظر

  1. محمد هدایتی

    ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار کاربرانتان میزارید
    همیشه شما را برای گ خرید انتخاب می کنم و خدمات خوبتون را به هر کسی که نیاز به خرید داشته باشه مید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *